Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Čivava potřebuje lásku i důsledný výcvik. Pro koho je vhodná a jak se o ni starat?

Čivava, nejmenší psí plemeno na světě, našla své místo v kabelce Britney Spears, Paris Hilton a dalších hvězd světového showbyznysu. Je nenáročným, inteligentním a hravým psíkem, který potřebuje především dostatek pozornosti páníčka. Díky své velikosti se hodí jak do domu se zahradou, tak do té nejmenší garsonky. Jaké druhy čivavy existují, jak se o čivavu starat a jaké vlastnosti od tohoto plemene očekávat?

Aktivní typ i gaučák

Čivava je velmi inteligentní a věrný pes. Vyžaduje spoustu pozornosti svého páníčka a je proto třeba se jí dostatečně věnovat. Před jejím pořízením tedy realisticky zvažte své časové možnosti. Čivavy jsou velmi hravé, nejsou však příliš vhodné k malým dětem. Přítomnost jiných psů může čivavu znervózňovat, nicméně s ostatními jedinci svého plemene vychází obecně velmi dobře.

Na svého pána jsou čivavy značně fixované. Pokud toužíte po skutečně věrném čtyřnohém příteli, je pro vás čivava to pravé. Ráda s vámi bude trávit čas přitulená jen tak na gauči, ale zároveň ji můžete vzít i na delší výlet. A bude-li na ni túra příliš dlouhá, jednoduše ji dáte do tašky. Čivava se nepronese – dospělí jedinci váží mezi 1.5 a 2.5 kilogramy.

Čivava je pro vás vhodná, pokud…

  • hledáte psa, který vám bude neustále nablízku
  • hledáte parťáka na výlety i na nákupy
  • nemáte malé dítě (cca do 6 let)
  • Máte dostatek času na důsledný výcvik
  • zatím s chovem psa nemáte zkušenosti

Čivavy dle všeho pocházejí z Mexika, kde se v minulosti využívaly k rituálním obětem. Věřilo se, že po smrti přebírají roli průvodce mrtvých duší. Jméno tohoto plemene je odvozeno od největší mexické provincie Chihuahua, která se nachází na severu státu.

Krom toho, že se jedná o plemeno inteligentní, hravé a empatické, jsou čivavy také velmi odvážné, sebevědomé a temperamentní. Pozornosti se často dožadují štěkáním či předstíráním zranění, zároveň se nebojí postavit „nepříteli“ v podobě mnohem většího psa. Z důvodu své velikosti mohou působit jako bojácní trpaslíci, nicméně vězte, že v případě ohrožení bude bránit vás i své teritorium.

A ačkoliv je čivava malá a hravě se vejde do kabelky, stále je v první řadě psem, který potřebuje pohyb. Prostředí tašky čivava jistě ocení, avšak jen jednou za čas, popřípadě ve specifických situacích, například v MHD nebo na eskalátorech.

Malá psí plemena. Jaké si vybrat, když si nemůžete dovolit velkého psa

Hlavní charakteristiky čivavy:

Zařazení podle Mezinárodní kynologické federace (FCI) – skupina 9 (společenští a doprovodní psi).

  • výška v kohoutku mezi 15 a 23 cm
  • váha mezi 1.5 a 2.5 kg
  • dlouhá / krátká srst
  • snadná výchova
  • vhodná do bytu
  • vhodná pro začátečníky
  • vysoká inteligence
  • časté štěkání
  • hravost

Stejně jako každé jiné plemeno vyžaduje čivava spoustu lásky, adekvátní výživu, péči a důsledný výcvik. Pokud výcvik a socializaci nepodceníte a začnete s ním hned od štěněte, bude u dospělé čivavy pravděpodobně možné usměrnit i nechvalně proslulé tendence ke štěkání.

Počítejte však s tím, že povahy jednotlivých zástupců plemene se do značné míry liší a u některých z nich může být výcvik extrémně náročný. V každém případě je nutné psovi nastavit pravidla dostatečně brzy, aby se v budoucnu nestal problematickým.

