Bandaletky aneb pásky proti odírání stehen. Jaké vybrat a jak je nosit?
Michaela Šilháčková
10. 10. 2022
Odírání vnitřní strany stehen je nepříjemný problém, který trápí ženy i muže. Stačí mít plnější tvary či užší pánev a odřeniny, vyrážky a opruzeniny jsou na světě. Pokud odírání stehen trápí i vás, zpozorněte. Existuje totiž velmi jednoduché a pohodlné řešení, díky němuž budete moci nosit šaty, sukně či kraťasy zcela bez omezení.
Bandaletky jako účinná pomoc proti odírání stehen
Tímto řešením jsou bandaletky – ochranné elastické pásky, které odírání stehen spolehlivě zabrání. Můžete je nosit pod šaty, sukně nebo volné kalhoty, popřípadě pod sportovní oblečení, pokud se vám stehna odírají například při běhání. Nebudete se tak muset omezovat v oblékání, a to ani v létě, kdy se stehna více potí a k odřeninám a opruzeninám jsou ještě náchylnější.
Bandaletky jsou dostupné v různých barvách a variantách. Obecně je lze rozdělit na hladké a krajkové, přičemž hladké bandaletky jsou ideální na běžné nošení a krajkové bandaletky na speciální události. Pokud máte citlivější pokožku, je možné, že vás krajkové bandaletky budou škrábat. V takovém případě volte hladkou variantu, která je z tohoto hlediska naprosto bezpečná.
A jak bandaletky na noze drží? Nemusíte mít strach, že by padaly stejně jako například samodržící punčochy. Jsou také opatřeny úzkým silikonovým páskem, nicméně na rozdíl od punčoch nejsou ničím stahovány dolů, a tak jednoduše nesjíždějí. Při správně zvolené velikosti nehrozí ani zařezávání či rolování bandaletek. Otázkou, jak správně zvolit velikost bandaletek, se budeme podrobněji zabývat níže.
Jak často si lidé mění spodní prádlo? Téměř polovina přiznala, že ne každý den
Krajkové, nebo hladké bandaletky?
Je jen na vás, zda dáte přednost bandaletkám krajkovým, nebo hladkým. Jak již bylo řečeno, hladké bandaletky jsou velmi praktické a využijete je především v běžné dny, popřípadě v posilovně, při běhání a podobně. Krajkové bandaletky zase skvěle doplní svůdné spodní prádlo, a tak se hodí především na speciální příležitosti. Pokud máte citlivou pokožku, bude zřejmě vhodnější zvolit bandaletky v hladké variantě, které kůži nedráždí.
K sehnání jsou bandaletky v různých barvách, typicky v černé, tělové, červené a bílé, která se skvěle hodí například i pod svatební šaty.
Jak vybrat velikost?
Velikost bandaletek je třeba vybírat pečlivě, aby držely na svém místě, nerolovaly se a ani nezařezávaly. Pokud budete bandaletky kupovat v e-shopu, bude situace poměrně jednoduchá. Změřte obvod stehna v místě oděru a poté si vhodnou velikost vyberte podle tabulky velikostí. Složitější může být nákup v kamenné prodejně, nicméně ve specializovaných obchodech vám personál se správným výběrem pomůže. Pokud váháte mezi dvěma velikostmi, zvolte raději tu menší.
Jak bandaletky správně nosit?
Aby bandaletky splňovaly svůj účel, je důležitá nejen jejich velikost, ale také správné umístění. Bandaletky by měly být posazené těsně pod zadkem, aby skutečně držely na místě a vy jste o nich ani nevěděla. V přední části stehen mohou být trochu výš, nebo naopak níž než v části zadní.
Kde bandaletky koupit?
Nejsnazší je první bandaletky koupit v internetovém obchodě, který se specializuje na prodej spodního prádla. Téměř jistě zde bude uvedena tabulka velikostí a také veškeré informace, které byste před nákupem bandaletek mohla potřebovat.
Další možností jsou kamenné prodejny se spodním prádlem, kde vám s výběrem pomůže vyškolený personál. Budete se moci spolehnout na to, že zakoupený produkt bude kvalitní a dlouho vám vydrží.
V obchodech s běžnou konfekcí jsou bandaletky k sehnání také, nicméně problém může nastat při výběru vhodné velikosti – zpravidla u těchto produktů totiž nebývají uvedené míry a mnohdy se prodávají zabalené, proto si je nelze ani vyzkoušet. Výhodou v tomto případě bývá nízká cena, nicméně ta je velmi často vykoupena nízkou kvalitou, v důsledku níž bandaletky sjíždí, rolují se a podobně.
Jak bandaletky prát?
Je potřeba bandaletky prát buď v ruce, nebo v pračce na nižší teplotu či jemný program, a to nejlépe v ochranném sáčku. Při praní bandaletek nepoužívejte aviváž, jinak ztratí elasticitu. Nejjistější však je, když bandaletky vyperete v ruce v chladnější vodě a s jemným pracím prostředkem.
Punčochy vs. punčocháče. Kde se vzaly a v čem se od sebe liší?
Historie bandaletek – jak ochranné pásky na stehna vlastně vznikly?
Bandaletky (Bandelettes) jsou patentovaným produktem americké firmy Freolla LLC, která s touto vychytávkou přišla jako první. Ochranné pásky na stehna však dnes vyrábí i jiné značky, a tak je výběr skutečně široký. Termín bandaletky se postupem času vžil jako obecné označení pásků proti odírání stehen.
Jedna ze zakladatelek firmy Freolla LLC, Julia Abasova, s odřenými stehny sama dlouho bojovala. Nošení šatů a sukní se pro ni stalo téměř nemožným, se svými potížemi se však nikomu nesvěřila. Když se dozvěděla, že její přítelkyně Rena Abramoffová hledá vhodný nápad na podnikání, rozhodla se problém s odíráním stehen nadhodit jako jednu z věcí, pro něž je třeba najít řešení. Kamarádky postupně zjistily, že s odřenými stehny bojuje velké množství žen, a tak se rozhodly pro vytvoření originálních stehenních pásků, které se dnes prodávají pod značkou Bandelettes.
Produkt byl patentován v roce 2013. Poté, co o bandaletkách v témže roce napsal britský deník The Guardian, se o této vychytávce dozvěděl v podstatě celý svět.
Pokud se s odíráním stehen potýkáte i vy, určitě bandaletkám dejte šanci. Uvidíte, že žádné odřeniny ani opruzeniny nebudete muset řešit, a to ani v horkých letních dnech. Jako prevence skvěle poslouží také při sportu, kdy jsou stehna k oděrům obzvlášť náchylná.