Sex hýbe světem. Točí se o něm filmy, seriály, zpívá se o něm, řada lidí na něj neustále myslí, o někom byste řekli, že jen pro něj žije, druhý je schopen kvůli němu rozbít rodinu. Jenom vy ne. Vy možná při sexu prožíváte muka, mnohdy nevysvětlitelná muka. Víte, co vlastně bolestivý sex může způsobovat?
Dyspareunie
Příčin bolestivého sexu může být hodně. Opravdu hodně. Odborný pojem pro bolestivý sex se nazývá dyspareunie. Bolest může být způsobena jak fyzickými faktory, tak ale i psychickými.
Jak vybrat lubrikační gel a proč není jedno, co si “tam” namažete
Co za bolestivý sex může?
Fyzické faktory mají na svědomí zvláště onemocnění pohlavích orgánů či orgánů malé pánve. Za psychickou příčinu může mnohdy neuspokojivý sexuální život, například při snížené potenci partnera či při problémech v manželství. Svou vinu na dyspareunii mohou mít i traumatické zážitky z minulosti, jako je například zneužití či znásilnění.
Možná za to může nedostatečná lubrikace
V mnoha případech se jedná o bolestivý sex v důsledku nedostatečné vaginální lubrikace. Pokud je to tento případ, dá se snadno vyřešit dostatečně dlouhou předehrou anebo lubrikačním gelem.
Čím dříve, tím lépe
Tento problém by neměl být přehlížen, a pokud jím trpíte, neměla byste volit ani čekací taktiku, tedy čekat, až problém odezní. Řešit byste jej měla co možná nejdříve. Bolestivý sex možná způsobuje jedno z těchto následujících onemocnění či dysfunkcí.
Proč ženy nudí sex častěji než muže a měly by se za to stydět?
Vaginismus
Vaginismus je velmi nepříjemnou sexuální dysfunkcí, která komplikuje život ženy nejen při sexuálním styku, ale také například při používáním tamponů nebo menstruačních kalíšků. Jedná se o samovolné vaginální křeče a jakýkoli vaginální průnik je bolestivý, ba mnohdy dokonce nemožný.
Žena nemá nad křečemi kontrolu
Žena nedokáže křeče ovládat a vaginismus se dá přirovnat k mrkání. Když se nějaký objekt přiblíží blízko vašemu oku, instinktivně mrknete. Ve většině případů tento reflex oka nedokážete vědomě kontrolovat. Existují různé formy vaginismu, těžší i lehčí a liší se žena od ženy.
Primární vaginismus
Naprostá většina žen se s vaginismem poprvé setká v pubertě při pokusu o zavedení tamponu anebo při pap testu na gynekologické prohlídce. V tomto případě hovoříme o primárním vaginismu.
Sekundární vaginismus
Existuje ovšem i sekundární vaginismus, který se po čase projeví u žen, které problém s penetrací nikdy neměly. Mnohdy za to může kvasinková infekce nebo trauma při porodu. Okolo menopauzy ženy mohou vaginismem také trpět, a to v důsledku úbytku estrogenu, kdy dochází k vysychání vulvální a vaginální tkáně.
Vaginální infekce
Velmi častou příčinou bolestivého sexu bývá vaginální infekce. Pohlavní styk by během vaginální infekce měl být tabu, jelikož jednak můžete infekci přenést i na partnera a léčba by se mohla právě kvůli tomu, že nepočkáte, pěkně protáhnout.
Příznaky a léčba kvasinkové infekce: Nezapomeňte na partnera!
Endometrióza
Endometrióza je gynekologické onemocnění, které se projevuje prorůstáním děložní sliznice (endometriem) do okolních částí, nejčastěji do vaječníků, střev nebo do pánevní oblasti.
Sliznice se v těle hromadí
Sliznice, která se nachází mimo své přirozené prostředí, hrubne a odlučuje se a krvácí při každém menstruačním cyklu. Problémem je, že se odloučená tkáň nemá jak dostat z těla ven, a proto se hromadí a na vaječnících může vyvolat cysty, endometriomy a rovněž zjizvení či srůsty orgánů.
Endometriózní bolest bývá horší než menstruační
Právě endometriózu poznáte velmi často podle bolesti v oblasti pánve, která často přichází v období menstruace. Na rozdíl však od menstruačních bolestí, bývá bolest způsobená endometriózou silnější, a čím déle endometrióza trvá, tím jsou bolesti urputnější.
