S náhlou nevolností se již jistě setkal každý z nás. Jak se jí zbavit, když se vyskytne zrovna v tu nejnevhodnější chvíli?
Pocity nevolnosti, které většinou předchází zvracení, jsou sice nepříjemné, avšak jsou i užitečné, neboť tělo jimi signalizuje, že něco není v pořádku. Někdy vám může dokonce zachránit život.
Kdy jít k lékaři
Pokud nevolnosti trvají déle než tři dny a ani po vyzvracení se necítíte lépe, měli byste ihned vyrazit do ordinace. V tomto případě může jen lékař posoudit, zda se nejedná o nějaký vážný zdravotní problém.
Většinou však příčina nevolnosti bývá banální. Co dělat, pokud jste snědli něco, co vám nesedlo, anebo je vám špatně třeba ze stresu?
1. Vyzvracejte se
Pokud si myslíte, že příčinou nevolnosti je požití zkažené potraviny, pak je lepší nechat věcem volný průběh a zvracení se nebránit. Škodliviny zkrátka musí z těla ven, jinak vám bude špatně ještě dlouho. Pokud se vyzvracíte, zpravidla se vám brzy udělá lépe.
Pocity na zvracení však mohou být důsledkem užívání některých léků, velké námahy či třeba pocítění velmi nepříjemného zápachu. V takovém případě vám jistá opatření mohou pomoci.
2. Zázvor
Účinnou první pomocí v případě náhlých nevolností je zázvor. V lékárně se dají pořídit zázvorové tobolky, stejně vám poslouží i zázvorový čaj. Látky obsažené v zázvoru podporují trávení a působí pozitivně na podrážděné zažívací ústrojí a sliznice. Také podporují tvorbu žluči v játrech, pomocí které se organismus vyrovnává s tuky.
Zázvor je výborný na nepříjemné pocity vyvolané přejedením a je rovněž účinný jako prevence mořské nemoci. Zázvorový čaj nebo tabletku si dejte zhruba tři hodiny před cestou. Lze ho užívat také pro zmírnění ranních nevolností v těhotenství, o přesném dávkování se však raději poraďte s lékařem.
Příliš mnoho zázvoru by totiž mohlo být v tomto případě spíš na škodu. To platí i pro pacienty procházející chemoterapií. Zázvoru by se měli úplně vyhnout lidé, kteří mají problémy s nízkou srážlivostí krve.
Pokud se vám chce zvracet, může vám pomoci mátový čaj či olej z máty peprné, zejména pokud jsou nevolnosti doprovázeny křečemi ve střevech. Mátový olej je velmi silný, pokud vás trápí těhotenské nevolnosti, je tak lepší použít mátový čaj.
Dalším čajem, který dokáže zahnat nevolnosti, je heřmánkový. Léčivá rostlina působí blahodárně na žaludek, střeva i játra a optimalizuje tvorbu trávicích šťáv.
5. Studený obklad
Pokud je vám špatně, pomůže vám také lehnout si někam do klidné místnosti, dát si na čelo studený obklad a zhluboka dýchat. Při pobytu na lůžku by vás neměl obtěžovat nepříjemný zápach z chemických prostředků či silné parfémy.
6. Akupresura
Alternativní metodou pro zahnání nevolnosti je technika akupresury. Pokud je vám špatně, zkuste pravým palcem tlačit na levé předloktí zhruba pět centimetrů od zápěstí. Po jedné minutě se přesuňte palec o centimetr blíž k zápěstí a tlačte zase jednu minutu. Takto pokračujte, než se dostanete k zápěstí. Stejný postup opakujte s levým palcem a pravým předloktím.