Jablečník patří mezi méně známé bylinky. Není tak profláknutá jako třeba máta, třezalka nebo mateřídouška. Ale její síla je velká a umí nám pomoci se spoustou neduhů. Má všestranné působení a už renesanční lékař a botanik Matthioli ji opěvoval ve svém herbáři. Kde jablečník roste, jak vypadá a na jaké potíže zabírá?
Jak vypadá jablečník a kde roste?
Jablečník (Marrubium vulgare) je až půl metru vysoká trvalka, která má ochlupené listy a bílé květy. Patří do čeledi hluchavkovitých rostlin a svým vzhledem připomíná hluchavku nebo meduňku. Pochází z Jižní Evropy a u nás roste hlavně na rumištích a v okolí plotů v jižnějších a teplejších oblastech, například na jihu Moravy. Svůj název dostal jablečník proto, že hezky voní po jablkách. Kvete od června do září a sbírá se jeho kvetoucí nať.
Yzop jako mocná a všestranná bylina. Na co při jeho používání dávat pozor?
Co jablečník obsahuje a jaké má léčivé účinky?
Jablečník obsahuje hořčiny (hlavně marrubin), třísloviny, saponiny, kyselinu ursolovou, pryskyřice, cholin, lipidy a další látky.
Jablečník podporuje vykašlávání, takže se používá při zánětech dýchacích cest a zápalech plic. Kromě toho ale velmi silně účinkuje na poruchy trávicí soustavy. Pomáhá při nechutenství, žaludeční slabosti, zánětech střev, žlučníku a jater, při žaludečních a dvanácterníkových vředech, při obstrukci žlučových cest nebo žloutence. Podporuje vylučování žluče, chuť k jídlu a dobrou funkci trávicí soustavy. Také vyhání z těla parazity a působí dobře na nervovou soustavu. Zevně se jablečník používá na špatně se hojící rány. Jablečník se nejčastěji pije jako čaj nebo bývá součástí různých čajových směsí.
Jablečník podle Matthioliho herbáře
Podle Matthioliho pití jablečníkového odvaru ve vodě nebo víně s medem pomáhá čistit zanícené plíce. Pro vyčištění plic od silného zánětu a nemoci doporučuje smíchat jablečník s kořenem kosatce a fialky, které mají silné účinky proti kašli. Dále jablečník umí pomoci ženám při porodu a je výborný na vypuzení placenty. Pomáhá i při detoxikaci těla po požití jedu a též je dobrý při ucpání žlučovodů a žloutence.
Žlučníková dieta. Kterých potravin se budete muset při onemocnění žlučníku vzdát?
Zevně doporučuje Matthioli jablečník na nemocnou kůži, prášek z jablečníku hojí vředy, obklady z jablečníkové šťávy pomáhají v případě výrůstků, strumy nebo u zatvrdlin prsů a cyst. Mytí v odvaru jablečníku nebo napářka ulevují od bolestí kloubů, páteře a pánve. Mast z jablečníku vyrobená ze sádla působí i proti pihám a jablečník utlučený s medem prý pomáhá při otoku mužského údu.
Zdroje: Naše rostliny v lékařství, autoři Korbelář a Endrys; Matthioliho herbář