Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Britští vědci jsou na stopě zastavení stárnutí či nesmrtelnosti

Redakce

Redakce

8. 12. 2014

Víte, že modrá barva je vlastně barvou smrti? My Evropané si se smrtí spojujeme černou barvu, v Asii je barvou smrti či smutku barva bílá. Věděli jste však, že podle nejnovějších vědeckých poznatků je barva, která se pojí se smrtí barva modrá?

Britský vědec David Gems je odborníkem, který se zaměřuje na pochopení procesů stárnutí a smrti. Na životě červa tým vědců kolem doktora Gemse objevil, že smrt není něco náhlého, co by organismus zasáhlo naráz najednou, ale že smrt přichází v jakési pozvolné vlně z buňky na buňku. Při pozorování červů se dá tento proces pozorovat a zdokumentovat pod mikroskopem, kde je vidět jako modrá fluoreskující vlna, která cestuje tělem červa.

Studie prokázala, že tato fluorescence je způsobena buněčnou smrtí, tzv. nekrózou, která v těle ničí vápník, a jejím šířením v celém organismu. Zdrojem modré fluorescence je podle vědců molekula s názvem kyselina anthranilová. Tato modrá fluorescence se šíří celým organismem, až postihne všechny buňky a nastane smrt.

Vědci zjistili, že když tomuto modrému záření zablokovali cestu, tak se na chvíli zastavilo. Úspěšní však byli jen v případě odumírání buněk v důsledku stresu či infekce. Nepodařilo se jim zablokovat buněčnou smrt, která nastává v pomalém procesu stárnutí, protože zde působí paralelně více procesů najednou.

Vědci došli k závěrům, že umírání a smrt nelze zjednodušit na pouhé opotřebování buněk v těle, ale pokud správně pochopíme její procesy, možná že časem budeme schopni tyto procesy oddálit nebo dokonce přerušit.

Pokud by se toto vědcům podařilo oddálit, existuje naděje, že bychom dokázali zamezit některým nemocím doprovázejícím stárnutí a možná, že vědci drží v ruce klíč k naší nesmrtelnosti. Otázkou však zůstává, co by nalezení takového klíče způsobilo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Britští vědci jsou na stopě zastavení stárnutí či nesmrtelnosti