Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Člověk by měl jíst víc ryb. Které ryby je bezpečné jíst a které už ne?

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

8. 1. 2018

Chcete být štíhlí? Jezte středomořskou stravu. Chcete být krásní? Jezte středomořskou stravu. Chcete udělat něco pro své zdraví? Jezte středomořskou stravu. Z mnoha zdrojů právě tato rada na člověka vybafne a tak vás tedy napadne, že byste skutečně měli jíst více ryb. Ale není ryba jako ryba, některé jíst můžete a jiným byste se měli raději vyhnout, stejně tak jako tomu je s houbami. Některé ryby by se prostě jíst neměly především pro vysoký obsah rtuti, která může být pro člověka poměrně nebezpečná, sní-li ryb příliš. Jiné ryby byste neměli jíst spíše z etických důvodů, jelikož je jejich populace drancována kvůli masu a nachází se na pokraji vyhubení. Tak které ryby patří do pusy a které spíše do vody?

Dobrá a zdravá ryba: Losos

Lososa rozhodně jezte klidně syrového. Jeho maso je totiž chutné jak tepelně upravené, tak čerstvé. Chuť je výrazná, ale nepáchne rybinou. Jeho aroma by vám nemělo být nepříjemné, pokud páchne výrazně rybinou, není maso v pořádku a neměli byste jej jíst. Losos voní spíše po oceánu. Na trhu se nejčastěji setkáte s lososem královským, lososem nerka nebo lososem kisuč. Nemusíte za každou cenu požadovat čerstvého lososa, možná budete velmi překvapeni chutí toho zmrazeného. Ke zmrazení často dochází šokově, takže maso bude po rozmrazení delikátní chuti i aroma. Pokud se vám podaří čerstvého lososa koupit přímo u rybáře, tomu se nedá konkurovat ničím, ani šokově zamrazeným lososem. Losos obsahuje málo rtuti a je dokonce bezpečný i pro těhotné ženy.

Amur 3× jinak. Zkuste ho na másle, se zeleninou nebo v trojobalu

Raději si rozmyslete: Žralok

Žralok

Žralok

Málokterá ryba nahání lidem takový strach jako žralok a co přitom taková kosatka? Ta je hodná? Podle filmu možná, ale ve skutečnosti nikoli. Ale Čelisti jsou prostě Čelisti a kdykoli se člověk šnorchluje, a podívá se do hlubokých tmavých vod, přepadne jej náhle strach „co kdyby tam byl žralok?“ Někde skutečně být může, zvláště pak na Floridě, Kalifornii nebo v Austrálii, kde se u břehů často žraloci býčí vyskytují. Jsou to prostě obávaní predátoři, kteří dokáží zaútočit i na člověka. Bohužel však i žraloci jsou loveni příliš, zvláště pak pro jejich ploutve (v čínské gastronomii se využívají žraločí ploutve již více jak 5000 let) a játra. Co se obsahu rtuti týče, i u žraloků panuje obava, že jich obsahují více, než je pro lidský organismus snesitelné.

Dobrá a zdravá volba: Krevety

Krevety

Krevety

Celý svět krevety miluje a najdete je v mnoha, nejen středomořských, pokrmech. Dají se totiž připravit na tisíce způsobů, ostatně Bubba z Forresta Gumpa by vám je jistě rád vyjmenoval, ale zabralo by to pár hodin času. Krevety mají jemnou vůni, příjemnou texturu a jsou jednoduché na přípravu. Krevety jsou také velmi zdravé, mají málo kalorií a vysoké procento bílkovin. Značné množství krevet se vyskytuje například Mexickém zálivu, kde se dají sehnat opravdu levně. Mexický záliv je docela z ruky, a proto si musíme u nás za kvalitní krevety připlatit. Dobrou zprávou je, že i krevety obsahují malé množství rtuti.

Raději si rozmyslete: Makrela královská

Makrela

Makrela

Lov makrel královských je mezi rybáři velmi oblíbeným adrenalinovým sportem. Makrely královské jsou velmi rychlé, mrštné a dosahují rychlosti až 15 mil za hodinu. Rychle po návnadě zaútočí a snaží se s ní uniknout, přičemž rybáři tento boj s nimi prostě milují. Stejně tak jak jsou makrely dobré pro sportovní rybaření, nejsou dobré na jídlo. Obsah rtuti v makrelách královských je totiž povážlivě vysoký a také byla evidována u lidí, kteří makrelu královskou požili, ciguatera otrava neboli otrava rybami. Otrava se projevuje nevolností, zvracením a neurologickými příznaky. Makrely královské totiž často požírají toxické řasy, které otravu způsobují.

Dobrá a zdravá volba: Hřebenatka

Hřebenatky

Hřebenatky

Hřebenatky mají velmi příjemnou texturu a výtečnou chuť. Obvykle se prodávají již oloupané, tudíž i jejich příprava je velmi jednoduchá, jen si musíte dát pozor, abyste je nepřevařili, což bývá poměrně častou chybou. Oproti krevetám jsou hřebenatky dražší, ale právě pro jejich chuť a unikátnost se rozhodně vyplatí je koupit, nebo minimálně ochutnat. Jelikož je hřebenatek hodně, není potřeba se bát, že by mohly být zcela vyloveny. Obsahují také jen málo rtuti. Zakoupit se dají jak čerstvé, tak zmrazené, nicméně na čerstvé hřebenatky nic nemá.

