Receptů na dlouhověkost je celá spousta – cvičit jógu, jezdit často na dovolenou, držet se dál od manželství… vědci jsou však nyní jen krůček od objevení něčeho, co možná doopravdy funguje.
Vesnice stoletých
Právě v této době okupují malou italskou vesnici Acciaroli, v které jinak žije zhruba pouhých 700 lidí, výzkumní pracovníci z univerzit v Římě a v Michiganu. Proč? Skoro polovině obyvatel je totiž více než 100 let! Není tedy divu, že recept na dlouhověkost se vědci vydali hledat zrovna do Acciaroli.
Průměrná délka života je zde 79 let. Podle vědců se na dlouhověkost usedlíků podílí více faktorů, mezi které patří mimo jiné rozšířenost pěší turistiky či zdravé životní prostředí. Hlavní příčinu však vidí v jedné nenápadné přísadě, kterou obyvatelé vesnice často používají při vaření – v rozmarýnu.
Inspirujte se středomořím
Tato studie ještě není hotová, ovšem výzkumníci věří, že se jim blahodárný vliv rozmarýnu na dlouhověkost podaří potvrdit. Ostatně už předchozí výzkumy dokázaly, že je účinnou prevencí proti řadě chronických onemocnění a pomáhá udržovat váhu na optimální úrovni.
Ve středomořské stravě je rozmarýn všudypřítomný. Jižní národy jím nejen dochucují maso, zeleninu i přílohy, ale používají jej také na ozdobu salátů, polévek a dokonce i dezertů. Jídlo tak dostane chuť, aniž by bylo potřeba používat nezdravou sůl. Vyzkoušejte jej vyměnit za sůl i vy!