Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Chrápání ve vztahu může být i příčinou rozvodu. Jak se dá pomoci?

Zdá se to být neuvěřitelné, ale docela obyčejné chrápání může mít závažné následky. Třeba v podobě odchodu druhého partnera ze společné ložnice a někdy dokonce i rozchodu nebo rozvodu manželství. Naštěstí je tento symptom možné řešit i jinými způsoby. Jak lze vlastně chrápajícímu člověku pomoct? Poukazuje chrápání na nějaký vážnější zdravotní problém?

Manžel chrápe a já už to nemůžu vydržet

Chrápání však nepředstavuje problém pouze pro postiženého. Ten většinou o tom, že chrápe, ani neví. Zato jeho spolunocležník často protrpí celou noc. Především ženám vadí chrápání mužů, protože jsou poněkud vnímavější a citlivější, navíc ony samy chrápou v mnohem menší míře. Nemusí to hned končit oddělenými ložnicemi. Existují možnosti, jak chrápajícímu pomoci jeho hlasité noční projevy zmírnit. Které to tedy jsou?

Trápí vás chrápání nebo skřípání zubů? Příčin se dá zbavit. Poradíme!

Jak zastavit chrápání?

O chrápání rozhoduje celá řada faktorů. Nejčastěji se objevuje ve středním věku, a to mezi 35 – 65 rokem. Někdy signalizuje i nějaké onemocnění. Abychom chrápání předešli, je především důležitá poloha, ve které usínáme. Obvykle totiž lidé chrápou v poloze na zádech, kdy může dojít k útlaku dýchacích cest. Pomáhá vysoko podložený polštář pod hlavou, ale mnohem více doporučovaná je poloha na boku. Dále je vhodné nepít před spaním alkohol a vyhýbat se návykovým látkám nebo práškům na spaní. Důležité je také nekouřit, zdravě se stravovat a chodit brzy spát.

V ložnici by mělo být vždy o něco chladněji, klidně si otevřete na noc okno nebo dostatečně větrejte, případně si pořiďte zvlhčovač vzduchu. Samozřejmě ne tak, abyste se nachladili a dostali rýmu. Nemocný člověk totiž chrápe mnohem více, obzvláště pokud má ucpané dýchací cesty, což mnohdy není jednoduché, například u alergiků a astmatiků. K jejich uvolnění může například dobře posloužit eukalyptový nebo mátový olej, který si klidně můžete v malém množství nakapat na polštář.

Stop chrápání!

Nejčastěji se setkáváme s problémem, kdy člověk přijde v noci z párty, unavený a opilý, padne do postele na záda a okamžitě vytuhne. Právě v těchto stavech nejčastěji dochází k silnému chrápání, které je způsobeno polohou na zádech, útlakem dýchacích cest a uvolněním svalů díky alkoholovému opojení. Takového člověka je rovněž velice těžké z jeho stavu vůbec probrat.

Tento způsob života zdraví rozhodně neprospívá, ale bohužel jej praktikuje většina naší populace, a to minimálně každý týden o víkendu v rámci potřeby odreagovat se od pracovního stresu všedních dnů. Málokdo si ale uvědomuje, že si tímto zadělává na zdravotní problémy.

Zbavte se chrápání pomocí kompresních ponožek

Chrápání u žen bývá mírnější

Obecně se ví, že ženy chrápou méně častěji než muži. Uvádí se, že mužů chrápe přibližně 24 %, žen pouze 8 %. To ovšem neznamená, že by i žena nemohla řezat jako dřevorubec. Pokud člověk žije zcela nezdravým způsobem života, spí na zádech, pije alkohol nebo má jiné dispozice ke chrápání, je zcela jedno, jakého je pohlaví. Za chrápáním někdy také stojí takzvaná spánková apnoe. Typů chrápání je totiž celá řada a za méně bezpečné se považuje právě to, které doprovází krátkodobá zástava dechu.

Spánková apnoe způsobuje zástavu dechu ve spánku

Problémem může být, pokud během spánku dochází ke krátkodobým zástavám dechu. Ty mohou trvat až deset sekund a opakovat se i pětkrát za hodinu. Dochází tím k probouzení a zhoršení kvality spánku. Chrápání je tedy přerušované a objevuje se nedostatečné okysličení organismu. Takzvaná spánková apnoe, jak se tento stav nazývá, bývá velice nepříjemným a rizikovým problémem, nikoli však neřešitelným.

Mezi známé faktory patří opět alkohol, kouření, mužské pohlaví, výskyt v rodině, užívání hypnotik a spaní na zádech. Řešením může být úprava životosprávy, snížení tělesné hmotnosti, používání speciální masky nebo v některých případech také chirurgická pomoc při obstrukci dýchacích cest či jiné způsoby terapie.

Bylinkové polštáře do ložnice vám pomohou se stresem i chrápáním. Které vybrat?

Regulátor chrápání může pomoci

Pomůcek proti chrápání existuje celá řada. Ať už jsou to hodinky, maska, klip do nosu nebo osvědčená tinktura. Většinou jsou to elektronické vychytávky, které snímají a zachycují zvuk a dávají tělu zpětnou vazbu, anebo filtry do nosu, které brání obstrukci dýchacích cest. Dále může jít o speciální masku, která dodává spícímu kyslík, právě u případů spánkové apnoe.

Chrápání a homeopatika

Při chrápání se osvědčil i homeopatický lék s názvem Kalium iodatum. Používá se při léčbě silného kašle a bronchitidy, obstrukci dýchacích cest, dušnosti, alergie a astmatu. Je vhodný také v případě chrápání. U výrazných potíží fyzického rázu se doporučuje spíše v nižším ředění. Zeptejte se na něj v lékárně nebo se poraďte se svým homeopatem. Pomoci by vám určitě mohly i jiné léky adekvátně odpovídající vaší konstituci a konkrétním symptomům.

Jak usnout když někdo chrápe?

Zdá se to být náročné, přesto určitě nikoli nemožné. Situaci lze vyřešit pomocí špuntů do uší, anebo odchodem ze společné ložnice, ale dá se na to i zvyknout. U dlouhodobého a silného chrápání je často narušený vzájemný vztah, oba partneři jsou unavení a podráždění. Pak je třeba problém řešit především ze zdravotního hlediska. Druhý partner se může snažit usnout díky naprostému uvolnění a meditacím či vizualizacím před spaním. Je to rozhodně lepší než sahat po prášcích, abychom spali tak tvrdě, že nic neuslyšíme.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Chrápání ve vztahu může být i příčinou rozvodu. Jak se dá pomoci?