Bambucké máslo na vlasy, jizvy či ekzém. Proč je vhodné do kosmetiky?
Taťána Kročková
10. 4. 2020
Bambucké máslo, ořechové máslo neboli také shea butter či karité, je jemný rostlinný tuk, který se získává z afrických ořechů. Má spoustu blahodárných účinků na pleť, a proto se využívá především v kosmetice. Je vynikajícím prostředkem pro atopiky a osoby se suchou pokožkou. Jak můžeme nejlépe s bambuckým máslem kouzlit a jaké má účinky?
Bambucké máslo: Složení ořechového másla vyhovuje i miminkům
Bambucké máslo je čistý 100 % tuk z afrických ořechových palem Máslovníku afrického (Vitellaria paradoxa, dříve Butyrospermum parkii). Jeho složení je ryze přírodní, i když mnohé kosmetické výrobky s přídavkem bambuckého másla obsahují samozřejmě také jiné látky účinné na pleť, parfémy či konzervační látky. Pokud chcete zůstat u 100 % přírodního produktu, volte čisté bambucké máslo, se kterým si už budeme moci doma kouzlit sami. Tento tuk skutečně vzhledem i konzistencí připomíná máslo a navíc nádherně voní po oříšcích.
100 % bambucké máslo obsahuje vitamín E, vitamín A, celou řadu mastných kyselin, například kyselinu palmitovou, kyselinu olejovou, kyselinu stearovou, kyselinu linolovou a kyselinu arachidonovou. Zajímavostí a velkým plusem je obsah kyseliny skořicové. Ta má protizánětlivý účinek a příjemnou vůni. Celkové složení bambuckého tuku je velice prospěšné pro výživu pleti. Není proto divu, že se ořechové máslo stalo velmi vyhledávaným tukem pro všechny druhy pokožky. Jeho složení samozřejmě vyhovuje také atopikům, lidem s citlivou a suchou pletí, a také kojencům a dětem.
Jak používat bambucké máslo na vlasy
Nejkvalitnější bambucké máslo je samozřejmě to nerafinované, které obsahuje nejvíce vitamínů a esenciálních kyselin. Pro pokožku i vlasy je to hotový poklad. Kromě toho, že jej můžeme nanášet na pokožku, třeba v podobě vlastnoručně a podomácku vyrobené přírodní kosmetiky, lze bambucké máslo použít také na vlasy. Ideální je ořechové máslo nanášet na konečky vlasů, které se tím krásně vyživí. Nechte si bambucké máslo na konečcích vlasů přes noc. Na celou pokožku hlavy bambucké máslo raději nenanášejte, máslo karité je totiž velice mastné a těžko byste potom tuk z vlasů vymývali.
Bambucké máslo na jizvy, atopický ekzém a všechny druhy pleti
Jemné ořechové máslo je vynikajícím prostředkem vhodným pro všechny druhy pleti. Suchou a podrážděnou atopickou pokožku vyživí, zklidní a ošetří, zanícené ranky ekzému či jiné defekty kůže vydezinfikuje a vyhojí. U mastné pokožky se nemusíte obávat, protože bambucké máslo není komedogenní a neucpává póry. Použití bambuckého másla je naprosto všestranné. Můžete si s ním mazat kůžičku kolem nehtů, suché paty, popraskané rty a suchou pokožku na loktech. Lze jej využít také jako balzám po holení na nohy a intimní oblast, aby nedošlo k podráždění pokožky.
S bambuckým máslem se také můžete odlíčit. Dobře poslouží hlavně k promazávání suché pokožky rukou, zejména v zimním období. Výborně se hodí k mazání a hojení jizev, uplatňuje se výborně při atopickém ekzému a lupénce. Pokud si pořídíte 100 % bambucké máslo, můžete je používat tak, jak je. Anebo se s trochou zručnosti dejte do experimentování. Taková domácí výroba přírodní kosmetiky z bambuckého másla vás může naprosto uchvátit! A bambucké máslo má také přirozený UV faktor, takže se jím můžete mazat také v létě před odchodem z domu.
Bambucké máslo v těhotenství a po porodu
Bambucké máslo v těhotenství vám také prokáže dobrou službu. Hodí se k preventivnímu promazávání pokožky napínajícího se bříška a prsou, aby se nevytvářely strie. Poslouží dobře i proti celulitidě. Bambuckým máslem lze také provádět jemnou masáž hráze pro snadnější příchod miminka na svět.
Po porodu maminky zase uvítají ošetřování prsních bradavek bambuckým máslem po kojení. Karité je úžasné také jako prevence rozpraskaných bradavek a při ošetřování jizev po epiziotomii nebo po císařském řezu. Ořechové máslo je vhodné i na opruzeniny u dětí nebo jako preventivní ošetřování plenkové oblasti kojenců.
Alergie na bambucké máslo: U koho hrozí?
Alergie na bambucké máslo se téměř nevyskytuje, proto se nemusíte obávat používat 100 % bambucké máslo na všechny druhy pleti a také na dětskou pokožku. Ale pozor by si měli dávat určitě ti, které trápí alergie na ořechy nebo alergie na latex. V tomto případě je potřeba ořechové máslo opatrně vyzkoušet na zápěstí či na vnitřní stranu lokte, kde je citlivá pokožka. Uvidíte, zda vás bambucké máslo po nanesení nebude svědit či jinak alergizovat. Pokud si nejste jistí a jste polyvalentní alergik, raději postupujte stejným způsobem předtím, než 100 % bambucké máslo nanesete na větší část pokožky.
Bambucké máslo v kuchyni
Bambucké máslo se dá také používat v kuchyni. Voní a chutná obdobně jako kakaové máslo, svým složením plně nahradí klasické máslo nebo sádlo. Pokud máte chuť experimentovat a netrpíte alergií na bambucké máslo, klidně jej vyzkoušejte.