Menu
WomanOnly
Péče o vlasy

Co dělat při nesnesitelném svědění hlavy?

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

18. 3. 2019

Ať už jde o bolest, nebo nepříjemné svědění kdekoli na těle, jde vždy o velmi nepříjemnou záležitost. Často jsme schopni si kůži rozdrápat do krve znovu a znovu, ale co když jde o pokožku hlavy? Tam to bývá mnohdy ještě horší právě kvůli vlasům. Co když už to ale nejde vydržet? Nenapadá vás, co by svědění hlavy mohlo způsobovat? Nás možná ano. Přečtěte si možné důvody svědění pokožky hlavy a třeba se v tomto článku nejen najdete, ale také najdete odpověď na to, jak si pomoci sama.

Kdy zpozornit?

  • Když šampony určené k úlevě od svědění hlavy nepomáhají.
  • Když máte pocit, že se musíte pořád škrábat, a to dokonce i když vás svědění hlavy budí v noci ze spánku.
  • Když ve vlasech zpozorujete vši nebo šupinky
  • Když jsou svědivá místa zároveň bolestivá na dotek.

Svrab hrozí i čistotným. Jak toto infekční onemocnění poznat a léčit?

Nejčastější důvody svědění hlavy

Svědění hlavy a lupy, seboroický ekzém, lupénka, pásový opar, alergie nebo vši? Ani u jednoho není o co stát, nicméně vši se z této plejády možných důvodů svědění pokožky zdají být nejpřijatelnější alternativou, zbavíte se jich totiž rychle.

Lupy a seboroická dermatitida

Šťastní budiž ti, které lupy netrápí, třebaže se v případě lupů nejedná o nic jiného než o odumřelou kůži. Jde konkrétně o reakci těla na zánět způsobený nadměrným růstem kvasinek. Kvasinky ovšem na pokožce hlavy nejsou nic nenormálního, máme je všichni a jejich výskyt zde je zcela přirozený, nicméně přirozené není, když je jejich růst bujný až příliš. V případě seboroické dermatitidy může být postižena nejen pokožka hlavy, ale také obličej a trup. Poznáte ji podle mastných, lupovitých a zánětlivých ložisek kůže, které mohou, ale nemusí svědět. Vyskytuje se převážně v oblastech pokožky, kde se nachází mazové žlázy.

8 tipů, jak se zbavit lupů (PS: vše najdete doma)

Jak si pomoci? Nejsou-li projevy příliš vážné, vyzkoušejte šampon obsahující selen nebo pyrithion, které činnost kvasinek zmírňují. Je-li však svědění nesnesitelné a šampon nijak od vašeho trápení nepomáhá, měli byste navštívit svého dermatologa, který vám předepíše silný antimykotický šampon, topické kortikosteroidy či léčebnou pěnu, roztok, krém nebo mast.

Lupénka

Jedná se o chronické autoimunitní onemocnění celého organismu, které se projevuje právě na kůži. Poznáte ji pode vystouplých, zarudlých a šupinatých skvrn na pokožce těla či pokožce hlavy v důsledku poruchy imunitního systému. Nebojte se, lupénka není nakažlivá, takže ji od jiného člověka chytnout nemůžete.

Co na lupénku zabírá? Zkuste vyzkoušet šampony obsahující uhelný dehet nebo kyselinu salicylovou, jestliže ani toto nepomůže, vyhledejte svého dermatologa, který vám předepíše silnější šampon nebo topické kortikosteroidy.

Kožní nemoci hlavy, které se skrývají pod našimi vlasy. Čím možná trpíte?

Tinea capitis

Tinea capitis je plísňová infekce, která postihuje pokožku hlavy tak, že sahá až do kořínků vlasů, což vede k vypadávání vlasů a holým místům na hlavě, která se časem bohužel rozšiřují. Plísňové onemocnění na pokožce hlavy je jiné než kdekoli jinde na těle, a proto se jej nezbavíte klasicky protiplísňovými prostředky. Jelikož se infekce nachází hluboko ve vlasovém kořínku, je nutné zahájit protiplísňovou léčbu ústním podáním.

Dlouhodobé používání kondicionéru zničí vaše vlasy. Jak jim škodí?

Vši

Neboj, to jsou psí blechy, ty na člověka nejdou… I o vších si řada lidí myslí, že se jedná pouze o dětskou záležitost, nicméně opak je pravdou. Vším je jedno, zda se usadí v dětských vláscích, nebo ve vlasech dospělého člověka. A pozor, vůbec to není o hygieně. Právě naopak. Kdyby si veš mohla vybrat, na jakou hlavu skočí, skočí raději na tu čistou.

Jak vši ve vlasech vypadají? Když se podíváte zblízka, můžete si povšimnout maličkých hnid (vajíček), které se drží jednotlivých vlasů. Třebaže mohou připomínat lupy, nechovají se jako lupy a nejde je vytřepat, jelikož jsou jakoby na vlasu přilepeny.

Jak se vší zbavit? Je to jednodušší než s lupami anebo pásovým oparem. Pryč jsou ty časy, kdy se stříhalo na ježka, díkybohu. Jednoduše i v drogerii zakoupíte šampon proti vším obsahující insekticidy pyrethrin nebo permethrin.

