Co dělat, když hoří u vás doma? Tyto základy vám mohou zachránit život
Lída Maršálková
12. 4. 2018
Co dělat když hoří? Snadno se to řekne, ale zachovat chladnou hlavu je základ. Snáze vyhodnotíte, zda dokážete uhasit požár sami nebo ne. Jestliže ne, neodkládejte evakuaci a nezapomeňte na sousedy.
Lidská neopatrnost stojí za většinou domácích požárů
Jsou situace o kterých říkáme, že se nám nikdy stát nemohou, například požár. Přitom hasičské sbory denně vyjíždí k domácím požárům, které vznikají hlavně z naší neopatrnosti. Často totiž podceníme jak sebe a své znalosti, tzn. nevíme co dělat, když hoří, ale i prevenci. Přitom pořízení hasicího přístroje a požárního hlásiče není tak nákladné a časově náročné, ve srovnání s následky požáru. Způsobů, jak vznikají domácí požáry je celá řada, ale ty nejběžnější se stále opakují:
- nedopalky cigaret,
- špatné zacházení s otevřeným ohněm (zábavní pyrotechnika, svíčky…),
- nedbalost při vaření (horký olej zalijeme vodou, zapnutý sporák bez dozoru…),
- zanedbání údržby topidel a kouřovodů,
- děti hrající si se zápalkami,
- nevhodné skladování hořlavých látek,
- rozpálené žehličky, žehličky na vlasy…
Noční požáry jsou nejzrádnější
Noční požár je tichý nepřítel a jen velmi malé procento lidí jej zaznamená včas. Podle Hasičského záchranného sboru ČR při takových požárech 3 ze 4 obětí neuhoří, ale zemřou kvůli nadýchání se toxických zplodin vznikajících během něj. Proto je tak důležitá přítomnost hlásiče požáru v každém objektu obývaném lidmi. Díky němu je velká šance, že lidé hořící budovu včas opustí a zavolají hasiče.
Jak se chovat při požáru
Postup při požáru, který zvládnete uhasit
Co dělat, když hoří? Snadno se to řekne, ale pokud skutečně zachováte klid a rozvahu, tím lépe dokážete vyhodnotit situaci. Strach je přirozený, ale panika a zbrklé jednání jen vše zhorší. Je-li požár teprve ve svém zárodku a přímo vás neohrožuje na životě, můžete jej uhasit i sami.
Při malém začínajícím požáru se provádí rychlý prvotní zásah nejlépe hasicími prostředky, mokrou textilií (hadrem či dekou). Myslete na to, že požár je popoháněn vzduchem, pokud nemáte k dispozici hasicí prostředek ani mokrou látku, může také pomoci jeho udušení pískem nebo kočkolitem.
Postup při požáru, který nemůžete sami uhasit
Pokud nedokážete určit rozsah požáru nebo je na jeho hašení už příliš pozdě, neprodleně zavolejte na tísňovou linku 150. Pokud je to možné, pokuste se operátorovi co nejpřesněji popsat situaci. Právě on vám může nejlépe poradit, co dělat při požáru, pokud přeci jen zpanikaříte.
Pokud vám to situace dovolí, opusťte co nejdříve hořící objekt. Nezapomeňte na ochranu dýchacích cest před kouřem. Stačí kus látky, například utěrka, ale ještě účinnější bude šátek nebo triko s dlouhým rukávem, které můžete zavázat kolem hlavy, aby vám ruce zůstaly volné. Pokud je to možné, látku navlhčete.
Při opouštění objektu postupujte jako profesionální hasiči, tzn. pohybujte se při zemi, kde je intenzita kouře nejmenší a tudíž i lepší viditelnost. Pokud musíte při opouštění objektu otevírat dveře, buďte opatrní. Dveře nebo kliky mohou být horké, proto je nejdříve zkontrolujte. Doporučuje se opatrně vyzkoušet jejich teplotu hřbetem ruky od spodní části dveří alespoň do výšky kliky.
Pokud usoudíte, že dveře a kliky rozehřáté nejsou, neotvírejte je úplně, ale jen na cca 15 cm, aby se kouřem zbytečně nenaplnily i další místnosti. Nezapomeňte takto otestovat každé dveře, kterými projdete. Jakmile se dostanete na chodbu, zavřete za sebou dveře, abyste neohrozili i další nájemníky.
Evakuace budovy
Při opouštění budovy nezapomeňte na své sousedy. Ty na požár upozorněte hlasitým křikem „hoří“ a pokud je na to čas, zkuste cestou ven z budovy zazvonit na co nejvíce zvonků. Pokud vás v bytě bylo více, evakuujte se organizovaně a společně. Domluvte se, kde se sejdete, pokud byste se nečekaně rozdělili.
