Bylinkové polštáře do ložnice vám pomohou se stresem i chrápáním. Které vybrat?
Rhiana Horovská
16. 10. 2019
Zdravé spaní by mělo být prioritou nás všech, ale není to vždy jednoduché. Některé z nás trápí nespavost, jiní potřebují speciální lůžkoviny kvůli alergiím. Rovněž je důležité dbát na to, abychom si na nevhodné matraci či polštáři nekřivili páteř. Vhodným a příjemným doplňkem, který nejen prospěje našemu zdraví, ale také ozdobí a provoní interiér ložnice, může být bylinný polštářek. Je ideálním pomocníkem pro relaxaci a navození zdravého spánku.
Bylinkový polštářek do ložnice
Výrobě polštářů vycpaných bylinkami se věnuje hned několik firem a doplněk do ložnice si tedy můžete pořídit bez námahy. Ceny se pohybují v řádu pár stovek. Na druhou stranu vlastnoruční výroba skýtá prostor pro kreativitu, a není to až tak těžké. Potřebujeme jen směs bylinek, látku, vatu nebo jiný měkký materiál na vycpání a nástroje na šití.
Meduňka jako nejlepší uspávací prostředek. S čím ještě pomáhá?
Jak vybrat vhodný materiál
Ideální jsou přírodní materiály jako například bavlna a len. Tkanin z umělých vláken se spíše vyvarujte, mohou zkazit estetický efekt a nejsou tak příjemné na dotek. Uvnitř polštářů je umělé vlákno naopak dobrou hypoalergenní a snadno vypratelnou náplní. Přesto je milejší se při výrobě polštářků z bylinek držet osvědčených přírodních materiálů a vnést si do domova kus uklidňující přírody.
Pro ty z vás, kteří máte dlouhé vlasy, je vhodný hladký saténový povlak, který zamezí odírání vlasové struktury ve spánku a lámání vlasů. Lůžkoviny se často šijí právě z přírodních bavlněných saténů, které jsou cenově nákladnější. Existují ale i levnější satény ze syntetických vláken.
Šijeme povlak na polštář
Nenajdete-li v prádelníku povlak, který by se vám zamlouval, není nic složitého vyrobit si vlastní. Na trhu jsou tkaniny se všemožnými vzory, prostou jednobarevnou látku zase můžete ozvláštnit výšivkou. Efektní jsou třeba malé obrázky křížkovým stehem, které si můžete navrhnout i ve čtverečkovaném sešitě.
Na klasický hranatý polštářek potřebujeme obdélník látky, který je dvakrát tak dlouhý jako strana polštáře. Nezapomeňte po všech stranách nechat pár centimetrů látky navíc, aby bylo možno povlak sešít a natáhnout na polštář. Ideálně okraje na začátek obšijte, aby byly pevnější. Pak látku přeložte napůl lícem dovnitř – naruby, sešijte okraj na dvou stranách a povlak převraťte lícem ven. Zbývá jen zvolit vhodný zip či knoflíky a přidat zapínání na zbylé otevřené straně.
Oblíbené jsou také polštářky ve tvaru válce. Látku v tomto případě sešijte okraji k sobě a konce polštáře stáhněte a svažte šňůrkou nebo stužkou. Konce je možno i obrátit dovnitř polštáře, v tom případě by se ale měl otvor pro sundávání povlaku táhnout po délce válce, nechceme-li povlak napevno sešít.
Čím polštář naplnit?
Nejdůležitější je příprava vhodné náplně do polštáře. Možností je mnoho, dbejte jen na to, abyste zvolili rostlinky, které vám příjemně voní a mají také uklidňující účinek. Můžete je namíchat podle potřeby – jen by to samozřejmě neměly být jedovaté byliny. Množství nepřežeňte, aby vůně nebyla příliš omamná a nepříjemná.
Náplň můžete zašít přímo do zvoleného povlaku, což je rychlejší varianta. Nevýhodou ale je, že se polštář nebude dát prát. Proto je praktičtější bylinkami s vatou naplnit kus mušelínového plátna, a teprve poté povlak jen nasadit. Polštář tak můžete libovolně převlékat podle potřeby a povlečení prát.
