Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Cítíte se ve stresu? Možná za to může přemíra informací

Máte problémy se spánkem, jste unavená, vystresovaná a špatně se soustředíte? Příčinou vašich obtíží může být zahlcení vašeho mozku nadměrným množstvím informací.

Informace kam se podíváš

V dnešní době se na vás informace valí opravdu ze všech stran. Stačí si ráno zapnout chytrý telefon. Ještě si ani nevyčistíte zuby a už máte mailovou schránku plnou neodolatelných nabídek a slevových akcí. U snídaně vás zastihne upozornění z Facebooku, jaké akce se dnes konají ve vašem okolí a kdo z vašich přátel se jich zúčastní. Další sdělení se na vás valí z Instagramu, Snapchatu a bůhví odkud ještě. Spousta strašně důležitých událostí, které se staly, zatímco jste si dovolila spát.

Tištěná periodika jsou na úbytě, vždyť kdo si chce číst o tom, co se stalo včera, když na internetu píší, co se děje právě teď? Podvědomě na vás útočí také všechny možné i nemožné reklamní billboardy a světelné tabule.

Problém je, že nás mozek není na takovou zátěž stavěný. Jeho kapacita se od paleolitického období příliš nezvýšila. Zato množství podnětů, které má dnes a denně zpracovat, nabobtnalo do obřích rozměrů. Každou vteřinu se na vás valí nové a nové zprávy.

Žijeme v době fake news. Jak naučit děti kriticky myslet a odolávat manipulaci?

Proč potřebujeme být informovaní?

Proč vlastně máme pro informace takovou slabost? Proč dychtivě čteme všechny  nové zprávy a upozornění a nemůžeme se od telefonu odtrhnout? Informace je vědění, které poskytuje výhodu. Čím víc toho víte, tím je vaše výhoda větší. Proto se snažíme najít ty nejpřínosnější údaje. Jenže co když ty v dalším článku budou hodnotnější než ty, které čtete právě teď? Musíte si ho pro jistotu taky přečíst.

Informace nám rovněž poskytují možnost úniku před námi samotnými a našimi životy. Když budete řešit životy jiných, nemusíte řešit ten svůj.

V honbě za nimi se stáváme závislými na kanálech, které nám je přinášejí. Jsme nervózní, když v kavárně není wifi připojení, a katastrofa nastane, když si doma zapomeneme mobil. Jsme zkrátka zvyklí být pořád informacím na dosah.

Bohužel však cestou za důležitou zprávou přečteme spoustu nedůležitých, nerelevantních dat. Tento informační smog pouze zatěžuje náš mozek.

Důsledky přemíry informací

Informační přetížení, při kterém je člověk vystaven nadměrnému množství dat, vede k podrážděnosti, problémům s komunikací, únavě a stresu. Vysoké nároky kladené na naši pozornost a soustředění si vybírají daň v podobě narušené schopnosti rozhodování i racionálního myšlení a také ve sníženém prahu vnímavosti a citlivosti vůči zprávám samotným.

Přemíra informací může mít také negativní dopady na naše zdraví. Má na svědomí poruchy spánku, vysoký krevní tlak a oslabení imunity. Postižený jedinec má problémy s koncentrací, je ve stresu a může trpět až pocitem vlastního ohrožení.

Informačnímu stresu jsou vystaveni téměř všichni obyvatelé vyspělých zemí bez ohledu na jejich profesi. Obzvláště rizikovou skupinou jsou pak děti, které kopírují chování svých rodičů, ale nejsou schopné posoudit důsledky takového počínání.

Kraniosakrální terapie spouští samouzdravovací proces a uvolňuje stres, tvrdí terapeutka

Jak z toho ven?

Rada je snadná, omezte množství informací, které se k vám dostanou. Provedení je ale obtížnější. Jak si odepřít něco, na co jste zvyklí a na čem jste možná i závislí? Je to bolestivé a nepříjemné, ale stojí to za to. Cestu k nejrůznějším sdělením si znesnadněte.

Začněte pozvolna. V mailech si nastavte nejen spamový filtr, ale také filtr, který vám všechny super výhodné nabídky automaticky přesune do složky hromadné. Odběr novinek můžete také odhlásit.

U aplikací si vypněte upozornění na nové události. Pokud to nejde, nemilosrdně je odinstalujte.

Nastavte si jasné pravidlo, kdy budete číst maily. Můžete si zkusit omezit data v chytrém telefonu, což vás donutí kontrolovat jen to opravdu nezbytné.

Telefon vypínejte na noc (případně jej přepněte do modu letadlo) a nespěte s ním v jedné místnosti.

Vyšší level

Pokud zvládnete vydržet bez mobilu třeba jeden víkendový den, nebo celý víkend, jste na opravdu dobré cestě. I v pracovním týdnu můžete být večer nedostupní – s vypnutým zvoněním.

Snažte se telefon stále nekontrolovat. Rozhodně jej nevyndávejte na stůl v restauraci nebo při rodinné večeři. Vychutnejte si jídlo a příjemnou atmosféru. Na každou zprávu či mail nemusíte přece reagovat ihned.

Vaše postoje se snažte vysvětlit i svým dětem. Ukažte jim, že existuje i jiný svět než ten před displejem telefonu nebo tabletu.

Informace jsou důležité a potřebujeme je k životu, ale pouze ty, které pro nás mají určitou informační hodnotu. Bohužel jsme v dnešní době zahlcování spoustou nedůležitých zpráv, které pouze zatěžují náš mozek a způsobují nám psychické i zdravotní problémy. Cestou, jak z toho ven, je vědomé a bolestné omezení množství přijímaných informací. Zkuste to a uvidíte, že vám bude líp.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Cítíte se ve stresu? Možná za to může přemíra informací