Jak účinně bojovat s projevy alergie? Myslete na prevenci!

Alergická reakce

Může to být negativní reakce těla na barvu nebo na jakýkoli jiný přípravek na vlasy. Jak se projevů alergické reakce zbavit? Jednoduše tím, že detekujete přípravek, který vám svědění hlavy způsobil a přestanete jej používat. Můžete také podstoupit vyšetření, kde vám zjistí, na jakou chemikálii jste alergičtí a vždy, když budete nakupovat kosmetiku, pozorně si přečtete složení, abyste se této látce pro příště vyhnuli.

Svědění hlavy bez lupů, vší, pásového oparu či alergické reakce?

Odpovědí je nejspíše příliš citlivá pokožka. V těchto případech je dobré zaměřit se na frekvenci mytí hlavy, samotný šampon či teplotu, kterou si vlasy vysoušíte. Jestliže používáte nevhodný a dráždivý šampon, nikdy se z kolotoče svědění hlavy nedostanete. Neustálé škrábání totiž vede k zánětu pokožky hlavy.

Co ještě může svědění hlavy způsobovat?

  • Svrab: Způsobuje nejen svědění hlavy a krku, ale celého těla. Mimochodem, nejedná se o nic příjemného.
  • Spálení od slunce: Jestliže jste pobyli na sluníčku celý boží den bez pokrývky hlavy a teď nemůžete svědění hlavy i kvůli bolesti vystát, máte pravděpodobně spálenou hlavu. Příště si nezapomeňte vzít raději kšiltovku nebo slušivý klobouk. Předejdete tak nejen spálené hlavě, ale také nepříjemného úpalu.
  • Suchá pokožka hlavy: Možná vás trápí právě teď s přicházející zimou, která nejen, že pokryje všechno venku sněhovými vločkami, ale také možná vločkami (lupami) zasype i vaši hlavu. Příliš suchý vzduch bohužel zbavuje pokožku hlavy ochranných olejů, což může způsobovat svědění. Zkuste vyzkoušet zvláčňující vlasové kondicionéry nebo masky na stejné bázi. Anebo chcete-li babskou radu, vyzkoušejte přidat do šamponu trochu cukru.
  • Prach a pot: Jestliže si dostatečně často vlasy nemyjete, přirozeně se vyskytující oleje na pokožce hlavy a prach, který se na vlasy přirozeně během dne nachytá, způsobí, že vás pokožka hlavy bude svědit. Pokožka hlavy je velmi podobná tváři a stejně tak jako tvář, je potřeba aby se i pokožce hlavy dostávalo dostatek péče a hygieny. Ovšem názory odborníků na to, jak často si vlasy mýt, se nebývale různí.
  • Růžovka: Růžovka nebo také rosacea, se obvykle projevuje zčervenáním či pupínky na tvářích, bradě či nosu. Růžovku může způsobovat mnoho faktorů, například vedro, požití pikantních pokrmů, kofeinových nápojů či v důsledku stresu. Rosacea však může přivodit i svědění hlavy a pupínky na hlavě.
  • Culík příliš napevno: Ano, i to může být důvodem nepříjemného svědění hlavy a vypadávání vlasů. Krom toho způsobuje také takovou tu neurčitou bolest na temeni hlavy, když si vlasy rozpustíte. Zkuste gumičkou vlasy omotat jemněji a ne tak napevno.
  • Rakovina kůže: Melanom může skutečně způsobovat svědění pokožky hlavy a také výskyt bolestivých ran a vředů.

Postrach jménem alopecie. Babské rady proti padání vlasů u žen

Když už ani dermatolog neví, pomohou na svědění hlavy babské rady

  • Jablečný ocet: Smíchejte 1-2 polévkové lžíce jablečného BIO octa s vychlazenou převařenou vodou (1 hrnek).
  • Klasický ocet: Po umytí vlasů použijte na hlavu ještě klasický ocet, který pH pokožky změní.
  • Káva: Vyzkoušejte použít na oplach hlavy kávu, kterou však již vodou neoplachujte. Můžete do připravené kávy kápnout ještě ricinový anebo arganový olej.
  • Káva, med, žitná mouka, pivo: V kávě rozmíchejte čajovou lžičku medu, přidejte dvě kapky ricinového oleje a 1 polévkovou lžíci žitné mouky. Touto směsí vlasy umyjte a smyjte vodou. Jakmile směs z vlasů vymyjete, nařeďte si 1 dcl piva s 1 dcl vody a vlasy tekutinou přelijte. Vlasy můžete zjemnit vmasírováním arganového oleje ještě do vlhkých vlasů.

Závěrem

Co si budeme povídat. Vlasy bývají často pro ženy pýchou. Vidíme to v těch všech reklamách na zázračné šampony a kondicionéry, kde se modelky pyšní krásnými, dlouhými, hustými a zdravými vlasy. Především pak hřívou zcela bez lupů a suché svědivé pokožky, samozřejmě. Klasická vlasová kosmetika však bývá plná silikonů, sulfátů, parabenů a dalších látek, které nejenže citlivé pokožce hlavy příliš nenapomáhají, ale dokonce jí dokáží i přitížit.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co dělat při nesnesitelném svědění hlavy?