Menu
WomanOnly
Zahrada

Břečťan patří mezi nejsnadněji pěstované dřeviny vůbec, jen pozor na jeho invazivnost

Břečťan je popínavá rostlina, kterou lze pěstovat jak venku na zahradě, tak i uvnitř v květináči. Roste velmi rychle, bujně a dlouho – alespoň tedy pokud víte, jak se o něj starat. Poradíme, jak na to.

Druhy břečťanu

Existuje druh břečťanu, který je brán jako venkovní rostlina i jako pokojovka. Je jím hlavně břečťan Hedera helix, který je u nás asi nejrozšířenější. V češtině je znám pod pojmem břečťan popínavý, ale také jako břečťan převislý. Dalším vyskytujícím se druhem je břečťan irský (Hedera hibernica), který je však málo rozpoznatelný od popínavého. Vyskytují se i druhy, které se liší krajinou původu – proto můžete narazit na břečťan alžírský, kavkazký, himalájský a podobně. U nich se však spekuluje pouze o poddruzích břečťanu popínavého. Lze taktéž narazit na pojem břečťanu červeného, nicméně se nejedná o pravý břečťan, ale o loubinec (Parthenocissus) znám také jako přísavník. Patří totiž mezi popínavé rostliny a lze je tedy snadno zaměnit.

Popenec nemusí být jen plevelem, ale i léčivkou s okrasnou funkcí

Charakteristika břečťanu

Břečťan popínavý je stálezelená, dřevitá liána s příčepivými úponky, díky kterým se dokáže uchytit k základu a šplhat tak po téměř jakémkoliv povrchu. Listy břečťanu jsou tmavě zelené s výrazným žilkováním, na dotek jsou kožovité. Má hluboký kořenový systém. Kvete od července do září. Plody jsou pak tmavě modré bobule, pro člověka jedovaté, pro ptáky naopak vítaná potrava. Jde o poměrně nenáročnou rostlinu. Preferuje spíše polostinné až stinné stanoviště a snese jakýkoliv druh půdy. Tento břečťan snáší velmi dobře řez a lze jej použít jako půdokryvnou rostlinu namísto trávníku. Často se volí k pokrytí pergol, altánů a stěn domů. Je přirozeně rozšířen téměř po celém Eurasii, do Ameriky byl zavlečen.

Jak pěstovat břečťan

Břečťan jako pokojovka

Pěstování břečťanu v interiéru není náročné, stačí jen když mu poskytnete nutné podmínky k růstů – především dostatek jasného světla, bez něhož bude málo listnatý a náchylný na škůdce.

Zalévejte střídmě a před dalším zalitím zkontrolujte půdu, zda je vyschlá. Pokojový břečťan preferuje vrchní část půdy suchou. Pěstujte jej v nádobě s drenážními otvory, ať má voda kam odtékat. Pokud jej totiž přemokříte, nebude se mu příliš dařit.

Hnojte každé roční období hnojivem bohatým na dusík, kromě zimy, kdy má brečťan vegetační klid. Prospívá mu, pokud jej jednou za čas osprchujete a zbavíte jej tak prachu a případných škůdců.

Břečťan jako venkovní dřevina

Nejlepší doba pro výsadbu je ihned na jaře na místa, kde je přiměřená ochrana před zimním větrem i letním sluncem. Nejlépe se mu bude dařit v polostínu až stínu. Vysazujte do dobře odvodněné půdy. Bude růst takřka kdekoliv, ale nejideálnější je pro něj průměrná hlinitá zemina. Mulč je dobré aplikovat, pokud víte, že žijete v sušší či chladnější oblasti, pomůže totiž zadržovat vlhkost v půdě. Zalévání břečťanu se orientuje podle mokrosti půdy – pokud je vrchní část ještě viditelně vlhká, nezalévejte a nechte proschnout a až pak promokřete.

Hnojte na jaře pro nový růst a v létě, aby se ve vedrech zesílila jeho odolnost – co nemá břečťan rád jsou totiž právě tropické teploty a suché ovzduší. Naopak břečťanu nevadí střední až vysoká vlhkost a relativní chlad. Nedoporučuje se však přihnojovat, pokud již horka a sucha nastala, tehdy je břečťan již ve stresové situaci a hnojení ho nespasí.

