Fanoušci taneční hudby již zřejmě zaznamenali druh tance, pro který jsou typické především energické pohyby nohou. Skoky, otočky, přeskakovačky, moon walk… Na první pohled to může vypadat, jako by se tanečník s lehkostí klouzal po parketu, nicméně zdání klame. Naučit se shuffle dance sice není závratně složité, pravidelný dlouhodobý trénink je však nezbytný. Proč začít právě s shuffle dance a jak na to?
Shuffle dance vznikl v 80. letech 20. století na undergroundové rave scéně v Melbourne. Z tohoto důvodu jej lze znát také pod označením The Melbourne Shuffle. Jde o improvizovaný tanec, při němž tančí celé tělo, ale hlavní důraz je kladen na nohy. S rozvojem elektronické taneční hudby se shuffle dance rozšířil po celém světě a dodnes jej lze vidět v hudebních videoklipech i na festivalech elektronické hudby.
Proč právě shuffle dance?
Abyste se tento tanec naučila a byla v něm dobrá, musíte v sobě najít jistou dávku nadšení a odhodlání. Zkoordinovat rychlé pohyby všech končetin a současně přidávat otočky, skoky a další prvky není jen tak. Pořádně se zapotíte a vaše svaly, zejména ty na nohou, dostanou pěkně zabrat.
Počáteční dřina se však mnohonásobně vyplatí. Kromě toho, že za čas budete shuffle tančit s úsměvem a zdánlivou lehkostí, také zlepšíte svou fyzičku a zpevníte tělo. Při tanci se navíc uvolňují endorfiny neboli hormony štěstí, které pomáhají od stresu a úzkosti a zlepšují náladu. Díky tomu, že se budete soustředit na své pohyby a udržení rytmu, si skvěle vyčistíte hlavu a zapomenete na starosti všedního dne. S postupným zlepšováním jde ruku v ruce také nárůst sebevědomí a spokojenosti se sebou sama, což samozřejmě nikdy není na škodu.
Pro zapálené fanoušky elektronické taneční hudby není shuffle dance jen zábavou a cestou ke zdraví, nýbrž také forma sebevyjádření. Někteří v něm tedy hledají hluboký smysl, jiní jej považují za způsob aktivního odpočinku nebo prostředek k dosažení vysněné postavy.
Jakou hudbu zvolit pro shuffle dance?
Když shuffle dance v 80. letech vznikal, byla undergroundová scéna v Melbourne pod vlivem techno hudby, pro níž je typické rychlé tempo a výrazný, energický rytmus. Pro shuffle dance byl tedy tento subžánr elektronické taneční hudby jako stvořený. Postupem času však začal být čím dál častěji spojován s jinými subžánry, jako je například hardstyle nebo electro house.
Dnes se shuffle tančí v podstatě na jakýkoliv žánr elektronické taneční hudby včetně žánrů trance, techno, house (deep house, bass house), electro apod. Jde o velmi univerzální taneční styl, a tak si můžete vybrat jakoukoliv hudbu, na kterou se vám bude dobře pohybovat. Ve známých hudebních aplikacích jsou případně k dispozici playlisty pro shufflery, na které mohou tancovat jak začátečníci, tak pokročilí.
Jak začít?
Ideální cestou k dokonalému ovládnutí tohoto tance jsou pravidelné lekce s profesionálem. Kurzy shuffle dance pro začátečníky i lekce, které je možné zakoupit jednotlivě, nabízí celá řada tanečních studií. Určitě je vhodné navštívit alespoň pár lekcí a pořádně se naučit základy, které pak můžete rozvíjet i sama doma.
Většina začínajících tanečníků se nejprve snaží ovládnout dva základní pohyby – tím prvním je shuffle, který spočívá v rychlém pohybu patou a špičkou, a druhý představuje tzv. stomp, což je jeden z house kroků spočívající v podupávání. Postupně se přidávají otočky, skoky, skluzy a další prvky, až vznikne originální shuffle sestava. Pokud můžete, tancujte před zrcadlem, abyste o svých pohybech měla dokonalý přehled.
Jak začít s shuffle dance? Dodržujte tato pravidla:
- nespěchejte – věnujte dostatek času základním krokům, buďte trpělivá
- pořiďte si kvalitní boty – puchýře a odřené paty se dlouho hojí, proto si kupte obuv, která vám dobře sedí
- tancujte před zrcadlem – snáze tak uvidíte případné chyby
- tancujte podle pokročilých shufflerů – koukejte na videa a směle kopírujte profíky
- najděte hudbu, která vás baví – shuffle dance má být hlavně zábava, proto si trénink zpříjemněte oblíbenými tanečními skladbami
Zpočátku se shuffle dance může zdát náročný, nicméně když budete trpělivá a vytrvalá, brzy ovládnete základy a budete se moci pustit do komplexnějších pohybů. Nejdůležitější je postupovat pomalu, každému kroku dobře porozumět a hlavně trénovat. Uvidíte, že úspěch na sebe nenechá dlouho čekat, a tak budete brzy připravena vyrazit na taneční parket.
Zdroje: edmfestivalinsider.com, edm.com, wikipedia.org