Borelióza: Následky nemoci postihují i domácí mazlíčky!
Taťána Kročková
23. 5. 2020
Lymská borelióza nebo také lymeská borelióza nás opět začíná pěkně strašit. Všude je plno klíšťat a my je možná i denně vytahujeme z kožichu našich domácích mazlíčků. Borelióza jako strašák existuje už pěknou dobu, klíšťat však stále neubývá a očkování proti borelióze můžeme dopřát pouze svému pejskovi. Jak poznáte, že máte boreliózu, jak se tato nemoc projevuje a jaké má následky? Boreliózu může dostat i zvířecí člen vaší domácnosti – lze mu nějak pomoci?
Borelióza – přenos je možný i od komára
Jak se přenáší borelióza? Obvykle z nakaženého klíštěte, ale borelióza od komára také není ničím neobvyklým. Podle některých odborníků může nemoc přenášet i hmyz, například komár je k tomu jako stvořený. Komáři přenášejí spoustu nemocí a není vyloučeno, že přenášejí také boreliózu. Jak se vlastně takové klíště, nebo komár, nakazí a stane se přenašečem?
Klíště se nakazí krví z divoce žijících zvířat – většinou savců, ale i ptáků. Původcem boreliózy je bakterie zvaná borrelia. Ta se z klíštěte přenáší opět na zvířata nebo na člověka. V lidském těle se borelie šíří do tkání a postupně napadají nervový systém. Proto se lymská borelióza projevuje až po nějaké době a na různých místech těla. Borelie se mohou dostat do kloubů, kosterních svalů, ale i tkání oka nebo do myokardu.
Jaké nemoci přenášejí komáři? Některými se můžete nakazit i v Česku
Borelióza – příznaky a inkubační doba
Příznaky boreliózy jsou plíživé a objevují se postupně. Nákaza probíhá do 24 hodin od přisátí klíštěte. Čím dříve tedy klíště vytáhnete, tím lépe. Borelie ihned začínají pronikat do tkání a způsobují zánětlivé změny. Inkubační doba ale může trvat až několik týdnů. Někdy se také v okolí přisátí klíštěte vytváří typická rudá skvrna zvaná erythema migrans. Ne vždy je ale rudá skvrna u nákazy boreliózou přítomná – člověk pak vůbec zpočátku neví, zda se boreliózou nakazil.
Příznaky se pak mohou objevit i po delší době od nákazy a někdy už i bývá na léčbu boreliózy pozdě. Borelióza se projevuje nejrůznějšími neurologickými symptomy a v posledním stádiu může dojít až k ochrnutí. Lymská borelióza má tři stádia nemoci a každé probíhá jinak a trvá různě dlouhou dobu. Už podle počátečních příznaků v prvním stádiu boreliózy můžete poznat, že jste se nakazili a okamžitě se začít léčit. Někdy se ale bohužel první příznaky neprojevují vůbec.
Borelióza – stádia nemoci
V prvním stádiu boreliózy se objevují nespecifické příznaky. Patří mezi ně zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů nebo bolest v krku. U malého procenta pacientů se také mohou objevit – obrna lícního nervu, mravenčení končetin, bušení srdce, svalová slabost a vysoká horečka. Borelie, které proniknou do mozku, mohou vyvolat i zánět mozkových blan. Druhé stádium nemoci se projevuje po několika týdnech a připomíná chřipku – nedostavuje se však rýma a kašel. Objevuje se horečka, třesavka, mravenčení končetin, bolesti hlavy, únava nebo tlak v zátylku. Přechozená borelióza pak přechází do svého chronického stádia a může nevratně poškodit klouby, způsobit problémy s páteří nebo chronický zánět mozku.
Přechozená borelióza bývá často spojována s autoimunitními chorobami, chronickým únavovým syndromem a také s roztroušenou sklerózou!
Borelióza – test a diagnostika v laboratoři
Pokud chcete mít jistotu, že jste neprodělali boreliózu, trápí vás podivné příznaky, anebo vás v nedávné době kouslo klíště, určitě si můžete zajít nechat udělat test na boreliózu z krve, který vám rovněž může doporučit váš praktický lékař. Boreliózu totiž dokáže odhalit laboratorní vyšetření, a to mnohdy ještě včas!