Když nemůžete opustit hořící objekt
- Ačkoliv rozum velí utéct, někdy je rozumnější hořící byt neopouštět, například jsou-li dveře moc horké nebo je kouř tak silný, že viditelnost je téměř nulová. V takovém případě zůstaňte v místnosti s oknem nebo balkonem a zavřete se v něm.
- Ucpěte díru mezi dveřmi a prahem čímkoli, co máte při ruce (deky, peřiny, polštáře…). Tím zamezíte přístupu kouře.
- Následně se na sebe snažte upozornit, ať už křikem z okna, máváním kusem látky nebo boucháním do topení či zdí. Během dne bývá vždy někdo ze sousedů doma, jistě vás uslyší a přivolá pomoc, pokud jste si ji nebyli schopni přivolat sami.
- Do okna zavěste viditelný kus oblečení, který bude pro přijíždějící hasiče signálem, ve které místnosti se nacházíte. Okno nechte pootevřené, ať se vám dostává čerstvého vzduchu.
- Dýchejte pravidelně a klidně, abyste se trochu zklidnili a vyčkejte na příjezd hasičů. Po jejich příjezdů striktně dodržujte jejich instrukce a důvěřujte jim.
Co dělat, když na vás hoří oděv
Jediným efektivním řešením je zamezit přístupu kyslíku a to tak, že si lehnete na zem a začnete se kutálet. Tímto způsobem můžete plameny uhasit. Zakryjte si při tom obličej, aby nedošlo k jeho popálení. Pokud je oblečení přiškvařené ke kůži, rozhodně se jej nepokoušejte sundavat a vyčkejte na příjezd lékaře.
Co dělat při požáru automobilu
Pokud se z vašeho auta začne kouřit za jízdy, zastavte a vyndejte klíčky ze zapalování. Auto urychleně opusťte a pomozte i ostatním ve vozidle. Od auta se vzdalte co nejdále a zavolejte co nejdříve linku 150. Pokud se vyskytujete na frekventované silnici, a máte-li tu možnost, upozorněte na situaci i ostatní řidiče. Mávejte nebo jinak signalizujte, aby své vozidlo zastavili.
Jestliže se rozhodnete uhasit začínající požár hasicím přístrojem z výbavy vozidla, postupujte opravdu opatrně. Kapotu otevírejte pomalu, aby nedošlo k tzv. komínovému efektu a plameny by začaly šlehat do výšky. Požár haste pouze přes mírně otevřenou kapotu.
Co během požáru rozhodně nedělat
- Jakmile opustíte hořící byt, rozhodně se do něj nevracejte. Když jde o život, jdou hmotné věci stranou.
- Nehrajte si na hrdiny. Jakmile je zcela jasné, že požár sami neuhasíte, jediným řešením je zavolat hasiče.
- Nikdy neopouštějte hořící objekt výtahem (pokud není evakuační).
- Neponechávejte zapnutý přívod el. energie a plynu. Je-li to možné, vypněte je.
- Pokud ucítíte plyn, nerozsvěcujte.
Co dělat po požáru
První dny budou samé papírování
Sčítání škod po požáru bývá nepříjemnou záležitostí a radit, jak se k celé věci postavit je velmi snadné. Přesto je důležité uvědomit si, že ztráty na majetku lze nahradit, lidské zdraví nikoli. Pokud nebudete mít kde bydlet, ani u příbuzných ani u známých, obraťte se na obecní nebo městský úřad.
Po uhašení vám velitel zásahu písemně předá místo požáru a doporučí další postup, tj. kdy a za jakých podmínek bude vstup do objektu bezpečný. Nezapínejte přívod elektrické energie/plyn ani spotřebiče, nechte nejdříve provést jejich kontrolu odborníkem.
Neváhejte se obrátit na psychologa
Sepište si všechny vzniklé škody a kontaktujte svou pojišťovnu. Nezáleží na tom, zda jste o požáru přišli o doklady či nikoli, na základně rodného čísla si vás v pojišťovně dohledají. O nové doklady požádejte na místně příslušné úřady. Součástí pojištění bývají i sanační práce.
Zjistěte si u několika firem, co nabízejí a za jakou cenu a poté se obraťte na pojišťovnu, která vás informuje o výši, kterou uhradí. V poslední řadě je tu újma psychická. Nestyďte se za ni, je zcela pochopitelná. Pokud včas vyhledáte odbornou pomoc, jsou velké šance, že vám brzy bude zcela dobře.