Probuďte v sobě smyslnou bohyni i něžnou vílu! Patříte-li mezi milovnice rozevlátých šatů, květinových motivů, krajek a třásní, je pro vás boho styl rozhodně tím pravým. V bohémském neboli boho stylu pořídíte nejen oblečení a módní doplňky, ale například i doplňky do interiéru. Pojďme se na boho styl podívat blíže – odkud se vlastně vzal, co je typické pro dámské a pánské „boho oblečení“ a jak si v boho stylu zařídit interiér?
Co je boho styl? Květiny, třásně i výrazné vzory
Boho styl lze definovat jako uvolněný, neformální, rebelský a zároveň ženský. Oblečení v boho stylu připomíná outfity hippies nebo indiánů a hodí se především na jaro či léto, využijete ho však i v chladnějších měsících. K boho oblékání jednoznačně patří čelenky, květiny, výšivky, třásně, krajky, výrazné vzory a zemité barvy. Pro dámy jsou typické rozevláté šaty, ponča a delší kardigany, pro muže zase volnější košile, klobouky a roztrhané džíny.
Označení boho styl vychází z pojmu bohém, který se začal používat v 19. století ve Francii a který označoval člověka, jenž se svým životním stylem i vzezřením vymykal většinové společnosti. Typicky se jednalo o umělce (hlavně malíře, sochaře, literáty, herce či hudebníky) stěhující se do sousedství migrujících Cikánů, o nichž se v té době tradovalo, že přišli z Čech neboli Bohemie.
Oblékaní v boho stylu – šaty, čelenky, korále i klobouky
Co je pro boho styl charakteristické, jsou rozhodně volné, vzorované šaty, někdy ozvláštněné volány, jindy doplněné háčkovaným kardiganem nebo broží s peříčky. U mužů je boho styl synonymem pro volné vzorované košile, vesty, dlouhé kardigany a klobouky.
Boho styl je však především o tom vyjádřit své postoje a smýšlení navenek a zároveň se cítit dobře a pohodlně. Nebojte se proto vrstvit a kombinovat různé materiály, barvy i vzory – boho styl vyjadřuje nespoutanost, svobodu, osobitost a nekonvenčnost.
Japonská kokedama: Návod na originální mechový „květináč“
Dámské oblečení v boho stylu
Pro začátek je třeba zmínit, že boho styl není jasně definován. Oblečení v boho stylu proto může zahrnovat retro, hippie i country kousky, doplněné například dlouhými náhrdelníky, květinovými čelenkami do vlasů či náušnicemi s peříčky. Samozřejmostí jsou výrazné vzory a veselé barvy.
Typický dámský boho look sestává z volnějších vzorovaných šatů s volánky, vesty s třásněmi, šněrovacích sandálků a několika korálkových náramků a náhrdelníků. Skvělou volbou jsou také různé květinové brože, které každé šaty v boho stylu ozvláštní a dodají jim na romantičnosti.
Boho styl a oblečení pro muže
Uvolněnost a nespoutanost patří mezi hlavní charakteristiky bohémského stylu také v případě oblečení pro muže. Boho styl dnes již rozhodně není jen ženskou záležitostí, ačkoliv je mezi ženami a dívkami o něco populárnější. Živoucími důkazy jsou například Johnny Depp nebo Russel Brand, kteří se v boho stylu oblékají a jejichž outfity poslouží jako skvělá inspirace.
V případě oblečení pro muže je boho styl založen na stejných principech – uvolněnosti, pohodlí, výrazných barvách a různých kombinacích vzorů. Součástí pánských boho outfitů bývají také nejrůznější doplňky jako klobouky, dřevěné korále, kožené náramky a podobně.
Jak si zařídit interiér v boho stylu?
Jak jsme již zmínili, boho styl se týká nejen oblékání, nýbrž i bydlení. Bytu či domu lze dodat bohémský nádech pomocí interiérových doplňků, nebo to vzít jak se říká z gruntu a ve stylu boho pořídit kromě doplňků i nábytek. Při zařizování interiéru v boho stylu opět platí, že fantazii se meze nekladou. Boho styl se vyznačuje flexibilitou, uvolněností a především osobitostí, čímž dává prakticky neomezený prostor k sebevyjádření.
Vsaďte na zemité barvy
K hlavním barvám boho stylu, ať už jde o oblékání či interiér, se řadí především barvy zemité – hnědá, khaki, béžová a černá. Jestliže se vám tyto barvy zdají příliš nudné, můžete je zkombinovat například s vínovou, hořčicovou nebo zelenou. Určitě neuděláte chybu, když pořídíte také pár doplňků ve zlaté nebo stříbrné.
Zkombinujte dřevo a krajku
Pořiďte si masivní dřevěný stůl nebo například závěsné proutěné křeslo. Přidejte polštářky zdobené krajkou, pletený přehoz a lněné závěsy. Konferenční stolek nahraďte retro bednou a na zeď zavěste lapače snů. Na různá místa položte pár kamínků či mušlí z dovolené, kameninovou vázu nebo třeba drátěné úložné košíky.
Rostliny vdechnou boho interiéru nový život
Bohémsky vybavený interiér se neobejde bez živých rostlin. Jejich výběr necháme na vás, protože každá pokojová rostlina vyžaduje trochu jinou péči. Skvěle vypadají jak závěsné převislé rostliny, tak například vysoké palmy nebo buclaté kaktusy. Pěkným doplňkem do interiéru v boho stylu může být také kytice z lučního kvítí nebo tzv. kokedama (květina v mechové kouli), kterou si snadno vyrobíte doma.