Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Co je to glutamát? Nebezpečná část některých jídel způsobuje otravy

Redakce

Redakce

20. 10. 2014

Na etiketě potravin vypadá nenápadný nápis „glutamát sodný“ tak nevinně a přirozeně. Ale je skutečně tato složka řady jídel a dochucovadel taková? Co přesně glutamát je a jaký vliv může mít na naše zdraví?

Přírodní látka nebo chemická náhražka?

Glutamát sodný je sůl, jež vzniká spojením kyseliny glutamátové a sodíku. Je běžnou a přirozenou součástí bílkovin všech živočišných organismů. Rostliny i zvířata ji nezbytně potřebují k procesu přenášení vzruchů nervovou soustavou. Také naše tělo si denně vytvoří asi 50 gramů této aminokyseliny. Potíže však mohou nastat, pokud je organismus touto látkou přesycený.

Glutamát snižuje náklady výrobcům potravin

Samotný glutamát sodný je bezbarvý krystalický prášek, bez aroma a s chutí připomínající masový vývar. Toho mocně využívá potravinářský průmysl. Při výrobě potravin mohou totiž výrobci ubrat množství masa a ošálit naše chuťové buňky přidáním právě glutamátu sodného. My pak rádi sáhneme po lahodném dochucovadlu, kterým je například sójová omáčka, polévkové koření nebo koncentrované kostky do základů polévek a omáček.

Glutamát se též běžně používá v restauracích a jídelnách. Najdeme ho i v instantních pokrmech, konzervovaných potravinách a v řadě polotovarů. Pro milovníky čínské kuchyně bude možná smutnou zprávou, že i zde je používáno při vaření velké množství glutamátu.

bujon-kostka-maggi

Naše zdraví v ohrožení

Z výše uvedeného vyplývá, že glutamát sodný je sám o sobě přirozenou a dokonce potřebnou složkou našich těl. Skutečnou hrozbou se však stává předávkování touto látkou. Pak je možné cítit silné bolesti hlavy, ztuhlost svalů, tlak na prsou, potíže s dýcháním, pálení na zadní straně krku a ospalost či otupělost. U citlivějších jedinců může tato „otrava“ vyvolat nevolnost až zvracení a pro astmatiky může být spouštěcím mechanismem záchvatu.

Jak se chránit předávkování

Zdravotní komplikace, které jsme si uvedli, zpravidla nepřicházejí po občasném požití glutamátu sodného. Spíše je potřeba dávat si pozor na pravidelnou konzumaci polotovarů, konzervovaných potravin, používání dochucovadel a návštěvu restaurací a jídelen s rychlým občerstvením.

sojovka

 

Nepodceňujme proto informace uváděné na etiketách potravin a pečlivě studujme obsah jednotlivých ingrediencí. Těm s obsahem glutamátu sodného se pokud možno vyhněme. Jak už jsme si vysvětlili, dostaneme ho do těla jinými, nekontrolovanými cestami. Zvýšenou pozornost by měly dávat maminky malých dětí. U nich je riziko předávkování glutamátem mnohem vyšší. Místo umělých dochucovadel můžeme v kuchyni vyzkoušet přírodní koření a častěji používat čerstve bylinky. Ty dají jídlům neopakovatelný nádech a navíc prospívají našemu zdraví.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co je to glutamát? Nebezpečná část některých jídel způsobuje otravy