Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Co na bolest ucha? Mezi babské rady patří česnek, ledový obklad či peroxid

Adéla Lišková

Adéla Lišková

2. 2. 2018

Bolavé uši dokáží potrápit nejen děti, ale i dospělé. Někdy za bolestí stojí infekce, jindy obyčejný průvan. Jaká je první pomoc?

Za bolestí ucha nejčastěji stojí onemocnění zvané zánět středního ucha. Často jím trpí zejména malé děti, ale občas potká i starší osoby. Průvodním jevem pak obyčejně bývají vysoké teploty přecházející ve vysoké horečky. V tomto případě je třeba urychleně navštívit lékaře.

Bolest ucha se však může objevit i z jiných příčin, například při úrazu hlavy. Citlivější osoby pak může postihnout i po delším pobytu na studeném vzduchu či větru. Ať už je důvod jakýkoli, co pomůže bolest zmírnit okamžitě? Inspirujte se u rad našich babiček!

1. Česnek

Česnek je klasika. Nejenže z něho lze vyrobit lahodnou česnekovou polévku, pyšní se rovněž antibakteriálními a antibiotickými účinky, které dokáží potlačit zánět. Jak ho použít? Kousek česneku zabalte do vaty či měkčí látky a na noc si jej vložte do ucha.

O bolesti ucha u dětí s dětskou ORL lékařkou Annou Zelinkovou

2. Citronová šťáva

Vitamin C je výborný nejen pro posílení imunity, ale také je bezvadným prostředkem pro vyčištění uší od přebytečného mazu. Do ucha si nakapejte pár kapek citronové šťávy a nechte působit přes noc. Podobně lze použít i šťávu z česneku. Proceduru opakujte několik nocí po sobě, dokud bolest nezmizí.

3. Petržel

Petržel je známou superpotravinou, která je nejen skvělou ozdobou jídel, dobře chutná, ale také účinně čistí krev a rovněž obsahuje spoustu vitaminu C. Petrželovou nať nadrobno nakrájejte a zabalte do prodyšné látky. Poté přiložte na bolavé ucho.

Zánět středního ucha je celoročním problémem. Jak ho léčit?

4. Kafrový olej

Kafrový olej se používá zejména pro uvolnění ztuhlého svalstva, je známý svými antibakteriálními, protikřečovými a antiseptickými účinky. Od bolesti vám pomůže, pokud se jím budete mazat za ušima.

5. Bylinný odvar

K babským radám neodmyslitelně patří lektvary z nejrůznějších bylinek. Na bolest ucha vám pomůže odvar z řapíku, heřmánku a máty. Ten pravidelně kloktejte.

6. Cibule

Antibakteriální účinky cibule se nejlépe projeví, pokud ji povaříte do měkka a rozmixujete do kašičky. Tou pak potřete bolavé ucho, přikryjte kapesníčkem a nechte působit co nejdéle.

7. Eukalyptus

Eukalyptus bezvadně uvolňuje veškeré dutiny. Jeho příznivých účinků můžete využít například při inhalaci eukalyptového oleje během horké koupele, která vám pomůže uvolnit napětí. Můžete také použít aromalampu.

8. Peroxid

Peroxid vodíku funguje jako bezvadná dezinfekce. Jedna až dvě kapky ucho spolehlivě vyčistí.

Zánět ucha u dětí přichází nečekaně. Nepodceňujte ho

9. Ledový obklad

Při zánětu ucha není dobré pobývat v přetopených místnostech. Co naopak může pomoci je chlad. Postižené ucho chlaďte kapesníkem namočeným ve studené vodě anebo pytlíkem mražené zeleniny.

10. Alkohol

Poslední babský trik na bolest ucha využívá účinků alkoholu. Pomůže vodka, slivovice či francovka. Namočte kousek vaty v alkoholu a vložte jej do ucha. Za pár minut by měla bolest začít polevovat.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co na bolest ucha? Mezi babské rady patří česnek, ledový obklad či peroxid