Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Co je nejlepší na hemeroidy. Nezanedbejte léčbu

Jana Langová

Jana Langová

18. 3. 2017

Hemoroidy, nesprávně nazývané hemeroidy, jsou uzlovitá rozšíření křečových žil v těsné blízkosti řitního otvoru (vnější) anebo přímo v konečníku (vnitřní). Jedná se o nepříjemný, bolestivý a pro mnohé trapný problém, kdy se stydí zajít k lékaři a vše včas vyřešit. Přitom se není čeho bát, jedná se o poměrně běžné onemocnění, které je dobře léčitelné.

Hemeroidy – nemoc starců a těhotných

Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že se hemoroidy týkají pouze starších lidí a těhotných žen, opak je pravdou. Výskyt hemoroidů každým rokem stoupá a na věk se neptá. Objevují se u velké části třicátníků i mladších. Na vině jsou především naše špatné zvyky. Rizikovými faktory jsou sedavý způsob života, špatná životospráva (nedostatek vlákniny a tekutin), časté zácpy, obezita, těžká práce, ale také některé sporty jako posilování s těžkými vahami a cyklistika a u žen porod a komplikace v těhotenství.

Není radno opomíjet ani velký vliv genetiky. Pokud se hemoroidy objevily víckrát ve vaší rodině, je na čase zařadit do běžného života preventivní opatření, aby to nepotkalo i vás. Nejlepší prevencí je strava bohatá na vlákninu, dostatek cvičení, zvýšená hygiena a omezení pití kávy a alkoholu. Vynechejte také dlouhé vysedávání na toaletě s knížkou nebo novinami. I to může být jeden ze spouštěčů hemoroidů.

Nepodceňujte hemeroidy

Jednou z největších chyb při léčení hemoroidů je stud a odsouvání návštěvy lékaře. Bolest a svědění konečníku, krev na toaletním papíře při vyprazdňování – to všechno mohou být projevy nejen hemoroidů, ale také například rakoviny tlustého střeva. Proto je vhodnější lékaře navštívit a ujistit se, že se nejedná o nic vážnějšího. Navíc pokud se hemoroidy neléčí vůbec anebo nesprávně, může časem dojít k opravdu nepříjemným komplikacím, jako jsou záněty oblasti konečníku, infekci v důsledku krvácení (např. pokud vnější hemoroid praskne) nebo akutní trombóza. V případě vnitřních hemoroidů může v pozdějších stádiích dojít k tzv. prolapsu, kdy vyhřezne sliznice konečníku ven.

Jak probíhá léčba hemeroidů

U hemoroidů se podle druhu léčby rozlišují celkem 4 stádia. Pokud pacient přijde zavčasu, tak se vše léčí pouze pomocí mastí a čípků, případně kryoterapie, kdy se „uzel“ zmrazí a dojde k jeho zajizvení. V pozdějších stadiích už se problém musí řešit chirurgicky, malým zákrokem (nasazení gumičky, která hemoroid zaškrtí) či klasickou operací. Jak vidíte, není dobré vyšetření odkládat, předejdete tím mnohým zbytečnostem. A pokud byste se opravdu hodně styděli, tak věřte, že není proč. Doktor má každý den v ordinacích lidi se stejnými problémy, není to nic neobvyklého nebo směšného.

Hemeroidy u dětí. Proč dítě nemá vysedávat na nočníku?

Babské rady na hemeroidy

Pokud byste si z nějakého důvodu nemohli dojít k lékaři hned, nebojte se navštívit lékárnu a nechat si poradit od lékárníků, kteří vám nabídnou některou z volně prodejných mastí jako např. Hemostop Gel či Ruticelit krém. Dobrý doplňkem léčby jsou také sedací koupele z hypermanganu nebo dubové kůry. Na zklidnění oteklých žil pomáhá i obklad z bezinek, kdy bobule rozmačkáte s teplou vodou a nanesete na obvaz, který přiložíte na konečník a necháte několik hodin působit. Nezapomeňte také na změnu životosprávy, kdy do jídelníčku zařaďte ovoce a zeleninu bohaté na vlákninu a dostatek tekutin. Nejenže léčbu urychlíte, ale také tím předejdete vzniku dalších hemoroidů.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co je nejlepší na hemeroidy. Nezanedbejte léčbu