Lidí v České republice, kteří špatně vidí a jsou nuceni nosit brýle, či kontaktní čočky stále přibývá. A tak zatímco česká ofmatologie patří k světové špičce, zrak Čechů se zhoršuje.
Brýle nebo operace?
Brýle nosí v České republice kolem 6 milionů lidí, to je více než polovina obyvatel. Stále více lidí ale přistupuje k radikálnímu řešení zhoršeného zraku, tedy k operaci.
„Oční chirurgie prochází neustálým vývojem. To co před deseti lety nebylo možné, patří dnes k běžné praxi. Zřejmě největším vývojem prošly právě laserové operace. Díky vyvíjení nových laserů a postupů jsou operace rychlé, bezpečné a bezbolestné. Provádějí se ambulantně a většina pacientů vidí ihned po operaci. Doba, kdy se během zákroku používal skalpel a pacient měl po operaci několik dní oči zalepené, je dávno pryč,“ řekl Pavel Stodůlka, světově uznávaný oční chirurg.
I slabozrací mají naději
V České republice je ale také čtvrt milionu slabozrakých a nevidomých lidí. Lidé ale většinou nevědí, že takový stav nemusí být definitivní. Oční chirurgie je již na tak vysoké úrovni, že umí řešit i takové oční vady a to implantací oční rohovky. Tuto unikátní operaci podstoupila před pěti lety žena ze Vsetína, která byla nevidomá 16 let. Po zákroku vidí a čte dokonce bez brýlí.
„Typickou indikací k implantaci umělé rohovky je například oko po těžkém poleptání vápnem nebo jinou chemikálií. Zákrok však není možné provést u lidí, kteří jsou slepí od narození, ani těm, kteří oslepli například následkem zeleného zákalu nebo cukrovky. Umělá rohovka totiž nemůže pomoci pacientům, kteří mají poškozený zrakový nerv nebo sítnici,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.
Oční chirurgie je jedna z nejlepších
Pro odstranění oční vady je zásadní zkušenost chirurga, kvalita vybavení lasery a ostatními přístroji a také implantované čočky. To vše je v České republice na velmi vysoké úrovni.
„O kvalitě oftalmologie v Česku svědčí i fakt, že na kliniky přijíždí kvůli oční operaci stále víc zahraničních pacientů. V porovnání ceny a kvality se Česká republika řadí k nejlepším na světě. Důležitý je také rozvoj vybavení a nových metod,“ popsal Pavel Stodůlka.