Nedostatek tekutin je nebezpečný pro každého člověka – zdravého či nemocného, starého či mladého, ženu či muže. Od zdánlivě nevinných potíží jako jsou bolesti hlavy může nedostatečný pitný režim dospět až k vážným zdravotním problémům. Co může způsobit snížený příjem tekutin? Známe důvody, proč si hlídat pitný režim.
Jaký je správný pitný režim?
Pro naše zdraví je důležité udržovat rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Kolik toho tedy máte za den vypít? Obecně se tvrdí, že dospělý člověk by měl denně vypít 2 až 2 a půl litru denně, a to nejlépe čisté vody, případně neslazených minerálek nebo bylinných čajů.
Existuje však důmyslnější poučka, která říká, že byste měli vypít půl litru tekutin na 15 kg své váhy. Do tohoto množství se nepočítají nápoje s kofeinem – ty sice taky obsahují vodu, ovšem kofein v nich náš organismus zároveň dehydratuje. Více tekutin byste měli vypít, pokud jste požili alkohol – ten totiž také dehydratuje.
Co může způsobit snížený příjem tekutin?
Příležitostný snížený příjem se obvykle projevuje bolestmi hlavy a únavou, případně mírnou malátností. Pokud dlouhodobě budete pít výrazně méně, než je vaše doporučená dávka, může to dojít mnohem dále. Bolesti hlavy budou čím dál horší, únava a malátnost intenzivnější. Navíc se mohou přidat další problémy, jako je zácpa či průjem, dále pak nevolnost, zvracení a velké pocení i po malém fyzickém výkonu. Takovému stavu už se říká dehydratace.
Mezi příznaky dehydratace obecně patří celková nevolnost a také slabost a ztuhlost svalů. Průvodním jevem jsou rovněž vysušené sliznice – to lze poznat z dásní a jazyka – a suchá pokožka. Postižený má větší potřebu spát, je roztěkaný a nesoustředěný. Znakem dehydratace je rovněž tmavě žlutá až hnědá moč. V krajních případech se objevuje zvýšená teplota a v těch nejvážnějších dokonce i stav bezvědomí.
Rizika sníženého příjmu tekutin
Dehydratace znamená odvodnění organismu, které často nastává právě při sníženém příjmu tekutin. Mohou jí způsobit ale i další věci, například ztráta tekutin při rozsáhlejších popáleninách, průjmu či zvracení. Nejvíce jsou jí ohroženy malé děti, které přijímají a vylučují až 4krát více tekutin než dospělí, a také staří lidé.
Dehydratace sebou nese řadu rizik, z nich asi nejvážnější je hrozba poškození ledvin, jelikož v těle může být nadměrný obsah sodíku. Při dlouhodobě sníženém příjmu tekutin se rovněž zvyšuje riziko infekce močových cest, onemocnění srdce a cév a zánět slepého střeva.
Léčba dehydratace
Jakožto léčba dehydratace způsobené sníženým příjmem tekutin obvykle stačí zvýšit jej na adekvátní úroveň. Neměla by se pít káva a další nápoje s kofeinem, alkohol ani slazené limonády, ale nejlépe jen čistá voda nebo čaj. Je rovněž dobré vyhnout se v tomto stavu vysokým teplotám, stresu a fyzické zátěži.