Bazalka není jen koření, ale i lék. Jak ji pěstovat a využít?
Michaela Šilháčková
11. 5. 2021
Příznivé účinky bazalky byly objeveny již v dávném starověku. Dnes se tato bylina používá především v kuchyni, nicméně na její zdravotní prospěšnost se nezapomnělo. Jak si bazalku vypěstovat doma a jak ji nejlépe využít?
Nejrozšířenější druhy bazalky
Ještě před tím, než se do pěstování bazalky pustíte, musíte vybrat ten správný druh. Existují desítky druhů bazalky, nicméně mezi ty nejčastěji využívané patří bazalka pravá (vonná), bazalka citronová, bazalka červená a bazalka thajská. Jednotlivé druhy se od sebe liší chutí a vůní, popřípadě barvou, podmínky pěstování jsou stejné.
Bazalka pravá (vonná)
Pravděpodobně nejznámějším druhem bazalky je bazalka pravá, též nazývaná vonná. Jedná se o jednoletou bylinu, která dorůstá do výšky 20 až 40 centimetrů a kvete od června do září. Listy bazalky pravé jsou vejčité až podlouhlé a ve vyšších partiích mívají zubaté okraje. Květy jsou poměrně velké a mají bílou barvu. Bazalku pravou ostatních bylinek poznáte podle výrazného, specifického aroma.
Bazalka pravá pochází z Indie, kde se pěstovala již ve starověku a odkud se postupně rozšířila do Egypta a dále do římské říše. Ve střední Evropě se objevila v 16. století a dnes se pěstuje především na zahradách a v domácnostech, ve volné přírodě se vyskytuje jen vzácně. Dobře se jí daří v teplých a slunných oblastech, jelikož vyžaduje minimálně 5 hodin slunečního svitu denně a teploty nad 10 °C.
Citronová tráva provoní koupel i jídlo. Jak ji pěstovat a používat?
Bazalka citronová
Bazalku citronovou snadno poznáte dle výrazně citronové vůně. Představuje jednoletou bylinu, která se rozšířila především v severovýchodní Africe a jižní Asii. Dorůstá do výšky 20 až 40 centimetrů a kvete na přelomu léta a podzimu. Listy se podobají listům bazalky pravé, jsou však o něco užší. Aby dobře prospívala, potřebuje alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. Pokud se jí ho nedostává, bude sice růst, ale pravděpodobně ztratí svou specifickou vůni.
Díky citronovému aroma je tento druh bazalky vhodný například na dochucení smoothie, čaje, ryb nebo mořských plodů. Velmi často se používá do pokrmů orientální kuchyně.
Bazalka červená
Červená odrůda bazalky pravé se vyznačuje ozdobnými listy tmavě purpurové barvy a růžovými květy. Je to jednoletá bylina, která se od bazalky pravé liší nejen barvou, ale i citlivostí – potřebuje více slunce a také více tepla. Dorůstá do výšky 30 až 40 centimetrů a její listy jsou o něco větší než listy bazalky pravé. Bazalku červenou v obchodech najdete pod názvem Purple Opaal.
Pro své ozdobné listy se tento druh bazalky pěstuje i jako okrasná bylina, nejlépe ji však využijete v kuchyni. Je oblíbenou součástí rýžových pokrmů a salátů.
Bazalka thajská
Bazalka thajská svou chutí i vůní připomíná bazalku pravou, je však o něco aromatičtější a chutná po anýzu a lékořici. Z tohoto důvodu se jí říká také bazalka anýzová nebo bazalka lékořicová. Skvěle se hodí do masových i vegetariánských jídel, k rýži, těstovinám i do salátů. V Asii se používá také k dochucení sladkých dezertů.
Na rozdíl od ostatních druhů bazalky může bazalka thajská dorůst až do výšky 60 centimetrů. Její stonek bývá zbarven do šeda až fialova, listy jsou podlouhlé a špičaté. Květy bazalky thajské mají růžovou nebo fialovou barvu. Opět platí, že při pěstování je nutné myslet na dostatek světla a tepla.
Co dnes uvařit? 15 tipů na zdravý oběd, který je hned hotový
Jak bazalku vypěstovat?
Bazalka je původem trvalka, nicméně u nás se z důvodu klimatických podmínek pěstuje jako jednoletka. Všem výše zmíněným druhům bazalky svědčí teplo, světlo a kyprá, humózní půda. Bazalku si lze pořídit v květináči nebo ji vypěstovat ze semínek. Vysazuje se v období od března do dubna.
Bazalka v květináči
Bazalku můžete pěstovat v truhlíku na okně i v bytě, nicméně vždy musí mít dostatek světla a tepla. Neprospívá jí přesazování, vítr ani průvan.
Květináč nebo truhlík naplňte vlhkým zahradním substrátem smíchaným s trochou perlitu, který zajistí provzdušňování. Semínka (5 až 10 na jeden květináč) zasejte do hloubky cca 5 milimetrů. Zasetá semínka pravidelně zavlažujte rozprašovačem. Vzešlé rostlinky zalévejte jednou za tři dny a během růstu je zaštipujte, aby se lépe větvily.
