Podle průzkumu Češi a finance, který realizovala Sberbank, si rodinný rozpočet vede jen každá druhá domácnost. Polovina z těchto pečlivých domácností si výdaje a příjmy zaznamenává na papír, polovina využívá internetové bankovnictví. 29 % procent má k tomu hrubý přehled v hlavě, 14 % využívá speciální aplikaci a 7 % vede rozpočet jinak.
Pro tvorbu domácích rozpočtů můžete využívat řadu pomocníčků (výhody a nevýhody):
- Papírový sešit
- Jednoduché, nevyžaduje žádnou techniku
- Můžete mít vždy s sebou
- Méně přehledný
- Riziko chyby v součtech
- Nemá žádné pomocné funkce
- Hůře se sladí výdaje celé rodiny
- Tabulkový dokument (Excel, Google Docs)
- Umožní doplňující funkce (součty, složky, grafy)
- Přehledný
- Snadno se odliší výdaje členů rodiny
- Nemáte vždy s sebou, nutnost pravidelně dopisovat
- Internetové bankovnictví
- Slouží k hrubému přehledu
- Odhalí podezřelé platby
- Některé banky umožní i automatické třídění do kategorií
- Není snadné sdílet v rámci rodiny
- Speciální aplikace pro mobilní telefon (např. Moneon, Rodinný rozpočet do kapsy, Spendee, Home Budget a další)
- Vždy s sebou
- Umožní doplňující funkce (součty, složky, grafy)
- Jednoduchá a přehledná
- Nabízí sdílení pro členy rodiny
- Vyžaduje chytrý telefon
Základní patero tvorby rodinného rozpočtu
Vědět, za co své peníze utrácíte, je základní předpoklad k tomu, mít je pod kontrolou. Lidé si často myslí, že stačí mít hrubý přehled v hlavě, ale tak to není. Velké částky za bydlení, energie a dopravu asi známe všichni. Kolik peněz ale spolkne zábava, hračky pro děti a neidentifikovatelné drobnosti?
Vyberte nástroj
Je jedno, jestli použijete papír, počítač nebo aplikaci. Vyberte si to, co právě vám nejvíc vyhovuje. Babička určitě zůstane věrná papíru, ale čerstvý maturant dá pravděpodobně přednost aplikaci. „Manžel si pořídil nový telefon a stáhl si aplikaci na tvorbu domácího rozpočtu. Za nedlouho jsem ji začala používat i já a hrozně nás překvapilo, kolik peněz nám protéká mezi prsty za úplné zbytečnosti,“ říká paní Lenka z Pardubic.
Zapisujte všechny příjmy a výdaje hned
Po týdnu už si nevzpomenete, za co jste tu stokorunu utratili. „Často navíc povinnost útratu zapsat může působit preventivně. Uvědomíte si, že další boty vlastně nepotřebujete. I tak se dá ušetřit,“ radí Radka Černá ze Sberbank. Zapisujte opravdu všechno, jinak přehled ztrácí smysl.
Vytvořte kategorie
Rozdělte výdaje na nutné a zbytné. A nezapomínejte i na ty, které platíte pouze jednou ročně. Kategorie záleží na vás, mohou to být například: bydlení, jídlo a drogerie, oblečení, doprava, komunikace, zábava, splátky a spoření. Je důležité, aby je každý člen domácnosti používal stejně.
Používejte barvičky
Pokud máte rozpočet společný pro celou rodinu, můžete barevně odlišit, kdo peníze utratil. Lépe se v tom pak vyznáte.
Vyhodnocujte
Jednou za měsíc si společně s partnerem sedněte a výdaje si projděte. V klidu, bez výčitek a bez přehnaných emocí. Určitě přijdete na to, že některé výdaje byly zbytečné a peníze by se hodily na něco jiného. Díky pečlivému vedení domácího rozpočtu vám mohou zbýt peníze třeba na další dovolenou. „O stavu domácích financí mluvte správnou formou i se svými dětmi. To je totiž ta opomíjená finanční gramotnost, která jim v budoucnu zabrání dělat špatná rozhodnutí,“ radí Radka Černá ze Sberbank.
Není zase potřeba šetřit za každou cenu, nezapomeňte také normálně žít.
Vytvořte si rezervu na půl roku
Když přesně víte, za co utrácíte, můžete zbytečné výdaje omezit a šetřit. Každý čtvrtý Čech podle průzkumu Sberbank má potřebu mít velkou finanční rezervu. „Pro případ nemoci, ztráty zaměstnání nebo jiného výpadku příjmů doporučujeme mít dostupnou rezervu aspoň ve výši 6 měsíčních platů. Našetřit byste si jí měli postupně odkládáním aspoň 10 % výplaty každý měsíc. A peníze si takto dávejte stranou hned po výplatě,“ radí Radka Černá ze Sberbank.
Naše potřeby se s věkem mění. Mladí lidé před sebou často mají vidinu pořízení bydlení – tedy obrovskou částku. Pak jsou tu středně velké výdaje jako auto, rekonstrukce či zařízení domácnosti. Na menší položky jako dovolená nebo rozbitá pračka se už šetří snáze. Na všechny tyto věci by váš rozpočet měl pamatovat. To nejhorší, co pro svou peněženku můžete udělat, je myslet si, že se to nějak zvládne.
Někdo si peníze ukládá do obálek s nadpisem „Dovolená“ nebo „Auto“. Modernější metodou je vytvářet složky např. na spořicím účtu, do kterých každý měsíc ukládáte menší částky. To vám umožní nezapomenout kvůli naléhavým menším platbám šetřit i na ty významné. Vzpomeňte si na scénu z animovaného filmu „Vzhůru do oblak“, kde pan Fredricksen se ženou šetří na dovolenou, ale sklenici s úspory musí vždy vybrat kvůli naléhavým výdajům a opravám, takže výlet s manželkou nakonec za celý život nestihnou.
Kdo vám ušetřené peníze „pohlídá“
Průměrně českým domácnostem podle průzkumu Sberbank zbývá každý měsíc 7 400 korun. Kam tyto peníze dávají, aby byly rychle dostupné v případě potřeby a zároveň uměly i něco vydělat?
Polovina lidí dle průzkumu využívá nějakou formu státem podporovaného spoření (stavební, důchodové, životní), zbylé peníze pak nechávají na běžném nebo spořicím účtu. Někdo peníze schovává doma v obálce a někdo je pravidelné investuje.
Trik spočívá v tom, schovat peníze sami před sebou, abyste je nemohli snadno utratit. „Když peníze necháte ležet na běžném účtu, ztrácí svou hodnotu. Navíc je pak mnohem rychleji utratíte, protože jsou snadno dostupné. Využijte raději spořicí účet, kde jsou ihned k dispozici a jsou lépe úročeny, u nás je k dispozici sazba až 1,5 % ročně. Peníze, které vám zbývají, je vhodné investovat, například formou pravidelné investice,“ říká Radka Černá ze Sberbank.