Menu
WomanOnly
Krása

Čím vyplnit vrásky a jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých metod?

Redakce

Redakce

6. 3. 2018

Stárnutí pleti lze řešit řadou přístupů. Jedním z nich je spolehnout se na injekčně aplikované výplně či aktivní látky, které obnoví zralou pleť, dodají jí chybějící objem a zredukují vrásky.

„S rostoucím věkem dochází ke strukturálním změnám v pleti. Již od zhruba pětadvacátého roku věku se začíná snižovat produkce bílkovin kolagenu a elastinu, které jsou klíčové pro pevnost a pružnost pleti. V kůži ubývá i přirozené kyseliny hyaluronové, což má za následek úbytek objemu a hydratace. Připočtěte si k tomu ultrafialové záření, vnější znečištění a nedostatečnou péči a na vrásky, nadměrnou pigmentaci a povolení kontur pleti je zaděláno. Naštěstí existují metody, jak škody, které na pleti páchá zub času, zpomalit nebo dokonce zvrátit,“ tvrdí dermatolog Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7.

Jedním ze způsobů, jak proti stárnutí pleti bojovat, je spolehnout se na injekce, respektive na injekčně aplikované aktivní látky a především výplně, které vás zbaví vrásek a nastartují vaše omlazení.

Aplikace výplní nebolí, jestli se ale řadíte mezi pacienty s prahem bolesti nízko položeným, není problém zvolit lokální anestezii v podobě znecitlivujícího krému, díky němuž neucítíte vůbec nic a můžete se jen těšit z mladistvé pleti bez vrásek.

„To, jak dlouho ošetření trvá, závisí na velikosti ošetřované oblasti. Pokud chcete vyplnit jen vějířky ve vnějším koutku očí, vše stihneme během čtvrt hodiny. Jestliže se zaměřujeme na více nedokonalostí pleti, může se aplikace protáhnout i na hodinu či déle,“ popisuje lékařka Jana Votrubová z kliniky Esthetic Medical.

Jaké alternativy máte na výběr?

Kyselina hyaluronová

„Aplikace výplní na bázi kyseliny hyaluronové patří mezi nejoblíbenější metody omlazení. Kyselinu hyaluronovou v injekčně aplikovatelné formě nabízí řada výrobců a podle různé hustoty ji lze aplikovat do všech částí obličeje,“ vysvětluje na úvod MUDr. Jana Votrubová.

Podle lékařky se kyselina hyaluronová hodí nejen pro vyplnění vrásek okolo očí, tzv. vějířků, vrásek na čele nebo mezi obočím, ale může zlepšit i vzhled jiných, netradičních lokalit. „Pro mnoho žen jsou velký problém vrásky na horním rtu, které lze aplikací kyseliny hyaluronové krásně vypnout, nebo hluboké nosolabiální rýhy vedoucí od vnějších koutků rtů k nosu. Také s nimi si kyselina hyaluronová snadno poradí,“ dodává s tím, že může dodat i chybějící objem na lících. Navíc můžete díky kyselině hyaluronové získat plné rty, případně se zbavit jejich asymetrie.

Říkáte si, že tolik pozitiv musí vyvážit nějaké negativum? Jedno existuje. Kyselina hyaluronová v pleti bohužel nevydrží navždy, efekt ošetření vám bude dělat radost asi půl roku až rok. Potom začne docházet k jejímu postupnému vstřebání do organismu, a tím pádem vymizí i výsledky zákroku.

Kolagen

„Podobně jako kyselina hyaluronová se v organismu chová kolagen. Také on je tělu vlastní látkou, s níž organismus umí enzymaticky pracovat. Kolagen je hlavní tělesnou strukturální bílkovinou. V organismu jej existuje 27 druhů a vyskytuje se v kostech, zubech, šlachách a především kůži. Kolagen v ní utváří jakousi oporu, díky níž si zachovává svůj tvar a pevnost. Vzhledem k tomu, že se v důsledku stárnutí snižuje novotvorba kolagenu a dochází k jeho rychlejší degradaci, pleť povoluje, ztrácí kontury a objevují se vrásky,“ uvádí do problematiky MUDr. Kravciv.

