Také v září se dá sbírat spousta bylinek a samozřejmě i zrajících podzimních plodů. Na podzim též nastává doba, kdy se vykopávají ze země kořeny léčivých rostlin – zpravidla určených k dalšímu zpracování, například k výrobě tinktur. Které bylinky se dají sbírat v průběhu celého měsíce září a jaké ovoce ještě stále můžete zpracovávat?
Máta peprná, jitrocel kopinatý a kontryhel – ještě stále se sbírají
Máta peprná (Mentha piperita), která je výborná na žaludek, se dá sbírat i celé září. Mnohdy teprve na zahrádkách začíná kvést. Máty existuje spousta druhů, nejlahodnější a nejvíce účinná na trávení je právě máta peprná, která také obsahuje nejvíce mentolu. Máta se nejčastěji připravuje jako čaj. O mátě jsme více psali v červencovém vydání našeho bylinkového seriálu.
Bylinky a plody, které můžete sbírat v červenci. Udělejte si zásoby na zimu!
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je výborný na kašel. Na loukách a pastvinách si ještě stále můžete nasbírat jeho listy a na podzimním sluníčku nechat vyrobit jitrocelový sirup proti kašli, který je vynikající také pro děti. Listy jitrocele ale můžete i nasušit, nebo je dát dokonce zmrazit.
Jak vyrobit jitrocelový sirup:
Nasbírejte si jitrocelové listy, omyjte je a napěchujte do průhledné uzavíratelné sklenice. Listy průběžně zasypejte přiměřeným množstvím třtinového cukru. Sklenici postavte na okno, kam svítí slunce. Nechte stát 2 týdny, kdyby se ochladilo a přišly mrazy, postavte sklenici na vnitřní parapet okna. Jakmile pustí listy šťávu, vylisujte obsah sklenice přes plátno a suché listy vyhoďte. Sirup uchovejte v tmavé uzavíratelné sklenici v chladničce.
Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) najdete takřka na každé louce. Pokud si chcete stihnout nasušit kontryhelové listí na ženský čaj na zimu, ještě to určitě stihnete. O jitrocelu a kontryhelu jsme psali v květnovém vydání našeho bylinkového seriálu.
Které bylinky sbírat v květnu? Příroda nabízí suroviny do salátu i na léčivé čaje
Vlaštovičník větší na bradavice a kuří oka
Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) se odjakživa používal na bradavice a kuří oka. Léčí také žlučníkové a ledvinové kameny. Je jedovatý, proto se moc neužívá vnitřně. Vlaštovičník se podává nejčastěji ve formě tinktury, kterou si můžete i snadno vyrobit doma. Žluté květy vlaštovičníku můžete zahlédnout v okolí starých domů a kamenných zídek. Pro tuto rostlinu je typické, že když odlomíte kousek zeleného listu nebo stonku, roní žluto-oranžové mléko. Právě toto mléko může být dráždivé, proto by se nemělo dostat do kontaktu s pokožkou, natožpak se sliznicemi nebo očima. V minulosti se nanášelo na bradavice – údajně s velkou účinností.
Nať a oddenek vlaštovičníku je nejlepší ihned po sběru naložit do lihu, vodky nebo pálenky. Tinkturu lze využít k potírání bradavic. Právě v září už vlaštovičník pomalu odkvétá a tvoří se černé tobolky, proto jej ještě můžete využít ke sběru, dokud kvete.
Tři oříšky pro Popelku a třeba i do kakaového perníku
V září nastává nejvyšší čas sběru lískových oříšků. Oříšky jsou již zralé, stačí jen nebýt líný a natrhat si je. Otázkou, kterou si však Popelka vůbec nemusela klást, je – jak uchovat jádra ořechů?
Pečlivě je rozlouskněte, vyloupněte jádra a nechte je v dobře uzavíratelné nádobě, anebo je můžete také zmrazit či jednoduše rychle spotřebovat. Lísková jádra totiž rychle usychají a znehodnocují se, navíc oříšky mohou napadat červi. Lískové ořechy jsou velmi chutné a zdravé, nabité vitamíny a minerály. Nač kupovat balené ořechy z obchodu, když vám za domem rostou lísky?
Víte, proč jíst ořechy? Zkuste ořechovou pomazánku a recepty na další ořechová jídla
Ostružiny a švestky – cenný obsah železa
Dozrávající ostružiny můžete sbírat již od srpna, a ještě i po celé září. Spolu se švestkami, jejichž sezóna v září nastává, patří k vynikajícímu zdroji přírodního železa, které se navíc v ovoci s větším množstvím vitamínu C mnohem lépe vstřebává. Ostružiny jsou podobně jako borůvky skvělé i jako přírodní antibiotikum a na bolesti v krku, švestky zase nesmírně prospívají střevům a podporují dobré trávení a vylučování. I když jsou švestky na podzim oblíbené i jako velmi slibná slivovice, přesto si každý s velkou chutí dá lecjaký švestkový koláč, anebo třeba povidla.
