Chrpa – malý bylinný zázrak, který pomalu mizí z našich polí a luk
Martina Havlíčková
15. 10. 2021
Proč bychom měli chrpu chránit před vymizením? Především má široké použití při různých onemocněních až po ozvláštnění jídla. Má skvělé účinky na trávení, zánět očí, výborně se osvědčuje při zmírnění kožních nemocí a je také skvělou kosmetickou přísadou pro citlivou pleť. Proč je dnes stále vzácnější, když kdysi byla hojným plevelem?
Chrpa a její účinky na zdraví
Chrpa je vhodná při léčbě zánětu sliznic, tkání a při zánětu kůže. Její přednost v těchto případech tkví především v tom, že má uklidňující a antialergenní účinek. Přidává se proto do různých léčiv jako zklidňující aditivum. Je prospěšná při revmatismu, při léčbě lupénky a dalších kožních nemocí. Jestliže častěji trpíte podrážděním očí či přímo zánětem spojivek, bude výtažek z chrpy skvělou volbou pro prevenci a také léčbu. Často proto výtažek z chrpy najdeme v očních vodách, nebo přímo v očních kapkách.
Pokud se spálíte na slunci, určitě sáhněte po bylinném destilátu z chrpy – pomáhá totiž zmírnit spáleniny a podráždění kůže. Můžete květy chrpy také konzumovat – posilují imunitní systém, podporují činnost jater a usnadňují trávení a vyměšování.
Chrpa na močové cesty
Tým na litevské univerzitě laboratorně testoval jaký má extrakt chrpy efekt na funkci ledvin a vylučování moči. Závěry studie potvrdily, že extrakt z chrpy má diuretické účinky. Při odvodňování je důležitý transport sodíku a draslíku a jejich správné vylučování do moči. Chrpa napomáhá právě onomu optimálnímu transportu sodíku a tedy i správné funkci ledvin.
Chrpa na oči i akné
V posledních několika letech se chrpa čím dál více využívá do kosmetických přípravků. Je jednou z hlavních složek v přípravcích určených proti tmavým kruhům kolem očí, neboť tónuje pokožku. Extrakt z chrpy se využívá i ve vodách sloužících k obkladům pro unavené oči. Můžete si pořídit i chrpové tonikum či rozprašovač – obojí je vhodné buď pro prvotní ošetření pleti ihned ráno, nebo naopak po konečném odlíčení pleti večer.
Chrpová voda se doporučuje používat při vyrážce či při zarudnutí. Při těchto projevech chrpa pomáhá pokožku zpevnit a osvěžit. Vhodná je především na ochranu při horkých letních dnech. Můžeme ji také využít při akné, má totiž stahující a čistící efekt. Pokožku pomocí této vody pravidelně očistíme každý večer.
Pokud pracujete v zaměstnání, kde často namáháte oči (kancelářská práce, montážní dílny), doporučuje se nanést vodu z chrpy na tampón a přiložit jej na několik minut na oči. Výsledek vás určitě příjemně překvapí.
Chrpa horská, polní a luční – kde je hledat a proč jsou stále vzácnější?
Chrpa patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) a občas si ji lze splést s čekankou obecnou, která patří do stejné čeledi. Jak už jejich druhotné názvy napovídají, najdeme je od nížin po horské oblasti. Chrpy mají rády slunná stanoviště a vykvétají od července do září, preferují kyselou půdu. Existuje několik barevných variací, mimo chrpy modré a fialové jsou také chrpy červené či žluté.
Chrpa horská (Centaurea montana) je v České republice původním nezavlečeným druhem. Bohužel se jedná o silně ohrožený druh, neboť ke svému růstu potřebuje čistě ovzduší, ale i půdu se živinami. Pokud však máte na své zahradě vhodné podmínky, můžete se pokusit ji sami pěstovat.
Chrpa modrá, též známá jako chrpa polní (Centaurea cyanus), je již více vyskytující se bylina, nicméně intenzivním zemědělstvím a ztrátou biodiverzity se také pomalu ztrácí její přirozené prostředí. Jedná se na rozdíl od chrpy horské o zavlečenou rostlinu, která v našich končinách zdomácněla. Dříve hojně rostla na krajích polí jako plevel, ale kvůli monokulturní výsadbě, pesticidům a herbicidům rychle ustupuje.
Nejčastěji rostoucí chrpa je chrpa luční (Centaurea jacea), která má však spíše fialovou barvu a její pozitivní účinky na organismus již nejsou takové, jako je tomu u chrpy horské a polní. Může na to také mít vliv to, že nemá tak vysoké nároky na růst v podobě čistého prostředí. U chrpy luční je však ceněný med, který je sice velmi vzácný, za to má však jemnou chuť, na rozdíl od medu lučního, který je spíše lehce štiplavý.
