Trpíte na křečové žíly, máte pohmožděniny či akné? Bylina Arnika je pro vás dar z nebes
Alexandra Fiedlerová
15. 11. 2017
Arnika je pro své zázračné schopnosti velmi žádanou léčivou rostlinou už odpradávna. Ve vaší lékárničce by určitě neměla chybět. S čím vám může pomoci?
Seznamte se s arnikou
Prha arnika (též arnika horská) je trvalka se žlutooranžovými květy a příjemnou vůní. Je rozšířená výhradně v Evropě, především v horských oblastech. Najít ji lze i u nás, a to zejména v pohraničních horách, nejvíce na Šumavě a v Krkonoších. V České republice ale patří k ohroženým druhům a je chráněna zákonem, její sběr je zakázaný. Navíc je arnika rostlina jedovatá.
Léčivé účinky arniky
Prha arnika je léčivá rostlina s dlouhou tradicí používání. Její účinky jsou široké, někteří bylinkáři ji považují za nejléčivější bylinu vůbec. Arnika:
- Uvolňuje krevní sraženiny
- Urychluje hojení pohmožděnin, podlitin, naraženin, modřin
- Léčí otoky, záněty kostí, vykloubeniny i natržené svaly
- Tlumí bolesti svalů a šlach
- Působí na prokrvení věnčitých cév
- Pomáhá při revmatických bolestech a kloubních potížích
- Má dezinfekční účinky
- Hojí kůži při ekzémech i akné
- Léčí křečové žíly
Přípravky z arniky a jejich použití
Léčivé účinky má celá rostlina. Z arniky se vyrábí tinktura (rostlina se vylouhuje v alkoholu), mast, olej, gel, přidává se do krémů i jiných kosmetických přípravků. Používá se i jako homeopatikum.
Tinktura z arniky pro zevní použití
Arnika se nejčastěji využívá právě v podobě tinktury. Nejvíce oceňovanou vlastností arniky je její schopnost uvolňovat krevní sraženiny, proto se jí často říká bylina na pády. Obklady z prhy se přikládají na pohmožděniny, podlitiny a modřiny. Díky arnice se zahojí dříve. Léčí však i nejrůznější otoky, výrony a vykloubení, křečové žíly, vředy i artritidu. Ovšem při příliš časté aplikaci může dojít ke spálení kůže. Používejte proto vždy tinkturu připravenou odborníkem a nepřekračujte povolené užívání.
Babské rady na křečové žíly. Rajčatové obklady vás ochrání před operací
Arniková tinktura má také dezinfekční a hojivé účinky, lze ji použít na drobné oděrky či štípnutí od hmyzu. Nelijte ji ale do otevřené rány. Tinkturu lze i kloktat, má protizánětlivé účinky a hojí záněty ústní sliznice.
Tinktura z arniky pro vnitřní použití
Vzhledem k tomu, že je arnika ve větších dávkách jedovatá (z tohoto důvodu se nepoužívá ani v čajích), na její vnitřní užívání musí vždy dohlížet lékař. Vnitřně je tinktura využívána v kardiologii, protože rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh. Díky tomu působí pozitivně na prokrvování věnčitých cév i tkání. Protože snižuje cholesterol v krvi, využívá se k prevenci kornatění tepen.
Léčivých účinků prhy se využívá i při trombóze, léčbě angíny pectoris, astmatu a mrtvici.
Arnika rovněž podporuje krvetvorbu, je proto vhodná i pro anemické pacienty.
Arniková mast
Získává se z tinktury a aplikuje se masáží do postižených míst. Blahodárně působí při kloubních potížích i revmatických bolestech, na otoky a při svalové únavě. Je vhodná pro sportovce, protože před výkonem prohřívá a prokrvuje svaly a tkáně, po výkonu je naopak regeneruje. Poradí si i s natrženým svalem. Vyzkoušet lze také ve formě gelu.
Skvělé účinky má arnika také na kůži, pomáhá léčit drobná poranění kůže, kožní záněty a opary, poradí si i s ekzémem nebo akné. Urychluje hojení jizviček po akné nebo neštovicích. Používá se ke změkčení zhrublé pokožky a mozolů a na podlitiny. Pomáhá na podrážděnou pokožku, zmírňuje její svědění a začervenání. Zklidňuje pokožku spálenou od sluníčka.
Arnikový olej
Rovněž lze využít k masážím kůže namáhaných částí těla se sklonem k výronům a pohmožděninám. Prokrvuje, prohřívá a regeneruje pokožku.
Kosmetické přípravky s arnikou
Hojivých a protizánětlivých vlastností arniky se hojně využívá i v kosmetickém průmyslu. Arnika je součástí nejrůznějších krémů, sprchových a koupelových gelů. V šampónech ulevuje od svědění hlavy a lupů. Je obsažena i přípravcích proti pocení, především nohou.
Arnika jako homeopatikum
Arnika je v homeopatii používána jako lék první pomoci. Pomáhá překonat šok třeba po úrazu, operaci nebo ztrátě blízkého člověka. Mírní strach před operací. Homeopatikum tiší bolest, snižuje krvácení a otoky po operaci, zlepšuje hojení a vstřebávání krevních sraženin a podlitin. Také snižuje riziko komplikací a urychluje rekonvalescenci.
Také pomáhá regeneraci po velké fyzické zátěži a posiluje křehké cévy. Může pomoci i při chrapotu v důsledku hlasového přetížení nebo proti křečím.
Další zajímavosti o arnice
- Švýcarští horalové žvýkali lístky arniky, což mělo zabránit jejich únavě při horských výstupech.
- Sušené lístky arniky se dříve kouřily, byla to náhražka za tabák.
- Vedou se spory o původu jména rostliny. Buď to bylo z řeckého arnakis, což znamená jehněcí kůže (kvůli tvaru jejich kališních lístků), nebo ze slova ptarmike/ptarmos, což znamená kýchání, sušené květy arniky totiž kýchání vyvolávají.
- Německý název Wolfsblume pak znamená vlčí květina, ať už proto, že svými vlastnostmi připomíná povahu vlka, nebo proto že je žlutá jako oči vlka ve tmě.
- Dříve se věřilo, že arnika dokáže ovlivňovat počasí, zahnat bouřku. Proto bývala za bouřlivého počasí pálena.
Z výše uvedeného jasně vyplývá, že arnika jakožto léčivá rostlina má opravdu široké využití a rozhodně by vám v domácí, ani té cestovní, lékárničce neměla chybět. Využijte jejich pozitivních účinků ve svůj prospěch.