Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Činčila. Roztomilý tvor s hebkým kožíškem a zvláštními potřebami

Činčila je zvědavé a velmi roztomilé zvíře, jehož domovinou jsou jihoamerické Andy. V porovnání s jinými hlodavci, kteří se běžně chovají jako domácí mazlíčci, jsou činčily o něco náročnější na péči, což je před jejich pořízením nutné brát v potaz. Jak se o činčily starat a jaké podmínky pro ně zajistit, aby jim nic nechybělo?

Druhy činčil

Existují pouze dva druhy činčil – činčila vlnatá (též dlouhoocasá) a činčila krátkoocasá. V zajetí se chovají činčily vlnaté, které se ve volné přírodě vyskytují už jen zřídka.

Vedle činčily vlnaté a činčily krátkoocasé lze narazit také na perskou činčilu, což je jedna z variet perské kočky. Perskými činčilami jsou tyto kočky nazývány proto, že se svou stříbřitou srstí podobají právě činčilám.

Morče je ideální mazlíček nejen pro děti. Jak na to, aby bylo spokojené?

Činčila vlnatá – základní informace

Rádi byste si pořídili domácího mazlíčka a uvažujete nad činčilou vlnatou? V tom případě byste měli vědět, že jde o trochu náročnější zvíře, než je například potkan nebo zakrslý králík. Činčily jsou velmi zvídavé a energické, zároveň však nevyhledávají kontakt s člověkem. Obecně se jim příliš nelíbí, když je někdo hladí nebo s nimi manipuluje, proto je nelze příliš doporučit jako vhodné mazlíčky pro děti.

Činčily mají rády společnost ostatních jedinců svého druhu a i ve volné přírodě žijí ve skupinách. Proto pořiďte činčily alespoň dvě. Plánujete-li chovat společně samici a samce, nezapomeňte samce nechat vykastrovat, abyste předešli množení.

Vzhledově jsou činčily nadmíru roztomilé. Jejich zadní končetiny jsou delší než ty přední a umožňují činčile skákat do výšky až jednoho metru. Oči mají černou nebo vínovou barvu, uši jsou kulatého tvaru a ocas bývá velmi huňatý. Z hlediska velikosti lze činčily přirovnat k morčatům. Měří průměrně 23 až 38 centimetrů a váží mezi 600 až 1000 gramy.

Základní informace:

  • Hmotnost: 600–1000 g
  • Délka těla: 23–38 cm
  • Délka života: až 20 let
  • Potrava: seno, pelety, byliny, trávy, zelenina, ovoce
  • Náročnost chovu: vyšší

V zajetí se činčily vlnaté dožívají zhruba 15 až 20 let, je tedy potřeba počítat s tím, že vám budou dělat společnost po dlouhou dobu. Ideální potravu představují trávy, byliny, seno, suché krmivo a čas od času také některé druhy zeleniny a ovoce. Samozřejmostí je neustálý přístup k čerstvé vodě.

Šlechtěním vznikly různé barevné mutace činčil vlnatých. Zatímco srst divokých činčil má většinou hnědou, béžovou nebo šedou barvu, činčily chované v zajetí mohou být šedé, bílé, černé, béžové, fialové, ebenové aj.

Klec pro činčilu

Činčily potřebují dostatek prostoru a je ideální, když mají k dispozici celou místnost. Pokud takovou možnost nemáte, pořiďte klec o velikosti minimálně 120 × 90 × 60 centimetrů (pro dvě až tři činčily) a každý den nechte činčily proběhnout.

Klec pro činčilu by měla být především prostorná a bezpečná. Doporučuje se zvolit plastové dno namísto drátěného, o které by se činčila mohla zachytit končetinou a ublížit si. Vhodnou podestýlku představují například hobliny, lisované pelety nebo kukuřičná drť.

Klec by určitě měla mít více pater, aby měly činčily možnost skákat. Důležité jsou také různé domečky a tunely, do kterých se v případě zájmu budou moci schovat. Součástí klece pro činčilu musí být také miska na krmivo a napáječka.

Činčilu je možné naučit používat speciální toaletu se stelivem, s tréninkem se však musí začít co nejdříve. Čím starší činčila je, tím jsou šance na úspěch menší.

Při hledání vhodného místa pro klec myslete na to, že činčily jsou dost hlasité – vydávají nejméně sedm druhů zvuků, pomocí nichž se dorozumívají. Zároveň jsou aktivní především za soumraku a za svítání, proto není ideální dávat klec do ložnice.

Zakrslý králík je učenlivý a čistotný společník. Jak se o něj starat?

Prachové koupele

Srst činčil je specifická tím, že se nesmí namočit. Je totiž tak hustá, že nemá šanci pořádně proschnout, kvůli čemuž by začala plesnivět. Z tohoto důvodu není možné činčilu vykoupat jako třeba psa. Namísto běžného koupání je třeba činčilám umožnit tzv. pískové koupele, které slouží k odstranění mastnoty a nečistot z kožíšku a také ke snížení stresu.

V přírodě se činčily koupou v sopečném prachu. Doma jim dopřejte nádobu se speciálním pískovým prachem pro činčily (k dostání v chovatelských potřebách), který sopečný prach spolehlivě nahradí. Není nutné činčily nic zvláštního učit, koupání je jejich přirozený instinkt.

Nechejte činčily vykoupat každý druhý den. Písek pravidelně měňte a nádobu udržujte v čistotě.

Pozor na vysoké teploty

Zajistit optimální teplotní podmínky pro činčilu vlnatou nemusí být tak úplně jednoduché. Jde o zvíře velmi náchylné k úpalu, pokud se tedy teploty přehoupnou přes zhruba 26 °C, je nutné zajistit klimatizaci.

Nevhodný je také průvan a vysoká vlhkost vzduchu, jež může být pro činčily vyloženě nebezpečná, zejména v kombinaci s vyššími teplotami. Ideální teplota pro činčily je zhruba 10 až 18 °C.

Krmení pro činčilu

Základem potravy by mělo být čerstvé, kvalitní seno, jež je bohaté na vlákninu a činčilám pomáhá v obrušování zubů, které neustále dorůstají. Seno by mělo být k dispozici neustále.

Dále je vhodné činčilám podávat suché krmivo v podobě pelet, sušené bylinky a trávy a listovou zeleninu. Jako pamlsek poslouží například kousek jablka. S ovocem se to však nesmí přehánět, protože může způsobit průjem.

Potkan jako domácí mazlíček. Jak o toto hravé a přátelské zvíře pečovat?

Lze činčilu vlnatou chovat venku?

Některé hlodavce lze chovat i ve venkovních klecích, nicméně činčily vlnaté mezi ně nepatří. Nízké teploty jim sice nevadí, nesmí však nikdy zmoknout a také nesnáší průvan a vítr. Činčily proto chovejte pouze uvnitř, ideálně v místnosti s teplotou mezi 10 a 18 °C.

Zdroje: chinchillacaregroup.com, bluecross.org.uk, petmd.com

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Činčila. Roztomilý tvor s hebkým kožíškem a zvláštními potřebami