Tyto nedostatky nicméně lze injekčním dodání kolagenu do kůže zvrátit. Kolagenové výplně vám pomohou zbavit se vrásek kolem rtů, očí i „mračivek“ na čele a u kořene nosu. Vedle toho mohou obnovit povolené kontury obličeje či dodat objem lícím, na nichž vlivem stárnutí ubývá tuková tkáň a objevují se jemné vrásky. Díky kolagenu získají líčka mladistvý, plný tvar a dochází i k redukci váčků a tmavých kruhů pod očima. Výplněmi na bázi kolagenu lze ošetřit i krk, dekolt i záda, případně zlepšit vzhled vašeho úsměvu.

„Čím více lokalit chcete kolagenem ošetřit a čím více výplně chcete aplikovat, tím ošetření zabere déle. Co se týče omezení, pacienty poučujeme u kolagenu stejně jako u kyseliny hyaluronové, tedy vyvarovat se alkoholu, sauně, letům v letadle a náročným sportům,“ uzavírá téma dermatolog s informací, že také účinky kolagenových výplní vymizí zhruba po roce.

Obličejová jóga pomáhá proti vráskám a vytváří hezčí rysy obličeje. Jak ji provádět?

Vlastní tuková tkáň

„Oblíbeným výplňovým materiálem je v poslední době vlastní tuk pacienta, který získáme částečnou liposukcí z problémových partií,“ popisuje MUDr. Kravciv metodu, při které pracuje s přemístěním tuku z nežádoucích lokalit na ty žádoucí.

„Vyplňujeme takto například oblast lícních kostí, které tuk zvýrazní, nebo vrásky v dekoltu či na obličeji. Častější je ale využití tuku pro modelaci či augmentaci poprsí. Takto zvětšené poprsí vypadá zcela přirozeně a také rekonvalescence je kratší,“ dotýká se již dermatolog Miloš Kravciv sféry plastické chirurgie.

Botulotoxin sice není výplň, ale…

K injekčně aplikovaným materiálům ho můžeme zařadit. Nejen proto, že je také aplikovaný injekcí, ale hlavně proto, jak působí. Zvládne totiž účinně redukovat vrásky. Jak?

„Botulotoxin aplikujeme přímo do mimických svalů. Protože působí jako svalový relaxant, svaly se uvolní, a tím dojde i k vyhlazení mimických vrásek. Vrásky totiž vznikají jako reakce na kontrakce svalů. Když je v pleti dostatek elastinu a kolagenu, vrátí se po svalové kontrakci kůže do původního tvaru. Jak ale obou bílkovin ubývá, ubývá i elasticity, a v místech, kde dochází k častým pohybům svalů, vznikají jemné linky a vrásky,“ nastiňuje podstatu účinku tohoto neurotoxinu lékařka Votrubová.

Bohužel ani účinek botulotoxinu není trvalý, svaly začnou opět pracovat po zhruba třech až šesti měsících, a po této době doporučuje lékařka také ošetření opakovat. Jak ale důrazně podotýká, odstup mezi opakováními by měl být vždy delší než tři měsíce.

Vitamin E na pleť: Zbaví vás vrásek, jizev i pigmentových skvrn

Další možností je plazma

Ani při plazma terapii nepracuje lékař s výplněmi jako takovými, ale do tohoto seznamu se hodí ji zařadit. „Při plazma terapii drobnými vpichy aplikujeme do podkoží upravenou krevní plazmu pacienta, která je bohatá na krevní destičky a kmenové buňky. V kůži spouští regenerační mechanismy již na buněčné úrovni. A opomenout nesmíme ani to, že mikrotraumata způsobená injekční aplikací plazmy vyvolávají v kůži novotvorbu kolagenu,“ vyjmenovává výhody této metody dermatolog Miloš Kravciv.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Čím vyplnit vrásky a jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých metod?