Vzhled a druhy čivav

Pro čivavu jsou vedle malé velikosti typické velké oči, netopýří špičatá ouška a krátký čumák. Barvu čivavy nelze jednoznačně určit, jelikož existuje nesčetně kombinací a odstínů. Dle standardu plemene FCI jsou u čivav povoleny všechny barvy. Výška v kohoutku se pohybuje mezi 15 a 23 centimetry, váha je do 2.5 kg.

Podle délky srsti rozlišujeme dva druhy čivav – čivavy krátkosrsté a dlouhosrsté. Srst dlouhosrsté čivavy je hladká, může být lehce zvlněná, podsada by zároveň neměla být příliš hustá. Zcela osrstěné jsou uši i ocas. Krátkosrsté čivavy mají krátké, jemné chlupy. Podsada, pokud ji zvíře má, může být trochu delší.

Jak se o čivavu starat?

Ze všeho nejdůležitější je věnovat čivavě dostatek času a pozornosti. Jinak jde o spíše nenáročné plemeno vhodné pro začínající chovatele i důchodce, kteří si přejí psího společníka. K malým dětem se čivavy příliš nehodí, jelikož umí být i agresivní. Případně je nutné dítěti důkladně vysvětlit, jak se k psovi chovat.

Péče o čivavu zahrnuje kromě nezbytných návštěv veterináře a pravidelného venčení také stříhání drápků a u dlouhosrstých čivav i občasné pročesání srsti. Čivavy jsou rády venku, určitě však není vhodné je například na zahradě nechávat permanentně.

Nejlínější psí plemena. Jakého psa vybrat, pokud nemáte rádi dlouhé procházky

Proč si pořídit právě čivavu?

Důvodů, proč si ze všech psích plemen vybrat právě čivavu, je hned několik. Předně jde o její věrnou a milou povahu – čím více lásky čivavě dáte, tím více jí dostane nazpět. Díky její velikosti ji navíc můžete chovat v garsonce i ve vile se zahradou, kde se bude s největší pravděpodobností chovat jako sebevědomý hlídací pes.

Čivava je poměrně aktivní, ale zároveň si ráda lebedí na klíně nebo pod peřinou. Pravidelné procházky jsou samozřejmostí, nicméně s pohybem to není třeba přehánět. Pokud ji však na túru vezmete, určitě protestovat nebude.

Další výhody čivavy rovněž souvisí s její velikostí. Zajisté oceníte její minimální náročnost, pokud jde o krmení. Čivava toho moc nespořádá, stačí jí hrst kvalitních granulí. Při hraní vám také na rozdíl od větších plemen nezdemoluje nábytek a další vybavení.

A proč si čivavu raději nepořizovat…

Před pořízením čivavy byste měli být obeznámeni nejen s jejími kladnými stránkami, ale i s možnými úskalími. Prvním z nich je, že čivava se může chovat agresivně vůči ostatním psům. Pokud již nějakého psa doma máte, dobře si koupi čivavy rozmyslete.

Jak jsme již zmínili, někteří jedinci mohou být přespříliš temperamentní a tvrdohlaví. Pokud na čivavu nemáte dost času a podceníte její výcvik, bude v budoucnu cvičit ona s vámi. Čivavu je potřeba socializovat, naučit jí základní povely a nastavit hranice toho, co smí a co ne.

Neměli bychom zapomenout zmínit ani zdravotní potíže, které čivavám obecně hrozí. Kvůli velkým očím a krátkému čumáku mívají problémy se zuby, s očima i s dýcháním. Dobrou zprávou však je, že jedinci s průkazem původu bývají velmi odolní a dožívají se 12 až 20 let, což je u psa velmi vysoký věk.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Čivava potřebuje lásku i důsledný výcvik. Pro koho je vhodná a jak se o ni starat?