Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Bylinky, které pomáhají při hojení ran. Příroda umí zázraky

Redakce

Redakce

8. 12. 2014

Každý z nás se někdy řízl, spálil nebo prodělal jiné zranění, při kterém si způsobil nějakou ránu. Pro zhojení ran nemusíme hned běžet za lékařem a požadovat po něm antibiotické masti. Přirozenější a mnohdy i účinnější cestou může být použití bylin, které se při hojení ran osvědčily už našim předkům, či je s úspěchem využívá východní medicína. 

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Jitrocel

Jitrocel, Zdroj: Shutterstock.com

Jitrocel kopinatý má výrazné protizánětlivé a hojivé účinky. Jeho léčivých schopností využívá evropská i čínská medicína po celá staletí. Obsahuje protizánětlivé a antibiotické účinky, a díky vysokému obsahu zinku a křemíku napomáhá rychlému a bezproblémovému zhojení rány. Rozmačkané listy jitrocele se přiloží přímo na postižené místo.

Měsíček zahradní (Calendula officinalis)

Měsíček má stejně jako jitrocel protizánětlivé a antibiotické účinky. Užívá se u ran, které se špatně hojí. Úlevu přináší i při mírných bércových vředech. Měsíček se používá při omývání zanícených ran nebo ve formě masti.

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

Heřmánek je bylina se všestranným využitím a své místo má tedy i při hojení ran. Pomáhá při různých kožních vyrážkách, na zanícené rány, při spáleninách a jeho použitím zabráníte i tvoření nevzhledných bolestivých jizev. Heřmánek použijte jako obklad či na koupel postižených míst. Pozor! Vyzkoušejte nejdříve na malé ploše zdravé pokožky, protože heřmánek bývá i silným alergenem.

Přeslička rolní (Equisetum arvense)

Přeslička

Přeslička, Zdroj: Shutterstock.com

Z přesličky se sbírá nať, z níž po usušení připravíme odvar, ze kterého pak přikládáme obklady na různé vředy (i bércové), řezné rány či na hnisající a mokvající rány.

Kostival lékařský (Symphitum officinale)

Kostival

Kostival, Zdroj: Shutterstock.com

Podobně jako z přesličky i z kostivalu se připravují obklady na vředy a rány. Z kostivalu se využívá především kořen. Kromě odvaru z kostivalu je k dostání i kostivalová mast, která má rovněž hojivé účinky. Její použití je však dominantní zejména při různých zhmožděninách, podvrknutí a jiných poranění svalstva a kostí.

Arnika neboli prha chlumní (Arnica montana)

Arinka je mezi bylinkáři velmi ceněnou rostlinu právě pro své hojivé účinky při drobných ranách. Nejčastěji se využívá ve formě tinktury. Aplikuje se i jako obklad nebo mast, ale neměla by se dostat přímo na otevřené rány.

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria)

Řepík

Řepík

Formou obkladu ze sušené rostliny uklidňuje a desinfikuje poraněnou kůži. Účinný je i při hemeroidech, odřeninách a dalších kožních onemocněních. Řepík bývá součástí hojivých regeneračních mastí.

Aloe pravá (aloe vera)

aloe vera

Aloe Vera, Zdroj: Shutterstock.com

Účinnost aloe je doložená již ve starověkém Egyptě. Aloe má v sobě velké množství protizánětlivých látek. Gel z aloe vytvoří na ráně jakýsi vlhký film, který zabraňuje pronikání infekce do rány a zároveň se rána nepřiměřeně nevysušuje. Jedná se o proces tzv. vlhkého hojení ran, které je v současnosti prosazováno v moderní medicíně. Gel z aloe je vhodný především na menší poranění, nedoporučuje se k hojení rozsáhlých poranění.

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa pastoris)

Nálevem z listů této bylinky s překrásně poetickým názvem se omývají krvácející rány nebo se pije i jako čaj, který zastavuje krvácení. Jako léčivka se používá od dob antiky.

Komonice lékařská (Melilotus officinalis)

Z komonice se připravuje odvar, který má výrazné protizánětlivé účinky při zevním použití na různá poranění. Bývá i součástí léčivých náplastí.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bylinky, které pomáhají při hojení ran. Příroda umí zázraky