Menu
WomanOnly
Rodina

Bazální teplota a jak ji měřit. Vyzrajte na plánované rodičovství přirozenou cestou!

Zajímá vás, jak správně změřit bazální teplotu a jaké hodnoty bazální teploty se vyskytují v těhotenství nebo v jednotlivých fázích menstruačního cyklu? Ať už plánujete rodinu či ne, určitě je dobré mít přehled o tom, kdy je žena nejplodnější. Ne každá žena hned bezpečně rozezná svoji ovulaci a měření bazální teploty může být opravdu skvělou pomůckou pro plánované početí.

Normální bazální teplota a jak ji měřit

Bazální tělesná teplota je normální teplota člověka měřená v klidu, ideálně hned po probuzení, kdy ještě člověk nevyvíjel žádnou tělesnou námahu. Abychom si mohli měřit bazální teplotu a co nejvíce eliminovat různé odchylky a nepřesnosti, je důležité používat vždy stejný teploměr a měřit si teplotu vždy na stejném místě našeho těla. Pro zjištění ovulace je vhodné měřit si teplotu každé ráno teploměrem zasunutým do vaginy. Teplota v pochvě se totiž pravidelně mění v souvislosti s menstruačním cyklem ženy, a to v rozmezí několika desetin stupňů. Normální bazální teplota se stanovuje s ohledem na množství faktorů, především den menstruačního cyklu, ale existují i další vlivy.

Změna bazální teploty nastává velmi rychle. Vliv může mít onemocnění, zvýšená tělesná námaha, únava, užívání léků nebo požívání alkoholu či docela obyčejné nevyspání.

Stejná bazální teplota? Nic neobvyklého!

Trápí vás stále stejná bazální teplota? U některých žen se může stát, že při měření bazální teploty neregistrují až tak velké rozdíly teplot v jednotlivých fázích menstruačního cyklu. Čím je to způsobeno? Stejná bazální teplota může být i po několik dní, mnohdy se objevují pouze malé odchylky a teplota po dlouhý čas ženám nestoupá. To znamená, že nedochází jen tak snadno k ovulaci, a tedy i k nejplodnější části cyklu, kdy může žena otěhotnět. Některé ženy ovulaci nemívají, anebo ji mají pouze jednou za čas.

Stejná bazální teplota se tedy objevuje u delších menstruačních cyklů, trvajících například 40 dnů, u neplodných žen a u žen, které mívají menstruaci, a tedy i ovulaci jednou za čas. Čím znatelnější je křivka v rozdílu teplot při měření bazální teploty, tím je pravděpodobnější, že je žena více plodná a schopná v době ovulace počít dítě.

Jak poznat ovulaci podle bazální teploty?

Jak tedy poznat, kdy může žena otěhotnět? Nejplodnější část ženského cyklu se nazývá ovulace a dochází při ní k uvolnění vajíčka, které čeká na oplodnění. Během ovulace to příroda chytře zařídila tak, aby k oplodnění došlo. Proto mají ovulující ženy největší chuť na sex z celého svého cyklu a také jsou pro muže mnohem přitažlivější. Žena může poznat svoji ovulaci podle změny nálady, většího rozvášnění a zvýšení celkové aktivity, ale také podle přítomnosti mazlavého čirého hlenu v pochvě.

K ovulaci dochází přibližně v polovině menstruačního cyklu, tedy 14. den od začátku poslední menstruace. Na základě měření bazální teploty však žena dokáže mnohem přesněji určit, ve které fázi cyklu se zrovna nachází a zda je plodná. Podle toho se pak už dokáže snadno zařídit – buď při milování s partnerem používá ochranu, anebo se naopak snaží o miminko. Podle bazální teploty lze ovulaci poznat snadno. Naměřená bazální teplota totiž při ovulaci stoupá a dosahuje hodnot až kolem 37 °C.

Rozhovor na téma Ovulace a plodné dny. Bylinky nejsou tak silné, aby ji navodily, tvrdí MUDr. Machač

Vysoká bazální teplota před ovulací

Díky stoupající hladině progesteronu se bazální teplota před ovulací skokově zvyšuje a přetrvává až do menstruace. Vysoká bazální teplota před ovulací je v pořádku, ale v průběhu ovulace a po ovulaci je ještě mnohem vyšší než před začátkem ovulace. Vysoká bazální teplota je známka toho, že jste na vrcholu své plodnosti a měla byste se buď chránit vhodnou antikoncepcí, například používat při milování kondom či další antikoncepční prostředky, anebo se můžete začít pokoušet o miminko naplno.

Bazální teplota před menstruací narůstá, a pokud vám neklesne a menstruace se nedostaví, znamená to nejspíše to, že jste těhotná. Fáze vysokých teplot trvá přibližně 14 dní od začátku ovulace až do začátku dalšího menstruačního krvácení. Bazální teplota před ovulací se pohybuje v rozmezí 36,3°C – 36,9°C, v době ovulace a plodných dnů narůstá a drží se kolem 37°C, nebo i malinko 37°C přesahuje.

