Menu
WomanOnly
Zahrada

Barvínek je stálezelená a odolná květina, které se daří v záhoně i truhlíku

Barvínek je velmi odolná okrasná rostlina s drobnými květy, které se objevují již brzy na jaře. Na zimu neopadává, proto vypadá pěkně po celý rok. Skvěle se hodí do truhlíků i na záhony, kde se díky svému plazivému habitu využívá jako půdopokryvná rostlina. Jakou péči barvínek vyžaduje a kdy je ideální čas pro jeho množení?

Rod barvínek zahrnuje celkem šest druhů. Je rozšířený v Evropě a některých oblastech Afriky a Asie. U nás se volně vyskytuje pouze jediný druh, a to barvínek menší (Vinca minor), který se také pěstuje jako okrasná rostlina. Původní barva květů je modrofialová, k dostání jsou však i kultivary s bílými, růžovými nebo tmavě fialovými květy.

Na zahradě či v truhlíku můžeme pěstovat také barvínek větší (Vinca major), který je však o něco méně odolný. Dalšími druhy jsou barvínek bylinný, Vinca erecta, Vinca difformis a Vinca soneri.

Příbuzným rostlin rodu barvínek je barvínkovec růžový, někdy též označovaný jako barvínek madagaskarský. Má bílé či růžové květy a tvoří husté keříky. V minulost se řadil do rodu barvínek, nyní patří do samostatného rodu barvínkovec.

Možné léčebné a nežádoucí účinky barvínku

Barvínek obsahuje různé druhy alkaloidů, z nichž některé mohou být prospěšné našemu zdraví. Řeč je například o látce zvané vinkamin, která snižuje krevní tlak a používá se pro výrobu léků proti hypertenzi.

Podle lékařského portálu WebMD může barvínek pomoci také při zánětech. Portál však zároveň upozorňuje na to, že užívání samotné rostliny nemusí být bezpečné, jelikož je mírně jedovatá. Navzdory tomu se někdy používá v bylinném léčitelství, a to například při zánětu mandlí, bolesti v krku, bolesti zubů a dalších obtížích.

Při požití rostliny se mohou objevit nežádoucí účinky, jako je nevolnost či zvracení. V krajních případech může dojít k poškození nervů, ledvin a jater. Konzumaci rostliny, ať už syrové, nebo například ve formě výluhu, proto nelze doporučit.

Již zmíněný barvínek madagaskarský, konkrétně vinca alkaloidy v něm obsažené, se používají v chemoterapii při léčbě onkologických onemocnění.

Břečťan patří mezi nejsnadněji pěstované dřeviny vůbec, jen pozor na jeho invazivnost

Pěstování barvínku jako okrasné rostliny

Jako okrasná rostlina se u nás nejčastěji pěstuje barvínek menší. Pěstování barvínku většího je rovněž možné, je však nutné zajistit kvalitní zazimování. Na rozdíl od barvínku menšího totiž preferuje spíše teplé podnebí a tužší zimu nemusí přežít.

Barvínek je stínomilná, stálezelená zahradní trvalka, která dorůstá do výšky max. 15 cm. Díky tomu, že neopadává, vypadá velmi pěkně i v zimě. Je extrémně nenáročný, proto se mu bude dařit na slunci, v polostínu i ve stínu. Má tendenci se bohatě rozrůstat a řadí se mezi tzv. půdopokryvné rostliny, tudíž jej lze využít jako náhradu trávníku tam, kam nedopadá slunce, či jím zakrýt holá místa v záhonku.

Kvetení začíná už na přelomu února a března a trvá až do léta. Někdy rostlina vykvete podruhé, a to koncem léta nebo začátkem podzimu. Na jaře však barvínky bývají bohatší a krásnější. Kvetení je případně možné podpořit hnojivem s vyváženým poměrem dusíku, fosforu a draslíku.

Květy barvínku jsou drobné a mají modrofialovou barvu. Existují však také kultivary s růžovými, tmavofialovými nebo bílými květy, které zároveň mohou mít různě vzorované listy. Ve své původní podobě jsou listy lesklé a sytě zelené.

O barvínek se nemusíme nijak zvlášť starat. Bude prospívat v podstatě v jakékoliv půdě (i když ideální je půda s dobrou propustností) a nevadí mu ani znečištěné ovzduší. Výhodou je také vysoká odolnost vůči škůdcům a chorobám.

Plamének je skvělou volbou pokud chcete popínavou rostlinu na vaši zahradu

V podstatě jediným požadavkem této okrasné rostliny je mírně vlhká půda. Měli bychom dávat pozor, abychom barvínek nepřelili, nebo aby naopak nebyl příliš dlouho bez vody. Nicméně obecně platí, že starší rostliny jsou mnohem méně náročné než ty mladé a snesou například i delší období sucha.

Jak jsme již zmínili, barvínek se obvykle hodně rozrůstá. Pokud byste tomu chtěli zamezit, můžete ho pěstovat ve venkovních květináčích či okenních truhlících. Pěkný bude v kombinaci s jinými květinami do truhlíku i samostatně.

Jak daleko od sebe barvínky sázet?

Pokud chcete, aby barvínek rychle zakryl volnou plochu v záhoně, je vhodné vysadit zhruba deset rostlin na metr čtvereční. Pokud vám na rychlém zakrytí půdy tolik nezáleží, zasaďte klidně menší množství. Barvínek se tak jako tak rozroste, jen to bude trvat o něco déle.

Jak barvínek množit?

Barvínek se množí velmi jednoduše pomocí řízkování, které spočívá v odebrání kousku výhonu rostliny. Vždy je vhodné odebrat řízek s třemi až čtyřmi listy, a to ostrým nožem, aby se nepoškodilo jeho pletivo. Poté stačí zasadit řízek do hloubky zhruba pět centimetrů. Substrát udržujeme stále mírně vlhký.

Vhodnou dobou pro množení barvínku je začátek jara nebo podzimu, kdy nehrozí spálení silným sluncem.

Zdroje: webmd.com, wikipedia.org, thespruce.com, plantopedia.com

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Barvínek je stálezelená a odolná květina, které se daří v záhoně i truhlíku