Menu
WomanOnly
Domácnost

Čištění stříbra doma – základní rady a tipy

Stříbrné šperky jsou díky své kráse oblíbené u většiny žen. Pokud takový šperk i vy vlastníte, určitě se vám už alespoň jednou stalo, že váš oblíbený kousek ztratil lesk nebo zčernal. Je to přirozené. Tento stav je způsoben povrchovou reakcí stříbra s látkami ve vzduchu, v našem potu nebo s chemikáliemi. Co v takovém případě dělat a jak vyčistit stříbrné šperky doma?

Jak se stříbro čistí?

První, po čem většina lidí sáhne, jsou domácí recepty a rady. Určitě jste už slyšeli o čištění stříbra jedlou sodou, alobalem nebo zubní pastou. To nejlepší, co můžete pro své šperky udělat, je na tyto návody zapomenout. Vyhnete se tak případnému poškození vašich šperků.

Chcete-li stříbro přece jen vyčistit s doma dostupnými prostředky, doporučujeme jen vlažnou koupel v mýdlové vodě. Následně šperky jemně otřete měkkou houbou nebo co nejměkčím zubním kartáčkem. Šperky nezapomeňte důkladně opláchnout a osušit. Lesk jim vrátíte přeleštěním jemným bavlněným nebo mikro vláknovým hadříkem. Ty jsou vhodné i k čištění rhodiovaných a pozlacených šperků.

Nejlepší bude, pokud sáhnete po speciálních přípravcích určených pro domácí použití. Roztoky, čisticí hadříky nebo ultrazvukové čističe můžete zakoupit ve zlatnictvích, internetových obchodech nebo drogeriích.

Jaké přípravky použít? 

Hadříky na čištění 

Nejjednodušeji seženete hadříky nebo vaty na čištění stříbra. Tyto praktické pomocníky napuštěné speciálními přípravky naleznete v drogeriích, domácích potřebách a prodejnách se šperky. Můžete je mít doma pro případ nouze a pokud bude nutné jednoduše vaše šperky vyčistit. Stačí je přetřít a tmavá oxidace a nečistoty zmizí. Ideální jsou zejména pro méně strukturované šperky, neboť do různých štěrbin a záhybů se nemusí dostat. To je však požadovaná vlastnost například u patinovaných šperků. Vyleští se pouze vystouplá místa a patina, která dodává šperku ten správný šmrnc, zůstane.

Hadřík po použití sice vypadá znečištěně, ale nemusíte ho hned vyhazovat. Svou funkci neztratil. Můžete ho používat až dokud se neroztrhá. Určitě se ho nesnažte prát. Látky, kterými je hadřík napuštěn, by se vyplavily a ztratil by svoji účinnost.

Čištění stříbra

Speciální roztoky 

Kromě praktických hadříků nesmíme zapomenout na tekuté čisticí prostředky. Vyčistí vaše šperky i v místech, kam se hadřík nebo vata nedostanou. To je jedna z jejich hlavních výhod. Jsou proto ideální pro čištění velmi strukturovaných šperků.

Dávejte si však pozor, k čemu přesně je roztok určen. Při používání se striktně řiďte pokyny v návodu, abyste předešli poškození šperku. Obzvláště u šperků s perlami a drahokamy. Některé roztoky by mohly narušit jejich povrch. Na čištění takových šperků jsou na trhu k dispozici speciální produkty.

Pokud máte ve šperkovnici patinované šperky a šperky, které jsou cíleně oxidovány, určitě je nečistěte v tekutých roztocích. Patina na špercích zvýrazňuje některé detaily, které by jejím odstraněním mohly zaniknout.

Ultrazvukové čističe

Chcete šperky čistit jako profesionál? Vyčistěte své stříbro ultrazvukem. Ultrazvukové čističe jsou volně dostupné v některých obchodech. O své šperky tak můžete pečovat stejně jako klenotník. Přístroj pomocí ultrazvukových vln vytvoří malé bublinky, které se dostanou do jinak nepřístupných míst. Nedoporučujeme v nich ale čistit šperky s kameny nebo perlami. Otřesy čističe mohou uvolnit uchycení kamenů a zvýšit pravděpodobnost jejich ztráty. Pokud se rozhodnete takové šperky čistit ultrazvukem, postupujte přesně podle pokynů v návodu a nechte kameny občas zkontrolovat.

Svěřte šperky profesionálům

Bojíte se pustit do domácího čištění nebo na to nemáte čas? Přenechte to profesionálním zlatníkům. Nejenže mají dlouholeté zkušenosti, ale také vybavení, které vaše šperky dokonale vyčistí. Mimo to, díky speciálním leštičkám navíc dokážou odstranit i případné škrábance a vrátit šperkům jejich původní lesk.

Jak často stříbro čistit?

Rychlost oxidace stříbra a jeho znečištění ovlivňuje řada faktorů. Nejvýznamnějším jsou samotné ovzduší, chemikálie používané při úklidu nebo kosmetika. Důležitým faktorem je také pH vaší pokožky, které se může měnit. Šperky proto čistěte podle potřeby tehdy, když máte pocit, že ztratily svůj krásný lesk.

Co dělat, aby vaše šperky vydržely pěkné co nejdéle?

Na závěr pro vás máme několik tipů, které vám pomohou ochránit vaše šperky před oxidací, znečištěním a poškozením:

Doporučujeme, abyste si šperky nasadili jako poslední před odchodem z domova a po návratu je jako první složili a uložili do šperkovnice. Pokud si šperky běžně neskládáte, určitě to udělejte alespoň při úklidu, práci na zahradě a i při návštěvě chlorovaných a termálních bazénů. Dlouhodobě nenošené šperky skladujte nejlépe v uzavíratelných plastových sáčcích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Čištění stříbra doma – základní rady a tipy