Snad každý výchovný poradce musel čelit tázavým pohledům rodičů: „Proč zrovna naše dítě? Vždyť jsme mu dali všechno! Dobře jsme ho vychovávali a ono se nám takhle odvděčí?“ Stát se to může, zjistíte, že vaše dítě krade. Všechno má ale své řešení!
Co si zjistit
Nejprve si sami zodpovězte tyto otázky:
- Stalo se to ojediněle nebo opakovaně?
- Šlo o cenné věci nebo jen o drobnosti?
- Komu je dítě ukradlo a za jakých okolností?
- Jak staré je vaše dítě?
Promluvte si
Snažte se zachovat chladnou hlavu, sedněte si v klidu s dítětem a proberte s ním, proč ke krádeži došlo. Nejčastěji děti kradou protože:
- danou věc chtěly, ale neměly
- se chtěly zalíbit kamarádovi/partě
- na sebe chtěly upoutat pozornost autority
- někdo je k tomu donutil
Dítě vám většinou hned na rovinu neřekne, proč to udělalo. Mluvte s ním a uvažujte, co mohlo být příčinou. Měli jste na něj v poslední době dost času? A co váš partner? Jací jsou kamarádi vašeho dítěte? Dokáže dítě odhadnout důsledky svého jednání? Není vaše výchova příliš benevolentní nebo naopak tvrdá? Jakou pozici má dítě v kolektivu? V jakých situacích dítě krade?
V každém případě je zbytečné děti trestat. Dítě ve vás musí cítit oporu a musí se umět ke svému činu postavit čelem. Mělo by jít věc vrátit a omluvit se. Většině dětí tento proces stačí, aby si uvědomily, že krást se nemá, protože je to nepříjemné pro všechny strany.
Hodnota peněz
Rozhodně není dobré, kupovat dítěti vše, co si zamane. Je důležité, aby děti znaly hodnotu peněz a uvědomovaly si, že aby rodiče mohli vydělat peníze, stojí je to čas, který by jinak mohli strávit s dětmi.
Učte děti od útlého věku hospodařit s penězi. Nejpozději v první třídě by dítě mělo začít dostávat drobné kapesné, aby si uvědomilo kupní sílu peněz a naučilo se s nimi pracovat. Mluvte s dětmi o tom, co si za ušetřené peníze pořídí a co byste si za ně koupili vy.
Nikdy dítěti nezakazujte, aby si za své kapesné koupilo hlouposti. Pokud si na ně dítě naspořilo, jsou pro ně důležité a budou-li to opravdu vyhozené peníze, nechte ho, ať si na to přijde samo.
Starší děti, které po vás požadují drahou elektroniku či značkové oblečení, nechte, ať si na svůj sen vydělají. Neplaťte jim za běžnou péči o domácnost, ani za dobré známky. Zaměstnejte je mimořádným úkolem, který vám pomůže a pro děti nebude vzhledem k jejich možnostem a schopnostem nerálný, ale bude je stát adekvátní úsilí.
Nic nezabírá
Udělali jste vše, co bylo ve vašich silách a dítě krade dál? Někdy stačí jen zajít za výchovným poradcem do školy a otevřeně s ním probrat situaci. On následně zhodnotí klima třídy a zjistí, zda vaše dítě není ohroženo šikanou nebo si prostě jen nekupuje kamarády bonbony za peníze, které vám ráno vytáhne z tašky.
Pokud se situace opakuje, poraďte se s psychologem. Nejlépe s dětským nebo vztahovým. Řada dětí na sebe právě krádežemi upoutává pozornost rodičů. Pracovně zaneprázdněný otec totiž vstupuje na scénu pouze v takto vyhrocených situacích. Dítě, které touží po kontaktu s ním, raději bude potrestáno, než aby bylo přehlíženo.
Psycholog vám může poradit i s některými výchovnými aspekty, které jste si doposud neuvědomovali.
Právní důsledky
Krádeže u dětí jsou nejčastěji řešeny domluvou. Pokud ale po pachateli pátrá policie a odhalí vaše dítě, pak je dobré vědět, co ho může čekat. Za krádež hrozí dospělému trest odnětí svobody až na 2 roky. Pokud ale jde o mladistvé, pak jde o provinění s poloviční sazbou, takže do 1 roku.
Soud nejčastěji nařídí výchovné, trestní nebo ochranné opatření. Má na výběr z široké řady opatření od dohledu probačního úředníka přes obecně prospěšné práce až po pobyt ve výchovném ústavu. Vždy bude záležet na okolnostech případu i na rodinném prostředí, ve kterém dítě vyrůstá.