Bércové vředy častěji trápí ženy. Patříte do rizikové skupiny?
Michaela Šilháčková
19. 9. 2022
Bércové vředy jsou velmi nepříjemným onemocněním, které se týká především starších osob, kuřáků a lidí s obezitou. Léčba bércových vředů bývá zdlouhavá a často neúspěšná, proto je potřeba jejich vzniku předcházet. Jak poznat začínající bércový vřed a co můžeme udělat pro to, aby se nám toto onemocní vyhnulo?
Co je bércový vřed a co ho způsobuje?
Bércový vřed je nehojící se otevřená rána na bérci, což je oblast mezi kotníkem a kolenem. Na základě příčiny rozlišujeme žilní bércové vředy a tepenné bércové vředy. V obou případech je léčba náročná a dlouhodobá, je tedy nutné se obrnit trpělivostí. Blíže se jednotlivými formami tohoto onemocnění zabývá například web společnosti ConvaTec.
Žilní neboli venózní bércové vředy jsou častější a jejich příčinou je chronická žilní nedostatečnost. Krev se hromadí v dolních končetinách, vznikají otoky, kůže na bércích získává hnědé zbarvení, ztenčuje se a olupuje, nakonec mokvá. Žilní bércové vředy jsou posledním stadiem žilní nedostatečnosti, předchází jim tedy vznik křečových žil.
Tepenné neboli arteriální bércové vředy vznikají v případě onemocnění arteriálního systému končetin, při kterém dojde k zúžení nebo uzávěru tepen. Vyskytují se spíše na prstech nebo na patě a jsou hlubší než venózní bércové vředy. Vznik tohoto onemocnění je rovněž postupný, nejdřív se objeví zarudlé místo či strup a z něj se poté vyvine bércový vřed.
Měsíček lékařský a jeho využití. Co všechno si z měsíčku můžete sami vyrobit?
U koho se bércové vředy vyskytují nejčastěji?
Pravděpodobnost vzniku bércového vředu se zvyšuje s věkem, přičemž platí, že ohroženější jsou ženy. Onemocnění se však může objevit u obou pohlaví bez ohledu na věk. Rizikové faktory bércových vředů zmiňuje medicínský portál WebMD.
Mezi rizikové faktory patří:
- dřívější poranění na dolní části končetin
- kouření
- obezita
- nedostatek pohybu
- další problémy s krevním oběhem
Portál HealthLine zároveň upozorňuje na to, že k bércovým vředům jsou náchylnější lidé, u kterých se objevily tyto choroby:
- cukrovka
- hluboká žilní trombóza
- revmatoidní artritida
- chronické onemocnění ledvin
- vysoký krevní tlak
- vysoký cholesterol
- lupus
Je třeba podotknout, že jistou roli v rozvoji tohoto onemocnění hraje také dědičnost. Nedědí se přímo bércové vředy, nýbrž některé zdravotní problémy, které k jejich vzniku mohou vést.
Jak poznat začínající bércový vřed?
V počátečním stadiu se bércové vředy projevují svěděním či pálením kůže v oblasti bérce (popř. zarudnutím kůže na patě či prstech), otokem, později také vyrážkou nebo suchými šupinkami. Postupem času se kůže zbarvuje dohněda a začíná mokvat.
Do rány se může dostat infekce, což se projeví zarudnutím, otokem, bolestí, hnisáním a případně také zvýšenou tělesnou teplotou. Následně může docházet k dalším zdravotním problémům včetně infekce kostí.
Při podezření na bércový vřed je nutné co nejdříve navštívit lékaře. Čím dříve se totiž léčba zahájí, tím větší je šance, že bude úspěšná. Neléčené bércové vředy mohou způsobit velmi závažné komplikace, proto je s vyhledáním odborné pomoci lepší neotálet.
Kostival lékařský vykopáváme na jaře a na podzim. Vyrobte si z něj mast či tinkturu?
Léčba bércových vředů
Podoba léčby se do značné míry odvíjí od toho, co bércové vředy způsobilo. Často se doporučuje tzv. kompresní terapie, která zlepšuje krevní oběh v nohách a tím napomáhá hojení. Na postižené místo se také aplikují speciální masti na bércové vředy, které mají protizánětlivé a regenerační účinky. Pokud se do rány dostala infekce, budou s největší pravděpodobností nasazena antibiotika.
V některých případech se bércové vředy řeší operativně, přičemž cílem je zlepšit průtok krve v dolních končetinách. Operace působí také jako prevence proti návratu onemocnění.
Léčba bércového vředu mnohdy trvá měsíce až roky. V mnoha případech bohužel není úspěšná a bércový vřed se tak stává chronickým problémem. Z tohoto důvodu je potřeba vzniku bércových vředů předcházet pomocí různých preventivních opatření.
Jak si pomoci sám?
Při léčbě bércových vředů je nutné následovat doporučení lékaře, který také dokáže nejlépe posoudit, co konkrétnímu pacientovi pomůže. Není vhodné pouštět se do alternativní samoléčby, která sice může přinést dobré výsledky, ale také by stav mohla výrazně zhoršit.
Obecně se jako podpůrná léčba bércových vředů doporučuje pravidelné omývání rány mýdlovou vodou, aby se zamezilo vzniku nebo zhoršení infekce. Obvazy je potřeba měnit alespoň jednou denně, aby bylo místo stále v suchu a čistotě. Pacient by měl nosit kvalitní, pohodlnou obuv, provádět nenáročná cvičení a vždy, když je to možné, mít postiženou končetinu ve zvýšené poloze.
Jasan ztepilý se užíval v léčitelství i k odhánění duchů. Jak nám pomáhá dnes?
Prevence bércových vředů
Bércové vředy se velmi těžko léčí a mnohdy proto představují trvalé onemocnění. Z tohoto důvodu je velmi důležité dbát na prevenci, která spočívá v eliminaci veškerých možných rizikových faktorů. To znamená nekouřit, udržovat si zdravou váhu a pravidelně se hýbat. Problémy s vaskulární a arteriálním systémem je potřeba řešit zavčasu, stejně tak je nutné adekvátně léčit onemocnění, která riziko bércových vředů zvyšují.
Při podezření na začínající bércové vředy je namístě co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, aby se s případnou léčbou začalo co možná nejdříve.
Zdroj: convatec.cz, healthline.com, webmd.com