Menu
WomanOnly
Bylinky

Bylinka oman zbaví tělo kašle, otoku i zánětu. Omanové víno je hotový životabudič!

Oman je pozoruhodná bylinka s výraznými žlutými květy, která pochází ze Sibiře a Číny. Právě tam se využívala v tradičním léčitelství. V čem nám může pomoci?

Kde roste oman a co se z něj sbírá

Oman pravý (Inula helenium) může být až přes metr vysoká rostlina se žlutými hvězdicovými květy, hrubým stonkem a plstnatými listy. Kvete během léta, od července do konce srpna. Pochází z Asie a využívá se v tradiční čínské medicíně. U nás roste také, kde se spíše dnes cíleně pěstuje na zahrádkách. Sbírá se jeho kořen, který se vykopává na podzim u rostlin starších dvou až tří let. Omytý kořen se suší ve stínu. Má kořenitý pach i chuť.

Vlčí mák je i léčivka a symbol válečných veteránů. Co takhle květy naložené v cukru proti kašli?

Oman a jeho léčivé účinky

Co obsahuje oman? Jsou to hlavně silice, například azulen, alantolakton, izoalantolakton, helenin, dále hořčiny a velké množství inulinu, podle něhož se rostlina také latinsky nazývá. Oman má díky alantolanktonu antiparazitní účinek, dále podporuje vykašlávání a používá se především u onemocnění dýchacích cest a zánětu průdušek. Dále podporuje dobré trávení, ale vyšší dávky omanu mohou vyvolávat dávení. Má celkově dezinfekční účinky a je dobrý i pro správnou látkovou přeměnu. Zevně se používá na ekzémy a špatně se hojící rány.

Oman podle Matthioliho herbáře

Matthioli píše, že kořen omanu se může vykopat, rozkrájet na drobné kostky a uchovat po dobu tří let. Odvar z omanu vyvolává zastavenou menstruaci, utlučený kořen s medem je vynikající na kašel všeho druhu, pomáhá (například i s lékořicí) na zápaly plic a vážné onemocnění dýchacích cest, na tuberkulózu, kašlání a chrlení krve. Žvýkání kořene omanu je dobré na zuby, oman také čistí ledviny a močové cesty, též posiluje srdce.

Víno z omanu je proslulé jako všelék, Matthioli uvádí, že zahání i chmury a starosti a posiluje veselí. Oddenek omanu se také může nakládat do cukru podobně jako třeba kandovaný zázvor nebo i puškvorec. Proti kašli se dá vyrobit i omanový sirup s medem. Použít se dá i omanová šťáva z kořene, která vyhání stolici, choleru i červy z těla. Omanové listí svařené ve víně se používalo jako obklad na bolestivé klouby a údy, náplast z drceného čerstvého kořene zase byla dobrá na hadí uštknutí, psí kousnutí nebo na otoky a zanícená místa na pokožce.

Violka vonná a jak si vyrobit fialkový sirup proti kašli

Matthioli také sepsal recept na víno z omanu. Nakrájí se kořen a dá do moštu až vykvasí a je čistý. Víno doporučoval i na potíže hlavy, mozku a nervů, při mrtvici nebo závratích.

Zdroje: Naše rostliny v lékařství, Endris a Korbelář; Matthioliho herbář

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bylinka oman zbaví tělo kašle, otoku i zánětu. Omanové víno je hotový životabudič!