Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Co dělat proti zácpě. Co vše ji může způsobovat?

Redakce

Redakce

8. 10. 2014

Někdy se může stát, že se nám v těle něco zasekne. Cítíme se plní, bříško máme tvrdé a nafouklé, ale vyprázdnit se a ulevit si přesto nemůžeme. Proč zácpa vzniká a jak se s ní vypořádat?

Na vině je špatná strava a nedostatek pohybu.

K snídani si dáme rohlík nebo koláček, pak sedneme do auta nebo MHD a dovezeme se do práce. K obědu sníme toust, knedlík nebo těstoviny a pak zase jedeme domů. Tam si unavení sedneme do křesla a sledujeme oblíbený pořad či uděláme domácí práce a jdeme si brzy lehnout kvůli rannímu vstávání. Máte-li to podobně, není se čemu divit, že střeva zleniví a strava se v nich hromadí. Bílé pečivo se při procházení střevem lepí na jeho stěny a jen velmi pomalu se posouvá. Pokud mu nepomůžeme pohybem nebo vhodnější stravou, zaděláváme si na problém.

Semínka, zrní, ořechy

Jídla bohatá na nestrávené kousky, pročistí kvalitně střeva jako kartáč. Vhodné jsou ovesné vločky, různá semínka (lnění, slunečnicové, dýňové), naklíčené zrní, vlašské či lískové ořechy. Když se navíc bílé pečivo nahradí celozrnným, přidá se ovoce a zelenina, tělo zaplaví nával energie a střeva doslova ožijí.

Hodně pít a vhodně jíst

Tělo potřebuje dostatečné množství tekutin. Nejlepší je čistá voda, bylinkové čaje a ovocné šťávy. Při zácpě se radí vypít sklenici teplé vody na lačno po ránu a počkat 20 minut. Vlažná voda rozpohybuje rozespalá střeva a výsledek by se měl brzy dostavit. Jídlo je vhodné jíst pomalu a důkladně jej rozžvýkat. Čím lépe se strava zpracuje v ústech, tím lehčeji mohou pracovat přetížená střeva.

Podpora střevní mikroflóry

Střeva nemají jen vyprazdňující funkci. Vstřebávají se v nich do těla důležité výživné látky a chrání nás proti nemocem. Proto se vyplatí starat se o střevní mikroflóru. Té prospívá živá jogurtová kultura, obsažená v kysaných nápojích a mléčných výrobcích.

Pevné bříško pomůže

Hluboké svaly uložené uvnitř břišní dutiny chrání a drží vnitřní orgány. Řada z nich má ale i funkci tzv. břišního lisu. Pomáhá střevům s pohybem a tím usnadňuje vyprazdňování. Mít pevné a pružné břišní svaly se proto vyplatí. Cviky na posílení hlubokých břišních svalů můžete vyhledat v literatuře, na internetu, nebo je poradí lektoři zdravotního cvičení. Vhodným procvičováním břišních svalů je i tzv. plné břišní dýchání, které známe z jógy.

Správný sed na záchodě

Vyprazdňování usnadní správné sezení. Nohy si můžete podložit malou stoličkou. Pokud se o ní pak zapřete, pomůžete ve spolupráci s břišními svaly vyprázdnění střev. Pohyb střev podpoří i malý „břišní tanec“. Pohyby trupem dopředu-vzad či ze strany na stranu, spolu se zpevněným bříškem, vás mohou zbavit dlouhého a nepříjemného čekání na stolici.

Zvykněte tělo na pravidelný pohyb

Pravidelný přiměřený pohyb je nejlepší prevence mnoha nemocí a vynikající lék na začínající potíže zaplněných střev. Zkuste chodit na pravidelné procházky, vytáhněte občas kolo, zaběhejte si, nebo se věnujte oblíbenému sportu. Sami uvidíte, že střeva se brzy roztančí společně s tělem. Zácpa a potíže se zažíváním, budou pro vás díky vhodné stravě a pravidelnému pohybu brzy cizím slovem.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co dělat proti zácpě. Co vše ji může způsobovat?