Co nejíst v těhotenství? Projděte si s námi celý jídelníček
Adéla Lišková
5. 7. 2016
Stravování v těhotenství je téma, které řeší nejen nastávající maminky. Zjistila jste, že čekáte miminko, ale nevíte, jak si ze všech těch rad vybrat? Přinášíme shrnující přehled toho, co nejíst v těhotenství!
Pokud jste právě těhotná, pamatujte na to, že vše co sníte, vstřebá i vaše miminko. Avšak nemusí platit, že to, co je dobré pro vás, je dobré i pro něj. Co nejíst v těhotenství a proč?
Co nejíst v těhotenství – mořské ryby
I když jsou ryby obecně považovány za zdravé, během těhotenství byste si měla dát pozor na ty mořské. Mořské ryby, a zejména pak mečouni a makrely, obsahují rtuť – byť se nejedná o velkou koncentraci, u vyvíjecího se plodu může tento toxický kov narušovat vývoj nervového systému, a to i malém množství.
Na druhou stranu kvůli obsahu omega-3 mastných kyselin, nezbytných pro vývoj mozku a zraku, byste mořské ryby neměla zavrhnout úplně – postačí, když jejich konzumaci omezíte na zhruba 200 gramů týdně. Alternativou je pořídit si doplněk stravy s těmito kyselinami.
Co nejíst v těhotenství – syrové maso a vejce
Obzvlášť v těhotenství není vhodné konzumovat syrové maso včetně ryb. Tyto potraviny mohou obsahovat bakterie, s kterými se tak nějak vypořádá naše tělo, ovšem zranitelný plod by mohly značně poškodit.
Žilní trombóza dolních končetin: Riziko se zvyšuje v těhotenství
V těhotenství se proto vyhněte tataráku, ale i uzeným rybám, sushi a pro jistotu i tepelně neopracovaným výrobkům, jako jsou čajové salámy či různé paštiky. Stejně tak je nevhodné konzumovat syrové vejce, lahůdkové výrobky a výrobky z majonézy, které mohou být zdrojem salmonely. Nedoporučuje se ani zmrzlina a cukrovinky se žloutkovou náplní.
Co nejíst v těhotenství – nepasterizované mléko
Stejně jako syrové maso i nepasterizované mléčné výrobky mohou být zdrojem nebezpečných bakterií. V tomto případě se jedná zejména o bakterie listeriózy, která se u dospělého projeví jako obyčejná chřipka, ovšem u těhotných žen může mít fatální následky v podobě septického onemocnění novorozence či dokonce potratu.
Během těhotenství tedy vyřaďte ze svého jídelníčku nepasterizované mléko a sýry, vyhýbejte se plísňovým a zrajícím sýrům. Bakterie listeriózy se ovšem mohou přenést i prostřednictvím konzumace nedostatečně tepelně zpracovaných a ohřívaných pokrmů, zejména pokud byly dlouho skladovány v ledničce. Riziko hrozí rovněž u špatně omytého ovoce a zeleniny.
Co nejíst v těhotenství – alkohol a kofein
Nastávající maminky by také samozřejmě neměly popíjet alkohol, který zvyšuje pravděpodobnost výskytu vrozených vad a může způsobit nevratné poškození plodu. Tabu je samozřejmě také kouření.
Není rovněž vhodné přehánět to s kofeinem, ať už se jedná o kávu, kolové nápoje, ale i čaje. Ačkoliv zatím nebyl dokázán žádný přímý vliv na porušení vývoje dítěte, kofein zvyšuje srdeční tep a dechovou frekvencí a podle některých lékařů proto může být jeho nadbytek příčinou nižší porodní váhy miminka.
Co jíst v těhotenství – vyvážená strava
Pokud se snažíte žít zdravě, kromě výše uvedených úskalí nemusíte během těhotenství složení svého jídelníčku nijak zvlášť měnit. Základním pravidlem je, že strava by měla být vyvážená a pestrá, tabu jsou tedy veškeré diety, zejména ty jednostranné.
Je samozřejmě přirozené, že budete jíst více, ovšem neměla byste přibrat příliš mnoho, jinak si zaděláte budoucí zdravotní problémy. Pro ženy s normální váhou je optimální váhový přírůstek 10-18 kg, pro ženy s podváhou pak spíše o něco více, pro ženy s nadváhou o něco méně. Abyste nezatěžovala organismus, který si zvyká na vyšší přísun jídla, je vhodné jíst častěji a menší porce.