Čepy na mandlích mohou stát za zápachem z úst. Jak se jich zbavit?
Petr Gorás
27. 4. 2022
Čepy na mandlích, nebo také mandlové kameny, jsou bílé kamínky v zadní části úst. Nejedná se o nic nebezpečného a spousta lidí ani neví, že je vůbec má. Někdy však mohou být dosti nepříjemné. Kromě škrábání v krku se projeví především nepříjemným zápachem z úst. Jak vznikají a jak se léčí? A jak jim propříště předcházet?
Co jsou čepy na mandlích
Pokud vám slovo „čepy“ nic moc neříká, termín „mandlové kameny“ (odborně tonzilolity) už jistě více objasňují o co jde. Tak jako se kameny mohou vytvořit v ledvinách, močovém měchýři, nebo třeba žlučníku, tvoří se poměrně často i na mandlích. Podobnost k jiným „kamenům“ v těle je však poměrně vzdálená a u mandlí se většinou nejedná o tak vážný zdravotní problém. Především jdou na první pohled rozpoznat a relativně snadno odstranit. Jsou to malé bílé až lehce nažloutlé kamínky, které lze vidět na krčních mandlích při otevření pusy.
Jak očistit lymfatický systém? Je to nejlepší prevence angíny a dalších nemocí
Příčina čepů na mandlích
Čepy neboli kameny se tvoří, když se zbytky jídla, odumřelých buněk a bakterií přichytí na krčních mandlích. Krční mandle totiž v sobě přirozeně mají spoustu miniaturních otvorů. Je možné, že lidé s většími otvory mohou mít větší sklony k čepům. Tyto zbytky pak vápenatí, díky čemuž mají typický bílý vzhled. Pokud už někdo jednou trpí na mandlové kameny, je možné, že se mu budou i po odstranění pravidelněji vracet.
Prevence mandlových kamenů
Hlavní prevencí před mandlovými čepy je především ústní hygiena, která zamezí nadměrnému výskytu bakterií. V prvé řadě je to důkladné čištění zubů, a především pak jazyka. Pouvažujte o pořízení škrabky na jazyk, se kterou se snadno dostanete až úplně dozadu. Po jídle kloktejte slanou vodu, která částečně odstraní ústní bakterie. A nakonec, pokud kouříte, je na místě s tím přestat.
Čepy na mandlích – příznaky a podoby kamenů
Čepy na mandlích mohou mít více podob. Někdy se vytvoří třeba jen jeden větší, jindy jich může být v krku několik malých. Někdy ani ty velké nezpůsobují znatelné příznaky, avšak někdy i ty téměř neviditelné mohou způsobovat nepříjemné pocity. Především se jedná o krční problémy jako je suché hrdlo, dráždivý pocit v krku, problémy s polykáním a neustálé pokašlávání. Někdy dochází k zánětu celých mandlí, což se projeví především jako bolest v krku a nateklost mandlí.
Čepy na mandlích jsou také častou příčinou zápachu z úst – ten je mnohdy přirovnáván ke zkaženým vajíčkům. S tím se někdy pojí i neurčitá pachuť v ústech, které se nejde zbavit. Poněkud kuriózně někdy dochází i k bolestem uší, ačkoli ty se nachází daleko od čepů – sdílejí však spolu nervové cesty.
Léčba čepů na mandlích
Nejedná se jen o babskou radu, ale i lékaři doporučují především kloktání slané vody. Stačí v hrnku vody rozpustit čajovou lžičku soli. Pokud slaná voda čepy rovnou neuvolní, alespoň vám pomůže od bolesti v krku a nepříjemného dechu. Dále pomáhá i obyčejné, avšak usilovné kašlání. Tak ostatně někdy lidé i odhalí, že vůbec nějaké mandlové kameny mají.
Pokud ani to nezabere, a už vás ta nepříjemnost v krku štve, nejspíš budete mít nutkání si čepy odstranit mechanicky. Z lékařského hlediska se to však příliš nedoporučuje – můžete si totiž mandle poškodit a zanést do nich infekci. Pokud už se o to ale člověk pokusí, měl by opatrně použít vatovou tyčinku. Případně ústní sprchu, pokud toto zařízení na ústní hygienu vlastníte.
Lékařské odstranění mandlových kamenů
Pokud kloktání ani jemné mechanické odstranění nepomáhá, může lékař na ORL přistoupit na výškrab (kyretáž). K zahlazení prázdných dutin po čepech se pak případně používá laser. K chirurgickému odstranění čepů na mandlích se pak přistupuje především v případě, když jsou už kameny velmi velké, nebo způsobují nepříjemné problémy. Celé krční mandle se zpravidla neodstraňují, ledaže by pacient na čepy trpěl pravidelně (chronické čepy na mandlích).
Čepy na mandlích u dětí
Mandlové kameny se vyskytují v jakémkoli věku a nevyhýbají se ani dětem. Z hlediska příčin se i u nich může jednat o nedostatečnou ústní hygienu, ale třeba i o infekční onemocnění krku, na které jsou děti náchylnější než dospělí. Typicky je to především akutní zánět krčních mandlí neboli angína. V těchto případech je třeba navštívit lékaře, který pravděpodobně nasadí antibiotika.
Zdroje: webmd.com, healthline.com, medicalnewstoday.com, everydayhealth.com