Endometrióza vede k neplodnosti
Bolesti můžete zaznamenat nejen při menstruaci, ale i před ní, přičemž mohou prudce vystřelovat do břicha či zad. Projevuje se taktéž bolestivým pohlavním stykem, bolestí při stolici či močení, nadměrným krvácením či neplodností. A až právě kvůli neplodnosti se ženy často s endometriózou seznámí. Endometrióza se dá léčit léky či chirurgicky odstranit.
Hluboký pánevní zánět
Hluboký pánevní zánět bývá způsoben různými mikroorganismy, přičemž se projevuje na ženských pohlavních orgánech. Je to velmi závažné onemocnění, které může vést až k nevratnému poškození ženských pohlavních orgánů, například dělohy, vaječníků, vejcovodů, ale i jiných částí ženského pohlavního ústrojí. Hluboký pánevní zánět bývá velmi častou příčinou neplodnosti žen.
Projevy hlubokého pánevního zánětu
Hluboký pánevní zánět se projevuje bolestivostí ve spodní části břicha a v jeho horní pravé části, bolestivým močením či bolestí při pohlavním styku. Může se také projevovat zeleným či žlutým výtokem, zimnicí, horečkou, nevolností či krvácením mezi menstruací.
Nemusí se projevovat ale nijak
Nemusí se ovšem projevovat nijak, nebo jen velmi nepatrně, čehož si mnohdy nemusíte ani všimnout, a právě ta jeho plíživost bývá často důvodem, proč není hluboký pánevní zánět včas diagnostikován.
Záleží na druhu mikroorganismu
Bolestivost a intenzita projevů závisí na druhu mikroorganismu, který zánět v pánevním dnu způsobuje, kde se nachází a jak dlouho tam je.
Mimoděložní těhotenství
Dalším z možných důvodů, proč vás sexuální styk bolí je mimoděložní těhotenství. Ve zkratce jde o to, že se oplozené vajíčko uhnízdí a vyvíjí někde jinde než v děloze. Často se tak děje ve vejcovodu, ale také v hrdle dělohy, na vaječníku, na pobřišnici či v děložním rohu. Mimoděložní těhotenství je pro ženu velmi nebezpečné, proto gynekologové přistupují k přerušení těhotenství.
Mimoděložní těhotenství. Co zvyšuje riziko a jak jej lze léčit?
Sexuálně přenosné nemoci
O řadě sexuálně přenosných onemocněních nemusíte ani vědět, a přesto je můžete mít. Nemusí se nijak projevovat a vy můžete být pouhým přenašečem. Za život se s nějakým druhem pohlavně přenosné choroby setká téměř každý z nás a pak záleží na imunitě, zda se sexuálně přenosná nemoc projeví, nebo sama odezní.
Zranění vulvy nebo vagíny
Tato zranění mohou být způsobena porodem nebo nastřihnutím hráze mezi vagínou a řitním otvorem při porodních bolestech.
Vulvodynie
Vulvodynie je chronická bolest v okolí otvoru vulvy. Můžete se setkat nejen s bolestí, ale také pálením či podrážděním. Při vulvodynii nedělá problém pouze pohlavní styk, ale také dlouhé sezení. Není dosud přesně známo, co vulvodynii způsobuje. Odborníci se domnívají, že za vulvodynii mohou geny, přecitlivělost či autoimunitní choroby. Nejčastěji se v souvislosti vulvodynií setkáváme s vestibulitidou, která bolestí postihuje poševní předsíň. Odtud pak bolest může postupovat na klitoris, přičemž bolest klitorisu se nazývá klitorodynie.
Jak se bolest při sexu léčí?
Záleží pochopitelně na tom, co bolest při pohlavním styku vlastně způsobuje. Například taková bolest při sexu krátce po porodu se dá vyléčit čekáním. Zkrátka stačí počkat šest týdnů od porodu. Při vaginální suchosti zase pomohou lubrikanty či estrogenové krémy, na které nepotřebujete recept od gynekologa.
Pokud ovšem nemáte po porodu…
Pokud však po porodu nemáte a ani nejste v menopauze, a přesto je pro vás pohlavní styk bolestivý, měla byste vyhledat lékaře. Není radno vyčkávat a je vždy lepší problém řešit co možná nejdříve. Pokud ani gynekolog na nic nepřijde, je možné, že vám pomůže sexuální terapie, zvláště pak pokud jste v minulosti zažila sexuální obtěžování či znásilnění. Může se také jednat o nějaký vnitřní konflikt či pocit viny.