Cesmíny jsou stálezelené keře či stromy, kterých existuje mnoho druhů a kultivarů. Některé neodmyslitelně patří k vánoční výzdobě, jiné jsou vhodné pro živý plot, z listů jihoamerické cesmíny se zase připravuje povzbudivý nápoj. Přinášíme vám přehled nejznámějších druhů, a také tipy k jejich pěstování a množení.
Cesmína ostrolistá – symbol Vánoc
Pokud se mluví o cesmíně, lidem se pravděpodobně vybaví právě tento druh, kterému se u nás někdy také říká cesmína obecná (Ilex aquifolium). Přirozeně tento druh cesmíny roste v západní a jižní Evropě, od Norska až po Itálii, kde se jí dostává vhodných podmínek – nejčastěji roste pod dubovými a bukovými lesy, kde má dostatečně vlhké a stinné prostředí. Při splnění vhodných podmínek ji však lze snadno vypěstovat i v Česku.
Jedná se o keř, který vyrůstá do výšky 2–3 metrů, ale může to být i strom, který dokáže vyrůst až 10 metrů vysoko a žít až stovky let. Vyznačuje se oválnými listy s výraznými bodlinkami po okrajích a sytě červenými bobulemi, které na keřích vydrží přes celou zimu až do jara. Listy jsou krásně zelené po celý rok a u některých vyšlechtěných kultivarů mohou mít po okrajích i bílé či žlutobílé žíhání.
Svou popularitu si cesmína ostrolistá v některých zemích získala především jako jedna z rostlin, které neodmyslitelně patří k Vánocům – bodlinaté listy mají symbolizovat Kristovu trnovou korunu a červené bobule pak kapky krve. Ve Skandinávii dokonce cesmínu nazývají kristtorn – Kristův trn. Její používání je ale známo už v dobách pohanství, kdy si ji například keltští druidové věšeli na okna a dveře jako ochranu před zlými duchy. Patrně kvůli těm pichlavým listům.
Inspirace na tradiční i netradiční adventní věnce. Ať si budete dělat sami či nakoupíte
Cesmína modrá
Tato cesmína je vyšlechtěným druhem, který vznikl zkřížením cesmíny ostrolisté s cesmínou vrásčitou. Na první pohled se od „vánoční cesmíny“ příliš nemusí lišit. Má obdobně ostnité listy a červené nebo žluté plody, záleží na konkrétním kultivaru. Rozdíl pak spočívá především v tom, že jsou listy tmavěji zelené, někdy až lehce do modra – odtud pak vyplývá název této rostliny. Maximálně dorůstá dva metry.
Cesmína vroubkovaná – ideální keř pro živé ploty
Ilex crenata je zcela odlišným druhem cesmíny, který pochází z východní Asie. Proto se jí také někdy říká i cesmína japonská. Opět je to stálezelený keř či strom, který zpravidla nepřesáhne 3 metry. Plodí černé bobule. Má drobnější oválné listy, které jsou jen lehce vroubkované. Nejčastěji se používá na živé ploty, protože dobře snáší řez a lze ji snadno tvarovat.
Tato cesmína může nápadně připomínat zimostráz vždyzelený, který má podobně drobné listy a je to rovněž keř hojně využívaný na živé ploty. Na rozdíl od cesmíny však neplodí bobule ale tobolky.
Cesmína paraguayská
Výčet cesmín zakončujeme tímto speciálním jihoamerickým druhem. Cesmína paraguayská roste výhradně ve formě stromu a určitě ji budou znát všichni milovníci čajů. Z jejích listů se totiž připravuje nápoj, který je znám jako maté či yerba maté. Pro jeho příznivce je to doslova životabudič, který obsahuje vysoký podíl kofeinu, ale i vitamínů, minerálů a antioxidantů. Jeho příprava je však docela věda. Více se tak o tomto nápoji můžete dozvědět zde:
Jak připravit čaj maté? Tento čaj vás nabije energií
Pěstování cesmíny
Nejjednodušší cestou pěstování cesmíny je zakoupení sazenice v zahradnictví, kde se lze setkat s širokou škálou kultivarů. Nejvhodnějším obdobím pro vysazení je buď podzim (klidně ještě v listopadu), nebo nejlépe jaro – od dubna do května. Cesmína potřebuje propustnou vlhkou půdu a nejlépe polostín až stín (pozor je třeba dát především na přímé zimní slunce). Nejideálnější místo by tak bylo poblíž zahradního jezírka či potoka a pod stromy. Pokud ji však zasadíme jinam, neměli bychom vyžadovanou vlhkost kompenzovat nadměrným zaléváním. Přes léto se doporučuje zakrýt kořeny mulčovací kůrou či obdobnou pokrývkou, která bude v půdě zadržovat vlhko. Mulčovací kůru či listí je vhodné použít i přes zimu u mladší či nově vysazené rostliny.
Také se jí bude lépe dařit ve skupinové výsadbě nežli osamoceně. Cesmína je navíc tzv. dvoudomá rostlina, takže každá jednotlivá rostlina má buď jen samčí nebo jen samičí květy. Pokud tedy chceme, aby se z jejích bílých květů vytvořily bobule, musíme poblíž sebe vysadit obě pohlaví.
Vánoční hvězda, symbol adventu. Jak o ni pečovat, aby vydržela i po svátcích?
Množení cesmíny
Vypěstovat cesmínu od semínka je poměrně náročné a zdlouhavé, neboť už samotné vyklíčení může trvat rok až tři roky. Navíc je to nejistý proces, neboť některé druhy mohou vyklíčit až poté, co projdou trávícím traktem ptáků, kteří bobule sezobou a vyloučí v trusu. Nejlépe se tak cesmíny množí pomocí řízkování, které je nejlepší provádět v květnu. Nejideálnější jsou odřezky o délce 10 – 15 centimetrů, které je možné před vysazením ještě namočit do stimulátoru zakořeňování.
Živý plot z cesmíny
Díky tomu, že je cesmína hustý a neopadavý keř, používá se často na živé ploty. Lze si vybírat z široké škály druhů a kultivarů, které se liší maximálním vzrůstem i velikostí a barvou listů. Existuje dokonce i speciální druh cesmíny, který na zimu opadá a zanechává na sobě pouze červené bobule. Cesmíny dobře snesou zastřihávání i tvarování do geometrických tvarů. Nejlepším obdobím pro tvarování je pak léto.