Během nadcházejícího podzimu bychom měli svůj organismus maximálně připravit na boj s případnými chřipkami či angínami. Není asi lepší přírodní látka, která dokáže tak efektivně posílit imunitu, než česnek. Účinky česneku na zdraví člověka jsou přínosem hned na několika úrovních. Kromě toho nám česnek pomůže také zhubnout! V odstavci česnek účinky se dozvíte o česneku a jeho využití vše podstatné.
Česnek neboli Allium sativum lze považovat za jeden z největších darů přírodní medicíny. Má silné antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky a je považován za velmi účinný imunitní stimulant. Je tak vhodné jej užívat i v rámci prevence a při prvních příznacích nejrůznějších onemocnění. Česnek má celou řadu léčivých účinků.
Česnek – zdravotní účinky
Česnek obsahuje těkavé oleje, tzv. alliin, enzym allinázy, silice se sirnými organickými sloučeninami, selen a vitamíny A, B, C a E. Těkavé oleje a sirné sloučeniny jsou zodpovědné za štiplavý zápach, ale také za jeho léčivé vlastnosti – působí dezinfekčně, ničí bakterie a také vypuzují z těla parazity. Organicky pěstovaný česnek obvykle obsahuje vyšší množství síry, a proto má i silnější léčivé účinky.
Kustovnice čínská neboli goji. Jak připravit superpotravinu pro dlouhověkost a sexuální vitalitu
Protizánětlivé účinky česneku
Nejčastěji je česnek konzumován pro své protizánětlivé účinky, ale také jako preventivní prostředek kardiovaskulárních onemocnění. Je vědecky prokázáno, že česnek dokáže snížit riziko aterosklerózy, a to tak, že snižuje lepkavost krevních destiček, ředí krev, čímž minimalizuje tvorbu krevních sraženin a snižuje hladinu cholesterolu. Může tak předcházet rizikům mrtvice či infarktu. Česnek pomáhá snižovat i hladinu triglyceridů a současně zvyšovat hladinu dobrého cholesterolu (HDL).
Česnek účinky – přírodní antibiotikum
Pro jeho antibakteriální vlastnosti se o něj zajímal už v roce 1858 i biolog a lékař Louis Pasteur. Ve svém experimentu umístil stroužky česneku do Petriho misky s bakteriemi a zjistil, že v místech obklopujících česnek byly bakterie zabity. Lze ho tedy podle doktora Josepha Altona vnímat jako alternativu k širokospektrým antibiotikům a lze ho použít při léčbě řezných a hnisavých ran. Česnek je bohatý na fytosteroly, jako je allicin, který se utvoří mechanickým ničením rostliny – drcením, příp. mletím stroužků česneku. Allicin má silné bakteriostatické účinky, které pomáhají rychleji léčit infekci.
Česnek účinky v boji proti plísním
Proti plísňovým infekcím snad česnek funguje ještě lépe než proti bakteriím. Extrakty z česneku mají výtečný antimykotický účinek a na rozdíl od jiných přípravků nemají téměř žádné vedlejší účinky.
Česnek účinky proti virům
Další výhodou česneku je to, že si velmi dobře poradí i s viry, především konzumujeme-li ho v čerstvé formě. A pokud je podáván během nachlazení a chřipek, výrazně snižuje projevy a délku onemocnění. Když sníte 3 stroužky česneku během jediného dne, udělá to s vaším tělem hotové zázraky! Okamžitě podpoříte svůj imunitní systém a uvedete do rovnováhy vaši vnitřní mikroflóru.
Účinky česneku na pleť
Česnek obsahuje více než čtyři sta různých minerálních komponentů včetně antioxidantů, které mají řadu pozitivních terapeutických vlastností. Mezi pozitivní vlastnosti česneku tak patří také blahodárný účinek na pleť. Pozor ale – česnek vždy konzumujte vnitřně. V případě, že byste jej použili přímo na kůži v nezředěné formě (např. vylouhovaný v teplé vodě), hrozila by alergická reakce.
Česnek – hubnutí
Známy jsou také pozitivní účinky česneku na hubnutí. Vzhledem k tomu, že má česnek lehce projímavé účinky a celkově zrychluje metabolismus, je výborným pomocníkem, pokud chcete zhubnout. Kromě hubnutí má česnek také velmi pozitivní účinek na celkovou detoxikaci těla (viz česnek účinky).
Jak jíst česnek
Ideálně v čerstvé formě. Lze jej ale také naložit do medu nebo přidat do čajové směsi s hřebíčkem. Výborná je i šťáva z čerstvého česneku či česnekový olej. Na trhu jsou pak k dostání nejrůznější česnekové tinktury či pilulky.
Česnek s medem
Pokud pomocí česneku chcete snížit hladinu cholesterolu, triglyceridů a glykémie, pak konzumujte pravidelně každý den 1-3 čerstvé stroužky česneku. Aby byl česnek chutnější, můžete ho smíchat s medem. Pokud česnek hůře trávíte, pak jej zapíjejte zázvorovým čajem.