Povidla na plechu – jak vyrobit povidla ze švestek
Jedním z osvědčených a velice oblíbených tipů jak vyrobit švestková povidla, jsou povidla na plechu. Švestky umyjeme, rozpůlíme, vypeckujeme a poklademe na plech. Lehce je posypeme třtinovým cukrem, koriandrem a kardamomem (každý preferuje své ingredience dle chuti – někdo dává skořici a rum) a necháme je v troubě upéct.
Pečená povidla na plechu setřeme do mísy, rozmixujeme a ještě horkou směs lijeme do dobře vymytých a vysušených sklenic, která zavíčkujeme a postavíme dnem vzhůru.
O ostružinách a švestkách jsme psali v článku Které bylinky a plody sbírat v srpnu, navíc jsme přidali i několik receptů.
Dýně už dozrávají – proč jsou zdravé?
Už v září se mnohé zahrádky mohou chlubit první dýňovou sklizní. Dušičky jsou ještě daleko, ale různé druhy dýně už na nás vyvalují svá objemná bříška. Například dýně hokkaido je velmi oblíbená, i když není pro náš kraj typická. Malé pestrobarevné dýně už mohou sloužit jako nádherné podzimní dekorace.
Dýně jako taková obsahuje velké množství antioxidantů – vitamínu A, C, E, vitamínů skupiny B a také některých prvků. Dýňová semínka jsou ceněna pro vysoký obsah zinku, působí proti vnitřním parazitům a pánové je mohou pojídat pro správnou funkci prostaty. Dýně má také své léčebné účinky, je dietní a dobrá pro správnou funkci vnitřních orgánů.
Dýňová semínka pro zdraví. Přírodní koktejl vitamínů a minerálů
Čas vykopat kořeny – lopuch, kozlík, kostival nebo křen?
Na podzim se obvykle vykopávají kořeny rostlin. V této době většinou již bylinky odkvétají a jejich kořeny a oddenky mají největší léčebnou sílu. K vykopání kořene je potřeba umět dobře bylinku rozpoznat a postupovat tak, abychom kořen nepoškodili. Vykopaný kořen se musí dobře umýt a buď nechat usušit, a později nadrtit na prášek, anebo ještě lépe naložit do lihu, vodky nebo pálenky. Z kostivalu lékařského (Symphytum officinale) se dá také vyrobit vynikající mast na bolavé klouby a zlomeniny. O kostivalu jsme blíže psali v přehledu Které bylinky sbírat v květnu, protože tehdy kostival začíná kvést.
Vykopat si také můžete kořen lopuchu většího (Arctium lappa), z něhož se vyrábí skvělá mast na ekzémy a kožní infekce. Lopuch se osvědčuje také při bolesti kloubů nebo vypadávání vlasů. Lopuch najdete na vlhkých loukách nebo v okolí vodních toků, hlavně potoků.
Lopuchová voda či mast? Podceňovaný plevel udělá zázraky s vaší pokožkou a vlasy
Čaj z kořene kozlíku (Valeriana officinalis) vám zase přivodí dobrý spánek. Tato silně aromatická bylinka se ale spíše pěstuje na zahrádkách společně s šantou kočičí (Nepeta cataria), na kterou nedají kočky dopustit. Častěji však kozlík seženete v lékárně nebo bylinkářství jako součást bylinné směsi na podrážděné nervy a při nespavosti. Z kozlíkového kořene se také připravují kozlíkové kapky, který se také říká valeriánské kapky. Jsou dobré na spaní a zřejmě byste po nich neměli ani řídit motorové vozidlo.
Jedním z dalších známých a oblíbených kořenů, které se vykopávají na podzim je rozhodně křen. Ten je na podzimní virózy jako stvořený. Vykopejte si křen, nastrouhejte ho s jablky a pořádně si dejte do nosu!
Křen na ucpaný nos a zánět dutin. Stačí trošku a budete jako rybička
Sbíráme houby!
V září jsou lesy plné houbařů. Babí léto a krásné počasí ještě láká k podzimním procházkám spojeným s úlovky krásně rostlých hříbků. Každý houbař ví, že některé houby jsou jedlé jen jednou a že ne každý náruživý sběrač hub je doma také sní. Pokud chcete opravdu sbírat a není to jen rozmar, uchovejte si hříbky na zimu – třeba sušením, zavařováním, pochutnejte si na pořádné smaženici nebo si z hříbků udělejte řízky či uvařte výbornou polévku.
Inspirujte se některými našimi recepty!
Houbové omáčky: Zkuste třeba lišky na smetaně nebo houbovou svíčkovou
Podzimní krémové recepty: Pochutnejte si na dýni, houbách i čokoládě
Recept na houbovou omáčku. Uvařte si oblíbený pokrm našich babiček
Poctivá kulajda voní po houbách a kopru. Pochutnejte si na výborné krémové polévce