Menu
WomanOnly
Zahrada

Bobule – druhy, podmínky a péče

Kromě standardních keřů malin a rybízu se v zahradnictvích stále častěji objevují chutné borůvky, které si můžete vypěstovat i na vlastní zahradě. Navzdory své originalitě nejsou příliš náročné na pěstování, takže péči o ně by měl zvládnout i začátečník. V tomto článku se blíže podíváme na pěstování a péči o borůvky.

Borůvkový keř je keř, který se vyznačuje mimořádně chutnou a zdravou úrodou. Kromě toho jsou plody zavěšené na stromě také skvělou ozdobou zahrady a okolní zeleně. Pokud si vybereme správný druh ostružin, můžeme se těšit pohledem na fialové a červené plody, které rozhodně upoutají naši pozornost.

Ostružiny jsou bohaté na živiny a vitamíny. Obsahují pektin, zlepšují zrak a mají antiseptické účinky. Můžeme je jíst syrové, ale také z nich připravovat zavařeniny nebo tinktury. Lze je také dlouho skladovat v mrazničce. Snadno se pěstují a jsou velmi chutné, takže jsou skvělým doplňkem každého jídelníčku.

Bobule – druhy keřů v zahradě

Existuje mnoho různých druhů bobulí (https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Bobule/31)a jejich odrůd, mezi které jistě patří keře, jako jsou goi bobule, camchia bobule, lesní bobule, borůvky a další. Podíváme se blíže na nejoblíbenější druhy, které můžeme na zahradě najít:

Goji berry – je velmi vysoká rostlina s charakteristickými stonky pokrytými trny. Jeho plody jsou podlouhlého tvaru a červené barvy. Je to velmi odolný keř jak vůči negativnímu vlivu nízkých teplot, tak vůči suchu nebo nadměrné vlhkosti. Plodí druhým nebo třetím rokem po výsadbě. Má ráda teplé a slunné stanoviště s úrodnou a propustnou půdou.

Kamčatské bobule – dlouhověký keř, dorůstající výšky 2-3 m. Velmi odolná, nebojí se mrazů ani v době květu. Velmi rychle kvete a dává velké výnosy. Bobule by se měly pěstovat ve společnosti, nejlépe s jinou odrůdou kamčatských bobulí. Kromě toho nemá žádné zvláštní nároky, kromě nutnosti mulčování kůrou stromů a pravidelného hnojení. Není třeba používat prostředky proti škůdcům, protože je vůči nim odolný. Obvykle plodí dva roky po výsadbě.

Lesní bobule – je přirozeně se vyskytující rostlina v lesích, nejlépe v mokřadech a vřesovištích. Jedná se o malou kyselomilnou odrůdu. Dorůstá výšky několika desítek centimetrů a plodí od července do září. Pokud chceme, aby nám poděkovala za svůj krásný růst, je vhodné jí poskytnout optimální podmínky blízké těm přírodním.

Borůvka – je rostlina mnoha odrůd. Je dlouhověký a může dosáhnout výšky až dvou metrů. Její plody jsou o něco větší než úroda borůvek. Je to kyselomilný keř, který má rád propustnou a vlhkou půdu. Plodí od července do září. Odolná vůči chorobám a škůdcům, ale může vyžadovat systematické hnojení před květem.

Borůvky na zahradě

Bobule v zahradě jsou mimořádně krásné a půvabné rostliny. Většina druhů a odrůd nemá vysoké nároky a vyznačuje se bohatou úrodou, kterou lze využít mnoha různými způsoby. Borůvkový keř je ideální pro domácí zahrady i malé pozemky, kde není mnoho místa. S několika sazenicemi můžeme v krátké době sklidit opravdu uspokojivou úrodu. Je dobré zpestřit si jídelníček a kuchyni opravdu zajímavým způsobem. Vzhledem k velkému množství plodů nám několik keříků borůvek umožní vychutnávat si jejich chuť po dlouhou dobu.

Borůvky – obchod a ceny sazenic

Ceny borůvek jsou poměrně rozmanité a závisí na vybraném druhu a jeho odrůdě, ale nejen na ní. Cenu ovlivňuje také kvalita sazenice, velikost a stáří rostliny nebo způsob jejího získání. Jejich ceny se obvykle pohybují v rozmezí 15-30 zł. Vyplatí se vybrat si spolehlivé místo nákupu, kde najdete zdravou sazenici, která se jistě ujme.

Pokud hledáte kvalitní rostliny, určitě se podívejte do naší sekce Borůvky. Při nákupu sazenic borůvek v našem obchodě máte jistotu, že se jedná o zdravé a plodné keře, které se vám odvděčí nádhernými plody.

Výsadba borůvek – podmínky

Borůvky by se podle druhu měly sázet na podzim (nejlépe v říjnu) nebo na jaře (v dubnu). Místo pro pěstování by mělo být slunné a půda propustná. Vyhněte se písčité půdě. Při výsadbě je dobré pořídit správný substrát, který bude vyhovovat potřebám rostliny. Některé z nich, například borůvky, potřebují kyselou rašelinnou půdu. Před zasazením sazenic můžete půdu obohatit specializovaným organickým hnojivem nebo domácím kompostem. Rostlina tak získá mnohem lepší podmínky pro růst a vývoj. Důležitá je pravidelná zálivka, protože borůvky rozhodně preferují vlhký substrát. Nejsou však náročné na pěstování, a proto se jim bude dařit na každé domácí zahradě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bobule – druhy, podmínky a péče