Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Běhání se psy: 10 tipů, jak začít sportovat s vaším čtyřnohým miláčkem

Proč si neužít jednu z nejlepších aktivit na posílení zdraví, tedy běhání, se svým domácím mazlíčkem? Prospěch z toho budete mít oba!

 

Běh a vliv na zdraví

Běh je jednou z nejlepších aktivit pro naše zdraví. Díky běhání posílíte kardiovaskulární systém, čímž si zlepšíte srdeční činnost, snížíte krevní tlak, zvýší se kapacita plic a v neposlední řadě se vám zrychlí metabolismus a začnete lépe spalovat tukové zásoby.

Hubnutí a posílení celého svalového aparátu však nejsou jedinými pozitivy, ze kterých se můžeme těšit. Dalším přínosem je rozpohybování střev, tudíž celkové zlepšení trávení. Běh také výborně posiluje imunitní systém a díky hormonům, zvaným Endorfiny, se při běhání skvěle odbourává stres a snižují se úzkosti a deprese.

Pes jako skvělý parťák

Stejně jako zdraví lidí prospívá běh i zdraví psů. Navíc, pes je skvělý běžecký parťák. Když poběžíte se psem, budete mít lepší náladu. Psi mají hravý krok a vypadají, jako by se při běhu usmívali, a to je nakažlivé. Protože psi jsou přirození běžci, budete mít ze společného zájmu radost.

Lidé, kteří běhají se psem, dodržují tréninkový plán úspěšněji než ti, kteří běhají sami nebo s lidským partnerem. A v neposlední řadě, podaří-li se vám psa unavit při tréninku, budete spokojenější i vy. Váš pes nebude šíleným štěkotem terorizovat pošťáka a nebude mít chuť rozkousat vám nové boty.

Desatero běhání se psem

 Běh se nedoporučuje pouze v případě vážného onemocnění vás nebo vašeho psa (např. onemocnění srdce, ledvin a plic nebo kloubní potíže). Berte v úvahu momentální zdravotní stav, hmotnost a věk vás obou. Máte-li pochybnosti, poraďte se s lékařem, potažmo s veterinářem. Jinak stačí dodržovat následující rady.

  1. Nejdůležitější je chuť a nadšení, potěšení z pohybu a ze společně strávených chvil.
  2. Začít běhat můžete kdykoliv. Zpočátku se držte pravidla, že více je méně, a dávky pozvolna zvyšujte. Berte ohled na plemeno psa a jeho fyzické dispozice.
  3. Před tréninkem psa nekrmte a vyvenčete ho.
  4. Dodržujte pitný režim, zajistěte svému psímu kamarádovi během tréninku přísun čerstvé vody.
  5. Pozor na velké horko. Zvláště v letních měsících soustřeďte fyzické aktivity na ranní nebo večerní hodiny.
  6. Pro delší běh vybírejte vhodný, nejlépe přírodní povrch, tedy lesní nebo polní cesty. Na asfaltu tlapky trpí, může dojít ke zranění nebo ke spálení.
  7. Běhejte jen tam, kam smíte. Věnujte pozornost obecním vyhláškám upravujícím volný pohyb psů.
  8. Berte ohledy na ostatní. Nemáte-li nad svým psem 100% kontrolu, používejte vodítko.
    Pes musí poslechnout na slovo i v prostředí, kde nejste sami (další psi, cyklisté, chodci, děti). Mějte na paměti, že chování psa je do značné míry pudovou záležitostí, a proto ho není možné vždy zcela předvídat.
  9. Intenzita tréninku je druhořadá, nejdůležitější je pravidelnost a potěšení z pohybu. Vyčleňte si určitý objem času v týdnu, který bude určen jen vám a vašemu psovi.
  10. Nezapomeňte psa chválit a odměnit ho vhodným pamlskem určeným pro psy (např. šťavnaté měkké proužky s příchutí čerstvého masa Pedigree Schmackos nebo zapletené tuhé copánky
    s kuřecím masem Pedigree Rodeo).

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Běhání se psy: 10 tipů, jak začít sportovat s vaším čtyřnohým miláčkem