Bazalku pěstujte u okna. S případným přesazováním raději počkejte na konec května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Při přesazování ji opatrně vytáhněte za listy a dejte pozor, aby se nenarušily kořínky.
Bazalka na zahradě
Chcete-li bazalku pěstovat na zahradě, vysejte ji nejprve během dubna do skleníku nebo květináče dle návodu výše, popřípadě si kupte sazeničky. Během května začněte bazalku postupně vystavovat venkovním podmínkám, aby neměla šok ze změny prostředí.
Sazeničky vysaďte na chráněném, teplém a světlém místě. Nechejte mezi nimi místo alespoň 15 cm. Bazalku pravidelně zalévejte, nekropte však zbytečně její listy. Nezapomeňte ji zaštipovat, aby se rozvětvila a dobře rostla, a odstraňovat květenství. Nejlepší je totiž před rozkvětem, poté již není tak kvalitní. Bazalku pěstujte poblíž rajčat nebo paprik – vylepší jejich chuť, navíc odpuzuje mšice.
Jaké má bazalka účinky na naše zdraví?
Příznivých účinků bazalky na lidské zdraví si byli vědomi již starověcí léčitelé, kteří bazalku používali při léčení kožních problémů. Dnes je doporučována jako doplněk ke standardní léčbě celé řady potíží.
Bazalka má antioxidační, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Obsahuje vápník, železo, hořčík, mangan, měď, omega-3 mastné kyseliny a také vitaminy A, C a K. Může vám pomoci při bolestech, křečích, potížích s trávením, nechutenství nebo při nadýmání. Vzhledem k tomu, že má uklidňující účinky, pomáhá proti stresu a špatné náladě. Díky antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem podporuje léčbu nachlazení a zlepšuje stav ústní dutiny.
Nejsou známy žádné negativní účinky bazalky, nicméně při nadměrné konzumaci může způsobit žaludeční potíže nebo bolesti hlavy.
Ajurvéda: Recepty a strava pro vátu, pittu a kaphu. Víte, ke kterému typu patříte?
Je bezpečné konzumovat bazalku v těhotenství?
Dle některých zdrojů je bazalka v těhotenství nebezpečná, jelikož stimuluje dělohu a může způsobit potrat nebo předčasný porod. V jiných zdrojích se o bazalce hovoří jako o superpotravině, která by se během těhotenství naopak jíst měla, avšak v rozumném množství. Konzumaci bazalky v těhotenství v každém případě konzultujte se svým lékařem, který zná váš zdravotní stav.
Bazalka společně s dalšími bylinkami, mezi něž patří například mateřídouška, kopřiva nebo kontryhel, podporuje tvorbu mateřského mléka. Bývá běžnou součástí čajových směsí pro kojící matky, při kojení se jí tedy bát nemusíte.
Způsoby, jak využít bazalku v kuchyni
Bazalka má, stejně jako většina ostatních bylinek, všestranné využití. Je ideální pro dochucování řady pokrmů a působí také jako odpuzovač hmyzu, proto by květináč s bazalkou neměl chybět v žádné kuchyni.
Použití bazalky:
- polévky – použít lze bazalku čerstvou, sušenou i zmraženou
- těstovinové pokrmy – skvěle dochutí vařené i zapečené těstoviny
- čaj proti bolesti hlavy – pár lístků zalijte 250 ml horké vody a nechte pár minut vylouhovat
- bylinkové máslo – použijte bazalku v kombinaci s petrželkou a česnekem
- smoothie – oblíbené ovocné smoothie dochuťte pár lístky bazalky citronové
- marináda na maso – pro dochucení hovězího či drůbežího masa se hodí bazalka vonná, na ryby nebo mořské plody zase bazalka citronová
- bazalkové pesto – rychlovka, kterou můžete připravit dle našeho receptu níže
Čerstvou bazalkou jídlo dochuťte až na závěr, aby se její chuť nevyvařila. Pokud používáte bazalku sušenou, přidejte ji naopak na začátku.
Avokádo v kuchyni. Proč jej zařadit do jídelníčku a tipy na snadné a rychlé recepty
Recept na domácí bazalkové pesto
Domácí bazalkové pesto je vždy chuťově lepší než to kupované, jeho příprava je navíc rychlá a až překvapivě snadná. Výborně chutná s těstovinami, v sendvičích nebo salátech, můžete ho však vmíchat také do rýže nebo ho podávat ke grilovanému masu.
Ingredience:
- 2 hrnky čerstvé bazalky
- 1/2 hrnku piniových oříšků
- 1/4 hrnku parmezánu
- 1/2 hrnku olivového oleje
- 2 stroužky česneku
- šťáva z půlky citronu
- špetka soli
Postup:
Příprava bazalkového pesta je opravdu snadná: bazalku, piniové ořechy, parmezán, česnek, citronovou šťávu a špetku soli dejte do mixéru a mixujte. Pomalu přilévejte olivový olej. Když je směs téměř hladká, ale stále obsahuje malé kousky, je pesto hotové. Bazalkové pesto uchovávejte v uzavíratelné nádobě v lednici a spotřebujte do 1 týdne.