Prořezávání

Prořezávejte půdopokryvný břečťan když je příliš hustý – předcházíte tím bakteriálním skvrnám. Jakémukoliv druhu břečťanu pak můžete uštipovat rostoucí špičky. Toto můžete provádět v každém období kromě zimy. Tvrdý řez pak pomáhá revitalizovat rostlinu, ten provádějte jednou za několik let.

Vistárie je impozantní strom, který potřebuje jen 2x ročně prořezat. Odmění vás bohatým květem!

Co se týče břečťanu, který leze po stromě, s jeho prořezáváním opatrně, abyste nepoškodili kůru samotného stromu. Pokud jej chcete kolem svého stromu seříznout, odstraňujte každou vybranou liánu v místech, kde vyrůstá u paty stromu a vzpíná se vzhůru. Po odříznutí od země pak ta část, která zůstala přichycená na kůře stromu, nakonec uschne a odumře. Tímto postupem jednak nepoškodíte samotný strom a jednak si břečťan najde jinou cestu, kam růst. Pokud chcete, aby břečťan na strom vůbec nelezl, je důležité každý rok řezat nový růst, až nakonec přestane vypouštět nové výhonky. Chce to jen trpělivost.

Množení břečťanu

Propagace je velmi snadná, neboť jde o rostlinu, která zakořeňuje hned několika způsoby. Buď můžete použít metodu řízkování při prořezávání. Stačí stonky o velikost 10-15 cm ponořit do vody a počkat až se objeví kořeny. Ty pak nasadíte do květináče či do půdy. Jestliže máte v úmyslu břečťan použít jako půdokryvnou rostlinu, stačí ji namnožit pomocí hřížení. Jakmile se stonky dotknout země, samy zakoření. To může být buď na místě, kde je ponecháte, nebo je můžete později vykopat a přesadit jinam. Břečťan není náchylný při přesazování a uchytí se vám i jinde. Malé rostliny můžete přesazovat klidně každý rok, starší břečťany lze přesazovat každé dva roky. Nakonec tak můžete docílit i obnovení zeminy a její výměnou oživíte samotný břečťan.

Možné choroby a škůdci

Mezi choroby, které postihují břečťan, patří bakteriální skvrnitost listů a hniloba kořenů. Jinak se mu choroby více méně vyhýbají. Skvrnitost listů se projevuje jako černé nebo tmavě hnědé skvrny na listech. Bohužel nejlepším prostředkem je odstranění napadených rostlin. Jako prevenci lze použít postřik vody a octa v poměru 10:1. Hniloba kořenů je obvykle způsobena teplým a vlhkým počasím a může být pro postižený břečťan smrtelná. Opět platí, že odstranění je nejlepším prostředkem. Nezasažené zbývající rostliny lze pro ochranu ošetřit fungicidem.

Šplhavnice zlatá. Popínavá pokojovka vhodná pro začínající pěstitele

Pokud vám břečťan naopak usychá, je možné že mu vadí přílišná zima nebo nemá dostatek vlhkosti v půdě. Ke kořenům proto aplikujte mulč a v brzkém jaru jej radikálně ostříhejte, aby mohl znovu obrazit. Připravte se, že pokud žijete v oblasti, kde je silný mráz, v zimě nečekejte, že bude břečťan kdovíjak krásný (hnědé listy). Pokud však na jaře pravidelně sestřihnete uschlé části, opět se obnoví.

Rizika výsadby břečťanu

Předem počítejte, že břečťan je invazivní dřevina a pokud si nedáte pozor, rychle se rozroste. Už proto je v mnoha zemích světa považován za nebezpečnou. Abyste jej mohli snáze kontrolovat, doporučuje se vysadit ho spíše do květináče či závěsných košů, kde se nemusíte bát, že se vám vymkne kontrole. Břečťan je široce známý tím, že je schopen způsobit škody jak stromům, tak i zdivu.

Zdroje: gardeningknowhow.com, hnojivapraha.cz, thespruce.com, guide-to-houseplants.com, rhs.org.uk

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Břečťan patří mezi nejsnadněji pěstované dřeviny vůbec, jen pozor na jeho invazivnost