Konzumace česneku při akutních stavech
V případě boje s vnitřními bakteriálními (včetně zánětů močového měchýře a ledvin), virovými nebo plísňovými infekcemi, případně parazity, vyzkoušejte čaj z čerstvého česneku nebo sirup s medem. Můžete také použít česnekovou tinkturu či tobolky, ale čerstvý česnek bude určitě účinnější (viz česnek účinky).
Na bolesti v krku opět pomáhá česnekový čaj se lžičkou medu. Jako prevenci nebo léčbu počátečních infekcí můžete použít chladné obklady z česnekového čaje či vnitřně česnekový sirup. Česnekový olej lze použít místo antibakteriální masti.
Česnek může pomoci i při léčbě bradavic. Plátek česneku je dobré aplikovat přímo na bradavici, okraje bradavice potřít olivovým olejem a vše překrýt obvazem nebo náplastí.
Oloupaný plátek česneku zabalený v gáze lze také vložit do ucha a léčit tak ušní infekce.
Česnekový čaj
Uvařte litr vody, nechte mírně vychladnout a přidejte 4-5 najemno nasekaných stroužků česneku, čerstvou citrónovou šťávu a dle chuti med. Pijte 3-4 šálky denně, a to jak teplé, tak studené. Nikdy ale čaj znovu nepřevařujte, ztratil by účinky.
Česnekový sirup
Půl až jeden stroužek česneku rozdrťte a přidejte lžíci medu. Každých 4-6 hodin spolkněte jednu lžíci tohoto sirupu.
Česneková tinktura
Plný hrnek nasekaných stroužků česneku vložte do uzavíratelné sklenice, přidejte dva šálky vodky nebo octa a uzavřete víčkem. Každý den zatřeste sklenicí, po dvou týdnech přeceďte obsah, vyhoďte česnek, tinkturu nalijte do tmavých lahviček a uložte do chladu. Ideální dávkování tinktury je 5 kapek 4krát denně. Česnek – účinky překoná jen máloco.
9 největších skladišť bakterií, s kterými jsme každý den ve styku
Česnek – nežádoucí účinky
Stejně jako kterékoli jiné látky, má také česnek možné nežádoucí účinky, zejména pokud to s jeho konzumací přeženete. Podívejme se nyní na ty nejčastější z nich.
Nepříjemný zápach
Když se řekne česnek, každý si hned vybaví jeho typický zápach. Ten vzniká proto, že olejové látky obsažené v česneku velmi čpí. Jedinci užívající česnek by si měli být vědomi toho, že jsou cítit po česneku, neboť tyto látky se vylučují plícemi i kůží.
Česnek – jak se zbavit nežádoucího zápachu?
V první řadě je potřeba si uvědomit, že zápach z úst po konzumaci česneku vychází z trávicího traktu, a tudíž všemožné bonbony či žvýkačky řeší problém jen krátkodobě. Zápach překryjí nejvýše na 15 minut. Je potřeba zkrátka počítat s tím, že po snědení česneku váš dech bude ještě další dvě hodiny cítit. A pamatujte, že nejde jen o dech: látky obsažené v česneku se z těla dostávají i plícemi a kůží. Pokud jste snědli větší množství (2 stroužky a více), můžete vnímat, že se i více potíte. Odstraníte-li však jádro stroužku česneku, je intenzita charakteristické vůně česneku zmírněna (viz česnek účinky).
Zkuste mátu, čokoládu nebo kávu
Pokud máte pocit, že váš dech je stále česnekový, nejspíš musíte přejít na některou z babských rad. Zkuste pomalu rozkousat kávové zrnko. Žvýkat můžete také lístky máty peprné. Doporučuje se také sníst pár kostiček čokolády nebo rozžvýkat petrželovou nať. Česnek by mělo neutralizovat i mléko nebo bílý jogurt.
Česnek a zažívací problémy
Kromě zápachu lze po konzumaci česneku pozorovat u citlivých jedinců problémy se zažíváním, bolesti břicha, nadýmáním, ale i průjmy. Popsány byly dokonce i případy bronchiálního astmatu, nejspíše v důsledku systémové alergické reakce nebo rozvoje tzv. refluxní nemoci gastroezogageální (při které se vrací kyselý žaludeční obsah do jícnu), která je sdružena i nebezpečím vzniku astmatu.
Riziko kardiovaskulárního onemocnění
Existují i zprávy o možném negativním působení česneku na červené krvinky (nebezpečí rozvoje anémie – chudokrevnosti), ovlivnění hladin bílkovin a vápníku (kalcia) v krvi a dokonce i vývoje spermií.
Alergie
U jedinců užívajících obklady z česneku se mohou vyskytnou alergické kožní reakce.
Účinky na srážlivost krve
Vzhledem k účinkům na krevní srážlivost zmiňovaných výše musí být lidé užívající léky na ředění krve (tzv. antikoagulační léčbu) velmi opatrní, neboť užívání česneku zvyšuje riziko krvácení u těchto nemocných (zvyšuje vlastně účinnost těchto antikoagulačních léků). Ze stejných důvodů je doporučováno, aby lidé, kteří mají před plánovaným chirurgickým výkonem, přestali užívat česnek zhruba 7 až 10 dnů před chirurgickým zákrokem.