Touto zákeřnou bakterií se můžete nakazit požitím nakažené vody nebo i pouhým vdechnutím. Proč se Legionelly bát?
Co je to Legionella?
Legionella je označením pro celý rod bakterií – skrývá se pod ním více než 40 druhů, zhruba 20 z nich pak patří k těm vysoce nebezpečným. Tyto bakterie mohou organismu přivodit mnoho potíží, v některých případech velmi závažných.
Bakterie Legionelly žijí ve vodním prostředí, libují si zejména ve sprchách, saunách a párách. Typickými místy výskytu jsou také bazény či sociální zařízení v nemocnicích a hotelích. Většina lidí se však nakazí při požití kontaminované teplé vody. Bakterie totiž často žijí ve zdrojích pitné vody, jako jsou řeky či jezera, takže se snadno dostanou do vody tekoucí v domácnostech z kohoutku.
Legionářská nemoc
Bakterie získala své jméno v roce 1976, kdy se jí hromadně nakazilo více než 200 lidí na kongresu vysloužilých legionářů konaném v americké Filadelfii. Na vině byla špatně čištěná klimatizace. Záhadné nemoci s příznaky připomínajícími zápal plic tehdy podlehlo přes 30 osob.
Onemocnění, jež z druhů bakterií způsobuje zejména Legionella pneumophila, se začalo přezdívat „nemoc legionářů“. Legionářská nemoc propuká po inkubační době (době, která uplyne od nakažení po výskyt prvních příznaků), trvající standardně 2-10 dní, akutním zápalem plic. Nemocný kašle, je malátný, trpí zvýšenou teplotou, bolestmi hlavy, břicha a na hrudi. Často se přidávají nevolnosti, zvracení a průjem.
Hrozí onemocnění ledvin, srdce i smrt
U některých pacientů s legionářskou nemocí se mohou objevit dokonce halucinace. To však není vše. Postupující onemocnění může postihnout játra, ledviny, nervovou a trávicí soustavu, ve vzácných případech vyvolává také zánět osrdečníku nebo srdečního svalu.
U rizikových jedinců, kterými jsou hlavně osoby se sníženou imunitou, představuje legionářská nemoc ohrožení na životě. Průběh nemoci lze však potlačit včasným podáním antibiotik.
9 důležitých věcí, které nevíte o vodě
Pontiacká horečka
Nákaza bakterií Legionella se může projevit také pontiackou neboli legionářskou horečkou. Jedná se o mírnější formu onemocnění, které odchází po pár dnech a obejde se bez vážnějších potíží. Příznaky jsou v podstatě stejné jako u chřipky. Pacienti mají zvýšenou teplotu, kašel, bolesti hlavy a svalů, třesavku nebo zimnici a jsou malátní.
Jak se bránit proti Legionelle?
Legionella se obvykle usadí v částech vodovodního potrubí, kde voda dostatečně neproudí. Teplota, která jí svědčí, se pohybuje mezi 20 a 40 stupni Celsia, žije a rozmnožuje se tudíž převážně v teplé vodě.
Technickým preventivním opatření tedy je zajistit, aby voda v potrubí dostatečně cirkulovala. Potřeba je rovněž dostatečná izolace proudů teplé a studené vody. Ideální teplota v teplovodním potrubí, při které se bakterie již není schopna množit, je 50 až 55 stupňů Celsia.
Snížit pravděpodobnost nákazy napomůžete udržováním svého těla v dobrém stavu. Doporučuje se nekouřit, nepít alkohol, zdravě jíst, mít dostatek spánku a fyzické aktivity a naopak minimum stresu.