Menu
WomanOnly
Bylinky

Bylinky na snížení krevního tlaku. Po kterých sáhnout?

Vysoký krevní tlak bývá strašákem mnoha lidí, kteří se obávají kardiovaskulárního onemocnění a rizika předčasného úmrtí. Typické obavy nahání infarkt nebo mrtvice, cukrovka či další civilizační choroby, které s vysokým krevním tlakem často přímo souvisí. Jak můžeme vysoký tlak snížit přírodní cestou, abychom nemuseli hned užívat léky? Existují bylinky a pomoc v přírodě, na které se můžeme bez obav obrátit?

Určitě ano. Lidé se čím dál tím více obracejí k přírodě s žádostí o pomoc. Ke snížení krevního tlaku nám může pomoci úprava naší životosprávy, zdravá strava a také konzumace několika bylinek, které vyloženě snižují krevní tlak. Prozradíme vám, které to jsou a jak je užívat.

Vysoký krevní tlak, hodnoty a jeho rizika

Vysoký krevní tlak se objevuje u mnoha lidí a riziko představují jeho hodnoty zpravidla nad 140/90 mm Hg. Změna životosprávy je nezbytná, ale léky nemusí být hned řešením. Pojďme si shrnout některé rady pro zdraví, které vám mohou pomoci snížit riziko vzniku vysokého krevního tlaku. Vysoký tlak mohou mít rovněž i ženy v přechodu, anebo hrají roli dědičné vlivy. Jak udržovat tlak v normě, anebo jej snížit?

Jak na vysoký tlak?

  • pijte méně kávy, anebo zcela vynechte všechny kofeinové nápoje
  • omezte alkohol, nebo zcela abstinujte
  • vynechte ze stravy glutamát sodný a další přidané látky
  • vynechte ze stravy ostré koření, například chilli a pepř
  • omezte či vynechte ze stravy maso, smažená jídla a uzeniny
  • věnujte pozornost každodennímu a přiměřenému pohybu
  • snažte se zbytečně nerozčilovat a eliminovat ze svého života nadměrný stres
  • určitě pomůže, když budete preferovat rostlinnou stravu
  • zaměřte se spíše na studené a ochlazující potraviny nebo na raw stravu, kterou můžete částečně zařadit do jídelníčku
  • do jídelníčku též zařaďte ryby, a to aspoň dvakrát týdně
  • lze také vynechat mléko a mléčné výrobky

Bylinky a koření na snížení krevního tlaku

Po kterých konkrétních bylinkách nebo koření můžete dále při kardiovaskulárních potížích a vysokém krevním tlaku sáhnout a jaké mají účinky? Jsou to například meduňka, třezalka, kozlík, bazalka, kardamom, česnek a medvědí česnek, zázvor, celer, mrkev, petržel nebo kočičí dráp, který se používá v tradiční čínské medicíně.

Bazalka

Bylo prokázáno, že bazalka snižuje krevní tlak. Konzumovat můžete bazalku jako sušené koření přidané do jídla, anebo čerstvé lístky bazalky pěstované v květináči. Vynikající je s rajčaty a italskými jídly, například se dává na pizzu nebo ke špagetám. Bazalku obsahuje také provensálské koření, které se skvěle hodí třeba k rybám.

Bazalka není jen koření, ale i lék. Jak ji pěstovat a využít?

Kardamom

Kardamom je vynikající, lahodné a voňavé koření, které má antidepresivní účinky a celkově zlepšuje náladu. Je prokázáno, že snižuje tlak, uklidňuje a navozuje pocity pohody. Používá se například v kombinaci s ovocem, zejména hruškami a švestkami, a do sladkých jídel, ale pochutnat si na něm můžeme také s kávou. Pokud už se nedokážeme vzdát kávy nebo černého čaje, když si do nich přidáme kardamom, nejen dosáhneme opojně lahodné chuti, ale i uděláme hodně pro své zdraví. Kardamom je skvělý též v čokoládě.

Milujete sladké? Kardamom dokáže eliminovat negativní účinky cukru

Česnek

Česnek zahřívá, prokrvuje a ve větším množství jednorázově zvedá tlak, ale má celkově vynikající účinky na srdce a cévy. Je prokazatelnou prevencí proti ateroskleróze a jeho pravidelná konzumace pomáhá jak snižovat hladinu cholesterolu, tak také prospívá našemu kardiovaskulárnímu systému. Pozor je třeba jen dávat na jeho množství a možné podráždění žaludku. Účinná je i tinktura z medvědího česneku.

Medvědí česnek. Recept na pesto, bylinkové máslo a další tipy na zpracování

Zázvor

Zázvor patří opět mezi ostré koření, které bychom neměli ve větší míře konzumovat. Obzvláště na tlak není vhodný silný a horký zázvorový čaj nebo větší množství zázvoru v teplém či smaženém pokrmu. Zázvor ve studené podobě ve sladkých jídlech ale může naopak pomoci a má spoustu cenných léčivých účinků, a to i na srdce a krevní oběh. Jen je potřeba nepřehánět to s jeho silou, větší množství tohoto koření by rovněž mohlo podráždit žaludek.

Zázvor a jeho léčivá síla. Je lepší sušený, nebo čerstvý?

Hloh

Tinktura z hlohu je ideální formou užívání při prevenci i potížích s kardiovaskulárním systémem, srdcem, arytmií nebo vysokým či kolísavým krevním tlakem. Rovněž skvěle pomáhá snižovat vysokou hladinu cholesterolu v krvi. Tuto tinkturu si můžete zakoupit v bylinkářství nebo v lékárně.

Hloh snižuje krevní tlak. Zkuste tablety či čaj

Jmelí

Jmelí je vynikajícím prostředkem na cévy, žíly a krevní oběh. Nejlepším způsobem je užívat tinkturu. Pokud máte problémy s tlakem a návaly, například i v období klimakteria, je právě tinktura ze jmelí pro vás tou nejlepší volbou. Hodí se též pro ženy, kterým se špatně prokrvují končetiny nebo které trpí na křečové žíly.

Jmelí patří k Vánocům, má léčivé účinky a i v pohanství představuje magickou ochranu

Levandule

Levandule je bylinka s uklidňujícími účinky. Prokazatelně snižuje klid, harmonizuje a uklidňuje, zejména však při aromaterapeutickém použití a vdechování éterického oleje.

Levandule v zahradě nejen na okrasu. Jak ji pěstovat a zpracovat?

Kočičí dráp

Rostlina zvaná kočičí dráp používaná v tradiční čínské medicíně se používá jako prostředek ke snížení krevního tlaku a k léčbě neurologických onemocnění.

Meduňka, chmel, kozlík

Pokud vám něco pořádně hnulo žlučí a potřebujete se rychle uklidnit, sáhněte po uklidňujících bylinkách, které se užívají při nervozitě, nervové předrážděnosti, na uklidnění a na spaní. Patří mezi ně například meduňka, kozlík, třezalka nebo chmel. Skvělý je uklidňující čaj popíjet pomalu po doušcích. Tyto bylinky vám tlak zaručeně sníží a pomalu vás uspí.

Kozlík lékařský smrdí jako kozel, ale je balzámem na nervy. Usnete po něm jako špalek

Zdroje: prozeny.cz, bylinky.shop.cz, healthline.com

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bylinky na snížení krevního tlaku. Po kterých sáhnout?