Přemýšlely jste někdy nad tím, co bychom měly udělat, když se někdo spálí, ať už olejem od vaření, o vřelý plech, vařící vodu, oheň nebo dokonce sluníčkem či elektřinou a chemikáliemi. Pojďme si tedy udělat krátký přehled, jak se v takových situacích zachovat.
Kdy k doktorovi
V první řadě je třeba rozeznat, kdy volat lékaře a kdy ne. V případech, kdy se jedná o větší či hloubkové popáleniny a povrchová zranění větší než pět centimetrů, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Pokud je však popálenina méně závažná, to znamená pouze povrchová, pak můžeme zakročit samy. Takové zranění se stane celkem jednoduše, například od sluníčka, při vaření, u ohně nebo kdekoliv jinde. Z pohodového dne se tak může stát den plný bolesti a v té chvíli si člověk uvědomí, jak důležité je znát pravidla první pomoci.
Co můžeme udělat samy?
Pokud máme na mysli povrchové zranění, které nevyžaduje péči doktora, v první chvíli je nutné zranění zchladit proudem studené vody. Nebo alespoň vytáhnout z mrazáku něco zmrzlého a čistého, co k ráně přiložíme. V podstatě je vlastně úplně jedno čím, ale hlavně je nutné ránu v prvním momentě zchladit.
A jak dlouho chladit? Tak dlouho, dokud postiženému tento postup přináší úlevu, obvykle se jedná o dobu kolem dvaceti minut. U velmi malých dětí však příliš nechladíme, aby nedošlo k podchlazení.
Co dělat při čekání na lékaře?
Pokud se stane závažnější zranění, nejdříve musíme zavolat samozřejmě známé číslo 155. Při čekání na lékařskou pomoc musíme kontrolovat stav vědomí, krevní oběh a dýchání pacienta. Pokud jsou tyto funkce v pořádku, začneme se věnovat popáleným částem těla.
Rány pokryjeme čistými obvazy, pokud máte tendence všechno zasypávat či mastit, v tomto případě to není vůbec vhodné řešení. Chceme-li postiženému pomoci, ran a jejich okolí se vyhýbáme a nedotýkáme se jich, abychom nezanesly infekci. Poté postiženého chladíme. Ovšem jenom na obličeji, krku a rukou.
Na co pozor?
Nikdy nezapomínejte, že pokud je k ráně přichycen oděv či jiný materiál, nikdy nestrhávat. Tuto aktivitu je lepší ponechat na lékařích, kteří budou nejlépe vědět, co s tím.
S rozsáhle popálenými není doporučováno hýbat, abychom postiženému nepřivodili ještě další bolesti. Nezapomínejte také, že i když se jedná pouze povrchové zranění a my jsme tedy lékaře nenavštívili, pokud se dostaví zimnice, horečka, zvětšené uzliny nebo zvracení, lékařské prohlídce se není radno vyhýbat.
Měli bychom dále vědět, že i při malém zranění se může objevit v ráně hnis nebo může zapáchat a pak je lepší jít také k doktorovi, protože se do zranění dostala infekce a tu je potřeba léčit.