Pokud se však odběry provedou příliš brzy od vytáhnutí klíštěte, nemusí vám vyjít pozitivní, i když jste se třeba už nakazili, protože se ještě nezačaly tvořit protilátky. Při chronické infekci se někdy protilátky nezačnou tvořit vůbec, a proto vám test vyjde falešně negativní. Tato rizika je třeba mít na paměti, ale i přesto stojí za to test podstoupit začít se včas léčit.
Borelióza – léčba antibiotiky a další podpůrné prostředky
Jediná možná léčba boreliózy spočívá v léčbě antibiotiky, a to v počátečních stádiích nemoci – dříve než přejde borelióza do nevratné chronické fáze. Borelie jsou bakterie, můžeme je tedy zahubit pomocí silných antibiotik. Každý člověk ale na léčbu boreliózy reaguje jinak, stejně tak jako má každý člověk jiné příznaky a projevy boreliózy. Silná imunita si může s boreliózou skvěle poradit a organismus se s nemocí vypořádá sám, u jiného člověka ale může mít borelióza fatální následky.
Z podpůrných způsobů léčby boreliózy se osvědčují některé metody alternativní medicíny a přírodní prostředky – například tinktury z bylin. Diskutovanou je také tinktura z kořene rostliny zvané štětka lesní, která prý má při léčbě boreliózy zázračné účinky. Tyto prostředky samozřejmě můžete vyzkoušet i podat domácím mazlíčkům – po poradě s veterinářem.
Borelióza u dětí – příznaky bývají mírnější
Také děti mohou mít klíště a dostat lymskou boreliózu. U malých dětí jsou však příznaky hůře rozpoznatelné, navíc často bývají i mírnější, anebo žádné. Léčba boreliózy u dětí je stejná jako u dospělých. Důležité je přeléčit dítě antibiotiky včas, aby nepřešla nemoc do chronického stádia, protože v pozdějších letech nebo dospělosti by mu mohla způsobit závažné následky. Někdy se podávají silná antibiotika v infuzích při současné hospitalizaci a pozorování dítěte.
Pokud má vaše dítě klíště, nemusíte hned panikařit. Klíště co nejdříve vytáhněte speciální pinzetou na klíšťata a ranku po klíštěti dobře vydezinfikujte. K lékaři chodit nemusíte, sledujte však dítě a případné příznaky. Pokud se vám něco nebude zdát, rozhodně navštivte pediatra. A pokud objevíte červenou skvrnu po klíštěti, je to jasné – k lékaři je třeba zajít okamžitě a nebude zbytí. Vaše dítě bude muset užívat antibiotika. Režimová opatření jsou také fajn – pomáhají prostředky na zvýšení imunity, vitamíny a dostatek spánku.
Borelióza u psa nejčastěji napadá klouby
Borelie samozřejmě také napadají zvířata a jejich nervový systém. U zvířete však mnohem hůře poznáte, zda mu něco je – neřekne vám to. Existují účinné prostředky jako prevence proti klíšťatům pro vaše domácí mazlíčky – od obojků až po pipety za krk. Navíc je, na rozdíl od lidí, možné psy proti borelióze očkovat. U zvířat se ale často borelióza podceňuje – vždyť ze psí srsti můžeme denně klidně vytáhnout i 20 klíšťat. Některé prostředky proti klíšťatům zkrátka neúčinkují, anebo je kvůli zdravotnímu stavu zvířete nemůžeme používat.
Pokud máte doma kočku nebo psa, riziko kontaktu s nakaženými klíšťaty se pro vás mnohonásobně zvětšuje! Příznaky a projevy lymské boreliózy u psa probíhají podobně jako u člověka. Pokud už ale pes není ve stavu, kdy kulhá, anebo je agresivní, ne vždy je na něm včas poznáte. Pes navíc může trpět i záněty kůže při masivním napadení klíšťaty. Rudá skvrna se u nákazy psa projevuje zřídka. Borelióza u psa nejčastěji napadá klouby a v chronickém stádiu mu znemožňuje pohyb. Příznaky boreliózy u psa se projevují za několik týdnů až měsíců od přisátí nakaženého klíštěte, podle jejich intenzity a stádia boreliózy. Psa také můžete léčit antibiotiky, nebo jinými podpůrnými prostředky.