Zánět spojivek neboli konjunktivitida je poměrně běžné onemocnění, s kterým se lze setkat dnes a denně. Projevuje se zarudnutím, řezáním a pálením očí, mohou otéci víčka a postižený je citlivý na světlo. Vše bývá doprovázeno výtokem zelené, bílé či žluté hlenové barvy, který zasychá a po probuzení způsobuje problémy s otevřením oka.
Příčiny zánětu spojivek
Spojivka je tenká blána, která pokrývá vnitřek očních víček a přechází až na oční kouli. Je to ochrana oka, která je neustále zvlhčována žlázkami, aby docházelo k bezproblémovému pohybu očí a víček bez tření. Zánět může být způsoben buď infekčně (bakterie, viry, plísně) anebo neinfekčně. Parazity si do očí můžete zanést pomocí špinavých rukou, vodou v bazénu anebo dokonce z očních kapek, které jste sdíleli s někým infikovaným. Virový zánět spojivek je často doprovodným jevem probíhajícího nachlazení.
U neinfekčních druhů jde o reakci oka na dráždění, např. alergenem, jako jsou pyly, anebo cizím tělesem v oku, kouřem, větrem. Pozor! Zánět si můžete přivodit i dlouhým pobytem na prudkém slunci bez ochranných slunečních brýlí. Proto zbytečně neriskujte a pořiďte si kvalitní sluneční brýle, jde o užitečný módní doplněk.
Zánět se většinou týká obou očí, v jednom se může onemocnění projevit o chvíli dříve.
Jak léčit zánět spojivek
Pomoci si můžete i vy sami. Lehký virový zánět lze léčit borovou vodou, kterou si oči vyplachujete podle doporučení lékárnic. V lékárně si může pořídit oční kapky (např. Opthalmoseptonex, Ocuflash), ty si kapete každé 1-2 hodiny. Před aplikací si pečlivě umyjte ruce. Očím dejte odpočinout, nenamáhejte je a nechte je co nejvíce zavřené. V případě těžších, bolestivých zánětů anebo zánětů, které neodezněly do 3-4 dnů, vyhledejte lékaře.
Během léčby určitě nenoste kontaktní čočky, nemalujte se, nevystavujte oči monitorům a televizorům a před světlem je chraňte slunečními brýlemi. Na oči si nesahejte, zánět spojivek je v prvních dnech vysoce infekční onemocnění a snadno ho můžete přenést na vaše blízké.
Syndrom suchého oka není radno zanedbávat, hrozí až oslepnutí
Prevence zánětu spojivek
Nejlepší prevencí je mít vlastní prostředky osobní hygieny, to samé platí o očních kapkách. V případě vícedenních kontaktních čoček je před uložením do pouzdra vždy pečlivě oplachujte, popřípadě se zamyslete nad možností jednodenních čoček, které mají nejmenší riziko jakéhokoliv problému. Nezapomínejte na mytí rukou, zvlášť chcete-li si sáhnout do očí. Oči zbytečně nemněte, při rýmě používejte jednorázové papírové kapesníky. Za slunečných i větrných dnů noste sluneční brýle.
K zarudnutí a pocitu písku v očích může dojít i při dlouhodobé práci s počítačem. Před monitory lidé mrkají méně často, a proto povrch oka vysychá. Dopřejte svým očím péči a čas od času oči zaostřete do dálky na neutrální pozadí anebo je zavřete. Myslete na to, abyste často mrkali, popřípadě používejte umělé slzy na zvlhčení oka. Důležité je i správné osvětlení: při práci v noci mějte rozsvícené světlo anebo snížený jas.