Co dělat proti sociofobii? Překonejte hranice mezi stydlivostí a vážnou poruchou
Adéla Lišková
15. 10. 2018
Pociťujete ve společnosti ostatních lidí nervozitu, anebo máte například problém někam zavolat? Pak možná trpíte sociální fobií. Jak se chorobný strach z lidí projevuje a co proti němu dělat?
Strach z lidí
Každý občas potřebuje být chvíli sám. Pokud někdy raději strávíte páteční večer sami doma u televize, než abyste vyrazili do společnosti, pak je to celkem v pořádku. Jestliže se ovšem kontaktu s lidmi vyhýbáte cíleně, protože se v jejich přítomnosti cítíte nepříjemně, pak máte nejspíš problém. Problém, kterému se říká sociofobie.
Jak se mít ráda? Získejte větší sebevědomí během několika dní!
Sociální fobie aneb fobie z lidí
Jako sociofobii či sociální fobii lze označit nepřiměřený, případně až chorobný strach z kontaktu s ostatními lidmi. Spolu s ostatními fobiemi se sociální fobie řadí k úzkostným poruchám. Tato nemoc nejen významně ovlivňuje společenský život pacientů, ale v mnohých případech může rovněž omezit i studijní a pracovní uplatnění, a tím pádem celkovou kvalitu života.
Příznaky sociální fobie
Sociální úzkost se může objevovat jen v některých situacích, například při vystupování na veřejnosti. V takovém případě bychom to snad mohli označit i za běžnou stydlivost, kterou občas pociťuje téměř každý.
Lidé trpící sociální fobií ovšem mohou mít strach i z daleko obyčejnějších situací – mají problém se například před ostatními lidmi najíst či někam zatelefonovat. Často se úzkost projevuje při veškerém kontaktu s lidmi, zejména těmi cizími.
Jak vést děti k sebedůvěře? Podporou zdravého sebevědomí jim dáte dar do života!
Nepřiměřená úzkost
Charakteristickým znakem této úzkosti přitom je, že je nepřiměřená. Lidé, kteří trpí sociofobií, cítí ve společnosti ostatních velmi silnou nervozitu a napětí. Mají strach z toho, co si o nich ostatní budou myslet a jak budou hodnotit jejich vzhled či chování. Často se přidávají i fyzické potíže, jako je bušení srdce, třesení rukou či návaly horka.
Jak se zbavit sociální fobie
Sociofobici většinou touží udělat dobrý dojem, ovšem jsou přesvědčeni o tom, že udělají dojem nejhorší. Bojí se, že nebudou vědět, co mají říct nebo že naopak řeknou něco trapného. Často se cítí tak nesnesitelně, že nejsou s ostatními schopni vůbec mluvit a propříště se takovým situacím raději úplně vyhnou. To je však podle odborníků tou největší chybou.
Co tedy proti sociofobii dělat? Základní rady psychologů zní – hlavně se kontaktu s lidmi nevyhýbat, ale naopak jej vyhledávat a pomalu překračovat hranice. Aby úzkost zmizela, je třeba ji prožívat znovu a znovu, čímž bude postupně slábnout. Prožívejte ji, zkoumejte ji a snažte přijít na to, co jí vyvolává.
Léčba sociální fobie
Můžete na to jít třeba takto: sepište na papír všechny sociální situace, které ve vás vyvolávají úzkost. Potom je seřaďte od té nejmíň strašlivé až po tu, která ve vás vyvolává panickou hrůzu. Poté je zkuste všechny postupně prožít.
Pokud se například bojíte mluvit s cizími lidmi, zkuste nejprve několikrát někam jen tak zatelefonovat s tím, že potřebujete zjistit nějakou informaci. Až to zvládnete bez úzkosti, zeptejte se pár lidí na ulici, kolik je hodin. Dalším krokem může být třeba oslovení cizího muže či sjednání schůzky naslepo.
Sociální úzkost a léky
Pokud jsou projevy sociální fobie nesnesitelné, může se přistoupit k léčbě pomocí některých léků. Prvními z nich jsou anxiolytika, které slouží k rychlému potlačení úzkosti. Jejich účinky se však při dlouhodobém užívání ztrácí a navíc na ně vzniká závislost.
Lepší volbou jsou vybrané typy antidepresiv (RIMA, SSRI, SNRI a NDRI), které působí dlouhodobě a nezávislost na nich nevzniká. Odborníci však doporučují pokusit se sociální fobii překonat nejdříve předchozí cestou.