Teploměr na měření bazální teploty

Otázkou také je, jak měřit bazální teplotu nejlépe. Kromě toho, že teplotu měříme po probuzení v pochvě – pod paží si bazální teplotu opravdu nenaměříme, je třeba mít k dispozici vhodný teploměr na měření bazální teploty. Určitě lze využít běžný digitální teploměr z lékárny, lepší je však použít speciální teploměr na měření bazální teploty určený k zasouvání do pochvy nebo do konečníku, kde se dá bazální teplota nejlépe naměřit. Tyto teploměry mají delší zásuvnou část a rovněž jsou i přesnější. Teploměr na měření bazální teploty dokáže velice citlivě rozlišit i malou odchylku a měří na dvě desetinná čísla.

Při měření bazální teploty používejte vždy stejný teploměr, který rozhodně nepoužívejte na nic jiného a nepůjčujte jej dalším členům své rodiny. Vyberte si značku teploměru, se kterou budete spokojená, například i na doporučení kamarádky. Pečlivě dodržujte způsob a délku měření, každý teploměr funguje trochu jinak. Nezapomínejte ani na hygienu a teploměr si po každém použití umyjte a vydezinfikujte, například můžete použít vlhčené dezinfekční ubrousky nebo líh. Naměřenou teplotu si pak vždy pečlivě a přehledně zaznamenejte do deníčku nebo do menstruačního kalendáře.

Asi nejpohodlnější je měření teploty v ústech, ale tam se teplota nejčastěji mění. Přesnějšího měření dosáhneme měřením bazální teploty v pochvě nebo v konečníku. Při měření bazální teploty však používejte pouze jedno místo a nestrkejte si teploměr jednou do pochvy a jindy do konečníku. Jednak tím bude vaše měření zcela nepřesné, a jednak je to také nehygienické a i přes snahu o očistu a dezinfekci teploměru byste si do vaginy mohla přenést bakterie žijící ve střevech.

Jak správně vypočítat ovulaci. Víte, kdy máte své plodné dny?

Vyšší bazální teplota po menstruaci

V průběhu měření bazální teploty může dojít k několika nestandardním situacím, které vždy o něčem vypovídají. Během menstruace by měla bazální teplota klesnout a do další ovulace se držet spíše v nižších hodnotách. Některé ženy si měří bazální teplotu také každý den po celou dobu menstruace, což v pochvě není ani příjemné, ani hygienické, nicméně při dodržování základních pravidel to ženě dodává větší pocit jistoty a kontroly nad svým cyklem. Pokud si během menstruace teplotu neměříte, nic se neděje. Můžete s měřením bazální teploty zase začít po skončení menstruace.

Vyšší bazální teplota po menstruaci může vypovídat o tom, že byste mohla být těhotná. V průběhu očekávaného cyklu totiž i v době gravidity může dojít k přechodnému a mírnému poklesu bazální teploty, která však po pár dnech znovu stoupne. Ve dnech přechodného poklesu bazální teploty se také může objevit lehké špinění nebo slabé krvácení. Nezvykle vysoká teplota po menstruaci by vás měla přimět k opakovanému těhotenskému testu nebo k návštěvě svého gynekologa.

Nízká bazální teplota v těhotenství

Obdobně je to také s nízkou bazální teplotou po skončení ovulace, která by zase naopak měla poukazovat na to, že těhotná asi nebudete. Nízká bazální teplota obvykle signalizuje začátek menstruace, ale není to vždy pravidlem. Pokud máte neobvykle nízkou bazální teplotu a jste na počátku těhotenství, nemusí to znamenat žádnou katastrofu. Ženy, které nemívají vysokou teplotu v době ovulace, nemusí zaznamenat vysokou teplotu ani po jejím skončení v době, kdy už se dá prokázat gravidita. Důležité je spíše sledovat skokový nárůst nebo pokles bazální teploty v průběhu celého cyklu.

Příčiny opožděné menstruace. Za vynecháním měsíčků nehledejte jen těhotenství

Pokud máte nízkou bazální teplotu v těhotenství, nemusí to znamenat, že se blíží krvácení a každou chvíli o děťátko přijdete. Určitě se může objevit i slabé špinění, a to zejména na počátku těhotenství či v době, kdy měla menstruace normálně přijít. A právě toto období počátku těhotenství může být doprovázeno sníženou bazální teplotou. O případných nejasnostech a odchylkách se pro svůj klid poraďte se svou gynekoložkou, s dulou či s porodní asistentkou, ale pokud již máte těhotenskou průkazku, další měření bazální teploty je zcela zbytečné. Teploměr na měření bazální teploty již svůj účel splnil a vy se můžete naplno radovat ze svého těhotenství a těšit se na příchod miminka.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bazální teplota a jak ji měřit. Vyzrajte na plánované rodičovství přirozenou cestou!