Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Bobkový list nebo bobkový olej. V čem spočívá síla léčivého vavřínu?

Bobkový list známe jako koření, ale tento sušený list vavřínu vznešeného (Laurus nobilis) má i mnohé léčebné účinky, stejně jako většina koření běžně používaného v naší kuchyni. Odkud bobkový list pochází? Dá se pěstovat i u nás? Jaké účinky má bobkový olej a co o vavřínu píše renesanční lékař a bylinář Matthioli ve svém pověstném herbáři?

Bobkový list si můžete vypěstovat i u nás

Bobkový list pochází z oblastí Středomoří a Asie. Jeho velkým producentem je Turecko. Tento keř si můžete pěstovat i u nás, ale pouze v přenosném květináči, který musíte mít přes zimu pěkně doma v teple. Vavřín se hodí i na terasy, balkóny a zahrady, avšak jen přes léto. Tato rostlina nesnáší mrazy, takže pokud nežijete zrovna někde ve Středomoří, pěstovat vavřín můžete pouze ve svém bytě. Během zimy lze rostlinu uskladnit i v místnosti, která má 5 – 10°C. Také bychom vavřín přes zimu neměli skoro vůbec zalévat.

Vavřín kvete přes léto bílými a žlutými květy, potřebuje hodně světla, a kromě mrazu nemá rád ani stín a vítr. Již od půlky května si můžete květináč s vavřínem vynést ven na slunce, nezapomeňte na bohatou zálivku. Květináč by měl být prostorný, je potřeba keřík často přesazovat. Pěstování vavřínu ze semínek je náročné a jen tak snadno se nepodaří, proto si raději pořiďte již vzrostlou sazeničku. Při pěstování vavřínu také pozor na parazity, například puklice, které lze v rámci ošetřování keře odstraňovat z listů lihem.

 

Objevily se na vašich rostlinách puklice? Víme, jak se jich zbavit!

Vavřínový keřík můžeme i libovolně zastřihovat do různých tvarů. Listy sbíráme a sušíme k léčebným účelům a využití jako koření v kuchyni. Bobkový list je vhodné sklízet až z rostliny starší dvou let, listy stříháme průběžně.

Jaké má bobkový list léčebné účinky?

Bobkový list podporuje trávení, prospívá při nevolnosti a metabolických poruchách, cukrovce a revmatismu, snižuje tvorbu otoků a usazování kyseliny močové v kloubech. Pomáhá při dně, potížích močového systému a může prospět i při onkologickém onemocnění. Bobkový list obsahuje i vitamíny a minerály, hořčiny, třísloviny a vlákninu. Je vhodný i při celkové detoxikaci a zbavuje tělo solí.

Kromě toho, že snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu také podporuje tvorbu žluče, působí dobře při nachlazení, virózách, infekcích a mykózách, protože má silně protizánětlivé a antimykotické účinky. Celkově uklidňuje, působí proti bolestem hlavy a podporuje dobrý spánek. Bobkový list i ředí krev, takže je dobrou prevencí proti trombóze.

Užívá se jak vnitřně, tak zevně v podobě obkladů. Vnitřní použití neznamená jen dát si drcený sušený list v malém množství do jídla, ale třeba i uvařit si vavřínový čaj. Denní dávka bobkového listu by neměla překročit 3 gramy, to znamená 1 čajovou lžičku. Bobkový list není vhodný v těhotenství. Vyšší dávky bobkového listu vám mohou způsobit žaludeční nevolnost, podrážděnost a bolesti hlavy.

Jak si připravit vavřínový čaj:

2 bobkové listy přelijeme vroucí vodou do hrníčku asi 250 ml, necháme vylouhovat 15 min, přecedíme a vypijeme. Lístky můžeme nadrtit zcela nadrobno a poté scedit přes jemné síto. Tuto denní dávku vavřínu již nepřekračujeme.

Vavřín v aromaterapii

Vavřín má své charakteristické aroma a používá se i v aromaterapii a kosmetice. 100 % esenciální vavřínový olej se přidává i do parfémů, nebo se využívá ryze k aromaterapeutickým účelům, obdobně jako jeho jiný druh – Litsea cubeba.

Aromaterapie: Vůně, která léčí tělo i duši. Vyzkoušejte!

Litsea cubeba krásně voní po citrusu, působí jako antidepresivum, stimuluje mozkovou činnost, podporuje paměť a soustředění (hodí se při studiu či delší jízdě autem a podobně), zlepšuje náladu, dezinfikuje ovzduší a působí proti bacilům a virům.

Allepské mýdlo s vavřínovým olejem

Allepské mýdlo je přírodní turecké mýdlo, které se tradičně vyrábí z olivového a vavřínového oleje. Používá se pro své dezinfekční, hojivé a antimykotické účinky na problematickou pokožku, při atopickém ekzému, lupech či seboree. Dá se použít na celé tělo i na vlasy.

Bobkový olej a jeho využití (macerát)

Bobkový olej má stejné účinky jako bobkový list, tedy je silně protizánětlivý. Využívá se také jako mazání na bolavé klouby při revmatismu a dně. Můžete si jej i snadno vyrobit doma, a sice macerací bobkového listu v základovém oleji, například olivovém oleji.

Jak poznat atopický ekzém? Poradíme také s léčbou!

Bobkový list v kuchyni

Bobkový list v kuchyni se používá odjakživa. Hodí se do různých smetanových omáček k masu (hlavně do svíčkové a rajské), do polévek, přidává se do nálevu na houby, okurky či jinou zeleninu. Také po něm můžeme sáhnout při pečení různých druhů masa, nebo se hodí k luštěninám (zejména k čočce). Využívá se i jako ozdoba tradičního anglického mléčného pudinku, který se v závěru přípravy zapéká s bobkovým listem.

Jak využít bobkový list podle Matthioliho herbáře

Matthioli ve svém slavném herbáři z 16. století doporučuje bobkový list na jaterní choroby, proti močovým kamenům a ženám po porodu ke snazšímu vypuzení lůžka. Vavřín dále pomáhá při zápalu plic, zánětu průdušek a tuberkulóze. Na žaludek ale prý nepůsobí dobře, zřejmě ve větším množství způsobuje nevolnost.

Zevně se vyplatí při zánětech močového měchýře a ledvin sedací koupele v odvaru z bobkového listu. Čerstvý natlučený bobkový list pomáhá při bodnutí včelou nebo vosou. Placka upečená z ječné mouky a bobkových listů vytahuje z těla záněty a pomáhá proti otokům. Šťáva z bobkového listu se může kapat do uší při zánětu uší a nedoslýchavosti.

Bobkový olej je dobrý užívat jen zevně, a to k prohřátí těla, proti zánětům a na žíly a cévy. Tedy určitě i na záněty žil, proti křečovým žilám, na prevenci trombózy a podobně.

Recepty s bobkovým listem

Čočková polévka. Vychutnejte si sytou polévku na 7 způsobů

Poctivá rajská omáčka. Nejlepší recepty a zaručené tipy na přípravu

Recept na segedínský guláš s knedlíkem, cuketou i králíkem. Potěšte milovníky zelí

8 receptů na škvarkovou pomazánku jako od babičky

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bobkový list nebo bobkový olej. V čem spočívá síla léčivého vavřínu?