Tipy a recepty na různé druhy pleťových vod z chrpy
Důležité je myslet na to, že pokud si budeme vyrábět vlastní tinkturu či pleťovou vodu, nejprve musíme najít vhodnou lahvičku. Chrpovou vodu je totiž nutné uchovávat v tmavé lahvičce, aby její vlastnosti nedegradovaly. Také je nutné přípravek uchovávat v chladničce a vlastní výrobky spotřebovat přibližně do tří měsíců.
Chrpa překvapivě nijak nevoní, o to víc je ale chuťově výraznější – pokud ji použijete do salátu, obohatíte jej o sladkou až pikantní hřebíčkovou chuť. Na dortech jsou květy chrpy skvělou přírodní ozdobou připomínající konfety. Pokud chcete mít modrý dort bez chemických barviv, chrpa je skvělou volbou – květy stačí rozmixovat do dané směsi. Dříve se také chrpa používala při barvení textilií a vln – vytvoří skvostně azurovou barvu.
Sběr a sušení chrpy
Chrpu sbíráme nejlépe v období od června do srpna. Doporučuje se sbírat lehce po ránu, kdy již na květech není rosa, zároveň však nesmí být po dešti. Sušíme v dobře větrané místnosti, kde je pološero. Chrpa si při takovém zpracování zachová všechny své specifické vlastnosti a samozřejmě modrou barvu.
Jak na podrážděné oči. Triky a bylinky, které pomohou při dlouhém sledování monitoru
Chrpová pleťová voda či vlasové tonikum
Připravíme si hrst okvětních chrpových plátků a 250 ml kojenecké vody. Květy chrpy vložte do hrnce, přelijte vroucí vodou a nechte pod pokličkou vychladnout. Můžete louhovat až 12 hodin, aby výsledná voda byla více koncentrovaná. Po zvoleném čase sceďte přes síto a nalijte do vyčištěné a vyvařené lahvičky (tip: můžete použít tmavou skleničku od kapek či prášků z lékárny).
Používáme jako čistící pleťovou vodu ihned po probuzení na osvěžení pleti. Vynikající je také jako vlasové tonikum, kdy si pár kapek nalijete do dlaně a vmasírujete do pokožky hlavy po konečném umytí šamponem či použití kondicionéru. Nesmýváme a necháme tonikum volně vstřebat.
Oční kapky
- 2 čajové lžičky sušené chrpy modré
- 1 čajová lžička květu měsíčku lékařského
- 1 čajová lžička světlíku lékařského
- 1 čajová lžička nadrceného fenyklu
Všechny byliny smícháme dohromady a připravíme odvar. Důležité je začít byliny zahřívat ve studené vodě. Přivedeme k varu a krátce povaříme, poté necháme asi pět až deset minut louhovat a scedíme.
Oční kapky jsou skvělé pro oční výplachy při očních zánětech. Avšak lze použít také jako obklad na unavené či oteklé oči.
Modré kapky na posílení imunity
U modrých kapek je důležitý správný poměr chrpy modré a alkoholu. Na 1 díl chrpy použijeme 5 dílů 40% alkoholu. Můžeme použít třeba domácí slivovici naředěnou vodou na čtyřicet procent, nebo zakoupenou vodkou. Louhujeme 3-4 týdny, nezapomeňte výluh 1x denně protřepat, aby se směs rovnoměrně mísila.
Po uplynulém čase se chrpový výluh přecedí a vznikne nám chrpová tinktura. Každé ráno nakapeme 20 kapek do sklenice vody. Opět doporučujeme uchovávat v tmavé lahvi ve lednici.
Čaj podporující pocení
Tento recept se doporučuje na podporu pocení a vyloučení nežádoucích toxinů z těla. Smícháme chrpu modrou, květ bezu a květ heřmánku pravého v poměru 3:2:1. Směs zalijeme vroucí vodou a louhujeme 10-15 minut. Důležité je pít čaj teplý.
Chrpa – květomluva a zajímavosti z historie
Nakonec ještě pár zajímavostí z historie a květomluvy:
- Její latinský název Centaurea pravděpodobně odkazuje k bájnému kentaurovi Cheirónovi, vychovateli a rádci slavného Achillea.
- Ve slovanské symbolice chrpa znamená věrnost a upřímnost.
- Chrpa je v Estonsku národní květinou a její název odkazuje na „polní lilii“.
- Ve francouzské historii chrpa symbolizuje soucit s oběťmi války. V zákopech totiž byla údajně chrpa jedna z rostlin, jež přežila bahno a bomby. Při vzpomínkových obřadech ji mají lidé připevněnou na prsou.
- V Anglii se tradičně nosí jako butoniéra u absolventů na jedné z nejstarších škol Harrow school.
- V květomluvě se chrpě připisuje „jsem šťastná/šťastný“.