Raději si rozmyslete: Marlín obecný

Marlín

Marlín

Marlín je rybou rybáři rovněž velmi oblíbenou, zejména pak na Floridě či na Havaji. Není se čemu divit, na nose mají meč a rybáři si možná připadají jako Hemingwayové. Také mohou dosahovat váhy téměř jedné tuny, mají proto obrovskou sílu a jejich chytání je o to větší adrenalinovou zábavou, nemluvě o tom, že dosahují rychlosti až 60 mil za hodinu, což z nich dělá jedny z nejrychlejších ryb oceánu. Svůj bodák používají k nahánění a nabodávání tuňáků a makrel. O tento druh ryb se ovšem obávají ochránci zvířat, které trápí jejich nadměrný lov, zejména pak v Atlantickém oceánu. Ani z hlediska vysokého obsahu rtuti by se marlínové neměli spíše konzumovat.

Dobrá a zdravá volba: Humr

Humr

Humr

„Ježiš, to je prase…“ tato hláška ze slavné české komedie, kdy se paní inženýrka Gábina cpe červeňoučkým humrem, se mi vybaví vždy, když vidím humra. Humr je znám svou krásnou karmínovou barvou a milovníci ryb je jednoduše zbožňují. Jelikož nejkrásnější prezentace humra je prostě nijaká, servíruje se netknutý, samozřejmě tepelně opracovaný, společně s nástrojem, kterým rozbijete krunýř.  Tito korýši se vyskytují v Atlantickém oceánu a kultovní jsou zejména v Maine. Humří průmysl je na rozdíl od jiných velmi kupředu, jelikož se stará o to, aby byla populace humrů trvale udržitelná. Například klece na odchyt humrů jsou vyrobeny tak, aby se chytili jen dospělí větší humři, přičemž malí humři mohou z klecí jednoduše uniknout. Obzvláště velcí humři se nechytají, jelikož ti přispívají k udržení stabilní populace humrů svým rozmnožováním. Míra rtuti v humrech je taktéž velmi nízká.

Raději si rozmyslete: Mečoun obecný

Mečoun

Mečoun

Mečoun obecný je nádherná majestátní ryba, která je velmi žádaná po své lahodné, mírně nasládlé maso. Velmi ohrožená populace mečounů byla v 90. letech uchráněna legislativou a dnes dosáhli mečouni úspěšně udržitelné úrovně, tudíž je znovu mečouní maso k dispozici chuťovým buňkám milovníků ryb. Problémem u mečounů tedy není jejich nízký počet, ale ano, hádáte správně, vysoký obsah rtuti.

Dobrá a zdravá ryba: Tilápie

Tilápie

Tilápie

Kde kdo by nad tilápií ohrnul nos, jelikož nepatří k těm nejdražším, ale to neznamená, že ne k těm nejlepším. Právě ve Spojených státech je tilápie v oblíbenosti ihned za tuňákem, lososem a treskou pestrou. Chuť tilápie je velmi jemná a zatímco milovníkům ryb nemusí vždy právě z tohoto důvodu vyhovovat, zato lidem, kteří ryby obvykle v lásce nemají, může velmi chutnat. Tilápií je dostatek, takže se ani nemusíte strachovat, že byste přispěli k jejich vyhynutí. Další dobrou zprávou je, že tilápie obsahují jen málo rtuti, a proto je bezpečné ji konzumovat.

https://www.womanonly.cz/recept/tilapie-nilska-recepty-a-proc-nejist-tuto-rybu/

Raději si rozmyslete: Tuňák

Syrový tuňák

Syrový tuňák

Existuje mnoho druhů tuňáků, například tuňák žlutoploutvý, atlantský či tuňák pruhovaný. Právě tuňáka pruhovaného velmi často najdete v konzervách. Dobrou zprávou u tuňáka pruhovaného je, že jejich výskyt není tolik ohrožen a je bezpečné je jíst, ba dokonce jejich konzumaci doporučuje American Heart Association. S ostatními tuňáky to však tak světlé už není, jednak jsou na pokraji vyhynutí, nebo spíše vychytání a rovněž obsahují vysoké množství rtuti. Opravdu hodně rtuti obsahuje tuňák velkooký, zatímco tuňák obecný je téměř na pokraji vyhubení, takže pro samé dobro tuňáků je dobré je nejíst.

Sushi z obchodu

Sushi

Sushi

Jste milovníky sushi? Jistě jste v obchodech zaregistrovali již připravené sushi. Jestliže jste neměli odvahu jej zakoupit, dobře jste udělali. Nemůžete ani ve snu očekávat, že bude obsahovat opravdu kvalitní rybí maso. Není kvalitní a barva masa je často dílem oxidu uhelnatého, který taktéž prodlužuje jejich dobu spotřeby, tudíž se ani nemůžete orientovat podle barvy masa, která vám o kvalitě prodávaného sushi zrovna moc nepoví. Také musíte počítat s nějakým časem potřebným k distribuci tohoto sushi do řetězců, takže už o to se vám zkracuje doba spotřeby a člověk si jistě rád raději připlatí o pár korun víc za kvalitu a čerstvost.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Člověk by měl jíst víc ryb. Které ryby je bezpečné jíst a které už ne?