Levandule jako osvědčená klasika
Sušenou levanduli známe všichni, například v látkových pytlíčcích, kterými si můžeme provonět šatník a odpudit moly. Na člověka má tato bylina navíc uklidňující účinky. Pomáhá usnout a působí proti stresu, zvýšenému krevnímu tlaku a bušení srdce. Kromě toho vám krásně uvolní dýchací cesty a navodí pohodu.
Meduňka proti nespavosti
Také meduňka má skvělé uklidňující účinky. Příznivě působí na psychiku i na tělo. Uvolňuje křeče trávicí soustavy i příčně pruhovaného svalstva, zmírňuje menstruační bolesti a migrény. Do polštáře je tedy skvělou volbou, protože jednoznačně podporuje dobrý spánek. Z meduňky si navíc můžete uvařit lahodný zklidňující čaj.
Kozlík na uklidnění
Balzámem na nervy je také kozlík lékařský, který vás zbaví napětí, nervozity a stresem vyvolané bolesti hlavy a břicha. Také rozšiřuje cévy a celkově příznivě působí na srdce. Má lehce narkotické účinky a je častou bylinkou užívanou při nespavosti.
Bylinky proti chrápání
Budíte-li v noci partnera nebo on vás, bude se hodit přidat některou z bylinek, které uvolňují dýchací cesty a zbavují nepříjemných chrčivých zvuků. Pozitivní vliv má na dýchání například mentol obsažený v mátě, ale pozor – máta sice uvolňuje, ale zároveň povzbuzuje, do ložnice tedy moc vhodná není.
Proti chrápání působí nejlépe eukalyptový olej, který si můžete kápnout na polštář poblíž hlavy, ovšem ne pod nos a oči, protože by vás to mohlo podráždit. Do polštáře lze přidat i dobromysl nebo tymián, což jsou bylinky, které rovněž uklidňují, navozují dobrou náladu, a také uvolňují dýchací cesty. Proti chrápání můžete vyzkoušet i pískavici řecké seno, třeba jako čaj před spaním. Tato bylinka navíc pomáhá i zažívání a celkové imunitě.
Kromě užití bylinek je nutné nedráždit před spaním sliznice alkoholem, nejíst mléčné výrobky, které stimulují tvorbu hlenu, a ležet pohodlně na boku se zavřenými ústy a hlavou vhodně podloženou.
Slupky a pecky do polštáře?
Na trhu jsou i polštářky plněné pohankovými slupkami nebo peckami z třešní, kterými si můžete obohatit prožitek z usínání. Slupky z pohanky mohou úplně nahradit vatovou výplň polštáře, jsou totiž tvarově přizpůsobivé a vaše hlava bude pohodlně podepřena. Pohanková výplň je hypoalergenní, protože se nedrolí na prach, nepřitahuje roztoče a nedrží v sobě pachy, navíc vás její příjemné šustění ukolébá k spánku.
Peckové polštáře zase vynikají svou schopností udržet teplo, mohou se tedy nahřívat nebo naopak ochlazovat a dle potřeby přikládat na tělo. Na výrobu jsou ovšem náročnější, protože je třeba nasbírat dostatek pecek, ručně a bez chemie je očistit a nechat řádně proschnout.
Jak polštářek naplnit
Posledním krokem je polštář vycpat. Vezměte si látku, do které náplň zašijete – vnitřní obal polštáře nebo rovnou váš ozdobný povlak. Začněte vatou nebo jinou zvolenou vycpávkou, byliny zapracujte do nitra polštáře a pokryjte výplňovým materiálem i na druhém konci. Otvor poté sešijte a polštář můžete povléct.
Vycpáváte-li polštářek pohankovými slupkami, nasypte jich nejdříve jen trochu a pak vložte bylinky. Následně už povlak sešijte a nechte si na konci švu menší otvor, kudy nasypete zbytky slupek – nejlépe za použití nálevky. Potom polštář uzavřete. Je nezbytné pohankový polštář sešít pečlivě a nahusto, aby se slupky nevysypaly.
Dobrou noc a sladké sny!